Reklama

Zaczyn etycznego biznesu

Niedziela kielecka 1/2012

Przedsiębiorcy z Kielc - Agata i Krzysztof Osóbkowie zostali wyróżnieni „Nagrodą Talentu”, spośród ponad 300 przedsiębiorców z różnych stron Polski, uczestniczących w VIII Pielgrzymce Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” do sanktuarium w Łagiewnikach. Podobne wyróżnienie - z błogosławieństwem od kard. Stanisława Nagyego - otrzymali także w tym roku małżonkowie z Warszawy, przedsiębiorca z Dębicy i ksiądz z Krakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki pracodawców i przedsiębiorców do łagiewnickiego sanktuarium obrosły dobrą tradycją, rokrocznie dołączają grupy nowych przedsiębiorców (w tym roku jeden z nich specjalnie przyleciał samolotem aż z Londynu. Sebastian Zoryk prowadzi portal chrześcijański dla Polonii). - Jesteście tłumem, a byliście garstką - mówił przedsiębiorcom kard. Nagy. W ramach pielgrzymki zawsze jest Msza św., ciekawa (obowiązkowo) konferencja, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólny obiad i podsumowanie roku przez prowadzących duszpasterstwo księży sercanów.

Mała firma w zgodzie z sumieniem

Za co zostali wyróżnieni kielczanie? Za promowanie etycznych postaw w biznesie, ale nie wyłącznie. W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Za wieloletnie zaangażowanie w organizowanie duszpasterskich spotkań «Talentu» w rejonie kieleckim oraz rajdów turystycznych dla przedsiębiorców i ich rodzin. Wytrwała działalność Państwa pomogła wielu osobom wypocząć, poznać się bliżej i zachwycić się pięknem naszej Ojczyzny. Dziękujemy ponadto za ubogacanie liturgii podczas rekolekcji wielkopostnych, co pozwala na głębsze jej przeżywanie”.
Agata i Krzysztof prowadzą niewielką firmę „Krzywe Koło” zajmującą się projektowaniem wnętrz i sprzedażą oraz usługą w zakresie układania podłóg. - Czy łatwo dzisiaj prowadzić uczciwy, etyczny, oparty o wskazania Dekalogu biznes? - z tym pytaniem zwracam się do Agaty Osóbki, architekta wnętrz.
- Uczestnictwo w spotkaniach duszpasterstwa stopniowo ukazywało mi nowy sposób pojmowania przedsiębiorczości. Dotychczas uważałam, że istnieją dwie dziedziny życia: jedna to codzienność z ciągłą walką o godziwe zarobki, a druga - sfera przeżyć religijnych. To sacrum i profanum jakoś nie mogło w moim pojęciu znaleźć wspólnych mianowników - wyjaśnia Agata Osóbka. I dodaje: - Z czasem zaczęłam jednak odkrywać, że Bogu należy zaufać całkowicie i oddać Mu wszystkie dziedziny swego życia - również prywatny biznes. I wtedy trzeba prowadzić go uczciwie, bez żadnego przymykania oka i oszukiwania przy płaceniu podatków, czy robieniu „lewych” kosztów. Ale wcale nie jest przez to łatwiej, a nawet dużo trudniej - poprzez uczciwość i rzetelność jest się mniej konkurencyjnym na rynku i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do upadku firmy. I często trzeba zadowolić się dużo mniejszym zarobkiem. A gdy raz dokonało się wyboru - zaufania Bogu całkowicie - trzeba potem wybierać w drobnych sprawach każdego dnia i być czujnym, aby nie stracić zdolności odróżniania dobra od zła.
Osóbkowie i ich firma nie są przypadkiem odosobnionym. A przykłady pociągają…
Co ponadto ciekawego działo się na pielgrzymce, z udziałem grupki świętokrzyskich przedsiębiorców? Kard. Nagy w homilii zaapelował, aby podsumowując miniony rok „zrobić bilans z okazywanego bliźnim miłosierdzia”, gdyż „biedy polskiej jest dużo i nie możemy być wobec niej obojętni”. I pogratulował duszpasterstwu „Talent” - „dobrej drogi”.

Roman Kluska, czyli jak etyka się opłaca

Prelegentem podczas konferencji był Roman Kluska - twórca giełdowej spółki Optimus SA i portalu Onet pl., laureat Nagrody Kisiela 2003, oskarżony (bezpodstawnie), potraktowany jak pospolity, groźny przestępca i przetrzymywany w więzieniu. Dobroczyńca polskiego Kościoła, fundator wielu dzieł i doskonały mówca, trzymający w napięciu swą opowieścią kilkuset chcących pracować etycznie przedsiębiorców.
Roman Kluska to od połowy lat. 80. czołowy producent komputerów i jeden z najbogatszych biznesmenów w kraju. Po dobrowolnym odejściu z Optimusa, zaangażował się głównie w działalność filantropijną. Aresztowany w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez Optimus 30 mln zł z podatku VAT. W 2003 r. NSA uchylił wszystkie zaskarżone decyzje. Spektakularne aresztowanie i głośna sprawa Kluski, ukazała m.in. poważne nieprawidłowości w działaniu szczególnie resortu finansów, sprawiedliwości i obrony. Kluska był także od 2007 r. doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Podczas spotkania w Łagiewnikach Roman Kluska mówił m.in. o etycznych zasadach budowania swojej firmy oraz o tym, jakie, po ludzku paradoksalne dobro, może wyniknąć ze znalezienia się w „sytuacji bezprawia i beznadziei”.
Opowiadał także o budowaniu firmy i społecznego wizerunku od podstaw, o swoim osobistym poszanowaniu „każdej kartki papieru w firmie”, uważnym wsłuchiwaniu się w głos załogi i jej utożsamianiu się z dobrem firmy. - Firma oparta o etykę chrześcijańską jest bezkonkurencyjna w stosunku do firmy opartej wyłącznie o procedury - podkreślał. Opisywał dramatyczne sytuacje z własnego doświadczenia, gdy „uczciwa praca zostaje zastąpiona warunkiem dobrych relacji z władzą”. Przypomniał szczegóły swojego spektakularnego, znanego z mediów aresztowania i - jako „groźnego przestępcy” - skucia i odizolowania w specjalnej klatce oraz zatrzymania w czteroosobowej celi. Pobyt w więzieniu nazwał „prawdziwą próbą sił i wiary”. - Nie byłoby mnie tutaj gdyby nie św. s. Faustyna i słowa „Jezu, ufam Tobie”, które non stop powtarzałem - mówił Kluska w Łagiewnikach.
Na zakończenie spotkania w Łagiewnikach - podsuwanie 12. roku działalności „Talentu”. Było to m.in.: 180 uczestników czterech spotkań rekolekcyjnych, 430 uczestników tzw. „spotkań z Talentem”, organizowanych w różnych miastach i miejscowościach Polski, 2 konferencje naukowe w Krakowie z udziałem ok. 200 osób oraz 75 uczestników warsztatów dla małżeństw.
Duszpasterskie spotkania „Talentu” - prowadzone przez księży sercanów - warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje - gromadzą od 12 lat setki osób związanych z małym i średnim biznesem w całym kraju. W skali roku jest to co najmniej 700 osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna - do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
Nie jest to już garstka, tylko tłum - jak mówił kard. Nagy. Zaczyn etycznego biznesu w skorumpowanym, nieetycznym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Idziemy do Kościoła, aby spotkać się z Synem Bożym!

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 7-12.

Więcej ...

Katecheza o Zwiastowaniu: Serce Maryi rozpala się ufnością

2025-01-22 18:53
Papież na audiencji ogólnej

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Papież na audiencji ogólnej

Zwiastowanie to scena, w której Ewangelia ukazuje nam skutki przemieniającej mocy Słowa Bożego – mówił Papież w drugiej katechezie z jubileuszowego cyklu o Jezusie Chrystusie, naszej nadziei. Zachęcił, by od Maryi uczyć się słuchać, przyjmować i strzec Słowo Boże, aby przemieniało nasze serca w przybytki Jego obecności, w gościnne domy dla znużonych i potrzebujących nadziei.

Więcej ...

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: co z takiego słowa, które nie buduje relacji, które jest zawsze na dystans?

2025-01-23 10:00

ks. Paweł Kłys

- Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy być z nimi blisko! Nie mówmy do ludzi, jeśli nie chcemy uczestniczyć w ich życiu! Nie mówmy do ludzi, jeśli chcemy być niedotykalni! Co z takiego słowa, które nie buduje relacji, które jest zawsze na dystans? - mówił kard. Ryś w Rzymie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Niedziela Kielecka

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość...

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu: Tomasz Z....

Kościół

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu: Tomasz Z....

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...