Projekt „Nie jesteś sam” adresowany jest przede wszystkim do pracowników ArcelorMittal Poland, również tych zatrudnionych poprzez Manpower Polska oraz członków ich rodzin. Program jest nowoczesnym narzędziem zarządzania zasobami ludzkimi, które z jednej strony stanowi wsparcie dla menedżerów w rozwiązywaniu problemów pracowników, z drugiej umożliwia pracownikom bezpłatne skorzystanie z fachowej pomocy. Można go traktować jako część pracowniczych programów zdrowotnych, która odnosi się do sfery psychicznej pracowników i jest szczególnie pożyteczna dla rozwiązywania problemów związanych z długotrwałym stresem.
„Pracownik może przecież być w gorszej formie, może być zmęczony, wyczerpany, zestresowany czy chory. Czy to tylko jego sprawa? Nie, dzisiaj nikogo nie dziwi lekarz zakładowy, programy rehabilitacyjne czy profilaktyczne, zakładowe przedszkole. W tym samym nurcie mieści się pracowniczy program wsparcia «Nie jesteś sam», który realizujemy. Z pomocy może skorzystać każdy pracownik ArcelorMittal, który potrzebuje pomocy” - wyjaśnia Zbigniew Rusek, dyrektor strategii i komunikacji Fundacji „Droga”.
Z konsultantami, którzy dyżurują we wszystkich oddziałach firmy, można się umówić przez telefon lub za pomocą e-maila. Zakres problemów, z którymi można zgłosić się do specjalisty obejmuje: problemy w pracy (konflikty i trudności z kolegami lub przełożonymi), nadmierny stres, nagłą zmianę warunków pracy, przepracowanie, zaburzenia rytmu biologicznego, przewlekłe zmęczenie, wypalenie zawodowe. Pod uwagę są brane problemy osobiste: wszelkie trudności emocjonalne, nadmierna presja i stres w życiu osobistym, kryzys związany z utratą zdrowia, ważnej osoby, stanowiska, nadużywanie nikotyny, leków, alkoholu. Konsultanci pomogą także rozwiązywać problemy rodzinne - trudności w związkach, kłopoty z małymi i dorastającymi dziećmi, trudności z ludźmi starszymi, żałobę w rodzinie, ciężką chorobę bliskich, przemoc w rodzinie, trudności finansowe np. alimentacyjne, kredytowe. Konsultant nie działa sam, ma do dyspozycji ekspertów, takich jak prawnicy, doradcy finansowi, pedagodzy, doradcy zawodowi, pracownicy socjalni, psycholodzy, psychoterapeuci. Co warte podkreślenia pomoc jest bezpłatna i anonimowa.
Natomiast pracownia audio-wideo stanowi element procesu edukacyjnego i terapeutycznego prowadzonego w ośrodku. Umożliwia prowadzenie nowoczesnych wykładów i innych zajęć w oparciu o technikę audio-wideo. Pracownia będzie wykorzystywana w ramach projektu do prowadzenia szkoleń. Fundacja „Droga” rozpoczęła działalność w 2005 r. realizując cele statutowe ściśle związane z promocją zdrowia psychicznego, edukacją, profilaktyką i terapią problemów alkoholowych i innych uzależnień, zapobieganiem wykluczeniu społecznemu. Fundacja prowadzi Ośrodek Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii „Droga” w którym, w ramach kontraktu z NFZ leczy się problemy z depresją, nerwicami, stresem. Pomocą otacza osoby mające problemy w relacjach z innymi osobami, nadużywające i uzależnione. Terapia ma formę indywidualnych sesji oraz grup terapeutycznych. Fundacja prowadzi oddział dzienny terapii uzależnienia od alkoholu oraz inne grupy terapeutyczne. Co istotne oferta jest dostosowana nie tylko do pacjentów, ale również ich rodzin. Fundacja wydaje również ogólnopolski magazyn poświęcony problemom zdrowia psychicznego i uzależnieniom. A w przeszłości realizowała unijny projekt „Akademia Pracy”, którego celem była aktywizacja społeczna i zawodowa osób uzależnionych po terapii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu