Reklama

Zaczyn etycznego biznesu

Niedziela kielecka 1/2012

Przedsiębiorcy z Kielc - Agata i Krzysztof Osóbkowie zostali wyróżnieni „Nagrodą Talentu”, spośród ponad 300 przedsiębiorców z różnych stron Polski, uczestniczących w VIII Pielgrzymce Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” do sanktuarium w Łagiewnikach. Podobne wyróżnienie - z błogosławieństwem od kard. Stanisława Nagyego - otrzymali także w tym roku małżonkowie z Warszawy, przedsiębiorca z Dębicy i ksiądz z Krakowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymki pracodawców i przedsiębiorców do łagiewnickiego sanktuarium obrosły dobrą tradycją, rokrocznie dołączają grupy nowych przedsiębiorców (w tym roku jeden z nich specjalnie przyleciał samolotem aż z Londynu. Sebastian Zoryk prowadzi portal chrześcijański dla Polonii). - Jesteście tłumem, a byliście garstką - mówił przedsiębiorcom kard. Nagy. W ramach pielgrzymki zawsze jest Msza św., ciekawa (obowiązkowo) konferencja, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wspólny obiad i podsumowanie roku przez prowadzących duszpasterstwo księży sercanów.

Mała firma w zgodzie z sumieniem

Za co zostali wyróżnieni kielczanie? Za promowanie etycznych postaw w biznesie, ale nie wyłącznie. W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Za wieloletnie zaangażowanie w organizowanie duszpasterskich spotkań «Talentu» w rejonie kieleckim oraz rajdów turystycznych dla przedsiębiorców i ich rodzin. Wytrwała działalność Państwa pomogła wielu osobom wypocząć, poznać się bliżej i zachwycić się pięknem naszej Ojczyzny. Dziękujemy ponadto za ubogacanie liturgii podczas rekolekcji wielkopostnych, co pozwala na głębsze jej przeżywanie”.
Agata i Krzysztof prowadzą niewielką firmę „Krzywe Koło” zajmującą się projektowaniem wnętrz i sprzedażą oraz usługą w zakresie układania podłóg. - Czy łatwo dzisiaj prowadzić uczciwy, etyczny, oparty o wskazania Dekalogu biznes? - z tym pytaniem zwracam się do Agaty Osóbki, architekta wnętrz.
- Uczestnictwo w spotkaniach duszpasterstwa stopniowo ukazywało mi nowy sposób pojmowania przedsiębiorczości. Dotychczas uważałam, że istnieją dwie dziedziny życia: jedna to codzienność z ciągłą walką o godziwe zarobki, a druga - sfera przeżyć religijnych. To sacrum i profanum jakoś nie mogło w moim pojęciu znaleźć wspólnych mianowników - wyjaśnia Agata Osóbka. I dodaje: - Z czasem zaczęłam jednak odkrywać, że Bogu należy zaufać całkowicie i oddać Mu wszystkie dziedziny swego życia - również prywatny biznes. I wtedy trzeba prowadzić go uczciwie, bez żadnego przymykania oka i oszukiwania przy płaceniu podatków, czy robieniu „lewych” kosztów. Ale wcale nie jest przez to łatwiej, a nawet dużo trudniej - poprzez uczciwość i rzetelność jest się mniej konkurencyjnym na rynku i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do upadku firmy. I często trzeba zadowolić się dużo mniejszym zarobkiem. A gdy raz dokonało się wyboru - zaufania Bogu całkowicie - trzeba potem wybierać w drobnych sprawach każdego dnia i być czujnym, aby nie stracić zdolności odróżniania dobra od zła.
Osóbkowie i ich firma nie są przypadkiem odosobnionym. A przykłady pociągają…
Co ponadto ciekawego działo się na pielgrzymce, z udziałem grupki świętokrzyskich przedsiębiorców? Kard. Nagy w homilii zaapelował, aby podsumowując miniony rok „zrobić bilans z okazywanego bliźnim miłosierdzia”, gdyż „biedy polskiej jest dużo i nie możemy być wobec niej obojętni”. I pogratulował duszpasterstwu „Talent” - „dobrej drogi”.

Roman Kluska, czyli jak etyka się opłaca

Prelegentem podczas konferencji był Roman Kluska - twórca giełdowej spółki Optimus SA i portalu Onet pl., laureat Nagrody Kisiela 2003, oskarżony (bezpodstawnie), potraktowany jak pospolity, groźny przestępca i przetrzymywany w więzieniu. Dobroczyńca polskiego Kościoła, fundator wielu dzieł i doskonały mówca, trzymający w napięciu swą opowieścią kilkuset chcących pracować etycznie przedsiębiorców.
Roman Kluska to od połowy lat. 80. czołowy producent komputerów i jeden z najbogatszych biznesmenów w kraju. Po dobrowolnym odejściu z Optimusa, zaangażował się głównie w działalność filantropijną. Aresztowany w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez Optimus 30 mln zł z podatku VAT. W 2003 r. NSA uchylił wszystkie zaskarżone decyzje. Spektakularne aresztowanie i głośna sprawa Kluski, ukazała m.in. poważne nieprawidłowości w działaniu szczególnie resortu finansów, sprawiedliwości i obrony. Kluska był także od 2007 r. doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Podczas spotkania w Łagiewnikach Roman Kluska mówił m.in. o etycznych zasadach budowania swojej firmy oraz o tym, jakie, po ludzku paradoksalne dobro, może wyniknąć ze znalezienia się w „sytuacji bezprawia i beznadziei”.
Opowiadał także o budowaniu firmy i społecznego wizerunku od podstaw, o swoim osobistym poszanowaniu „każdej kartki papieru w firmie”, uważnym wsłuchiwaniu się w głos załogi i jej utożsamianiu się z dobrem firmy. - Firma oparta o etykę chrześcijańską jest bezkonkurencyjna w stosunku do firmy opartej wyłącznie o procedury - podkreślał. Opisywał dramatyczne sytuacje z własnego doświadczenia, gdy „uczciwa praca zostaje zastąpiona warunkiem dobrych relacji z władzą”. Przypomniał szczegóły swojego spektakularnego, znanego z mediów aresztowania i - jako „groźnego przestępcy” - skucia i odizolowania w specjalnej klatce oraz zatrzymania w czteroosobowej celi. Pobyt w więzieniu nazwał „prawdziwą próbą sił i wiary”. - Nie byłoby mnie tutaj gdyby nie św. s. Faustyna i słowa „Jezu, ufam Tobie”, które non stop powtarzałem - mówił Kluska w Łagiewnikach.
Na zakończenie spotkania w Łagiewnikach - podsuwanie 12. roku działalności „Talentu”. Było to m.in.: 180 uczestników czterech spotkań rekolekcyjnych, 430 uczestników tzw. „spotkań z Talentem”, organizowanych w różnych miastach i miejscowościach Polski, 2 konferencje naukowe w Krakowie z udziałem ok. 200 osób oraz 75 uczestników warsztatów dla małżeństw.
Duszpasterskie spotkania „Talentu” - prowadzone przez księży sercanów - warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje - gromadzą od 12 lat setki osób związanych z małym i średnim biznesem w całym kraju. W skali roku jest to co najmniej 700 osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna - do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
Nie jest to już garstka, tylko tłum - jak mówił kard. Nagy. Zaczyn etycznego biznesu w skorumpowanym, nieetycznym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy moim życiem głoszę Ewangelię?

2024-04-15 15:01

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Więcej ...

Nowy diakon w Archidiecezji Wrocławskiej

2024-05-11 12:25
diakon Eryk Cichocki

ks. Łukasz romańczuk

diakon Eryk Cichocki

Eryk Cichocki przyjął dziś w katedrze wrocławskiej święcenia diakonatu. Pochodzący z parafii pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie [diecezja świdnicka] przyjął je z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Więcej ...

Ks. dr Scąber o Helenie Kmieć: pokazuje, że internet nie przeszkadza w drodze do świętości

2024-05-12 08:33

BP Archidiecezji Krakowskiej

Helena Kmieć pokazuje, że internet, dobra współczesnego świata, kultura, rozrywka nie przeszkadzają w drodze do świętości – ocenił ks. dr Andrzej Scąber, referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej, gdzie ruszył proces beatyfikacyjny młodej wolontariuszki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto