Reklama

Wielki bal sylwestrowy

Niedziela legnicka 3/2012

To trzeba było zobaczyć… to trzeba było przeżyć… Wyjątkowe i bardzo radosne opłatkowo-sylwestrowe balowanie osób niepełnosprawnych. Jak oni potrafią cieszyć się życiem i jak wspaniale tańczą!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 12, tym razem w środę 28 grudnia w Legnicy odbył się wielki bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku osoby niepełnosprawne nie zawiodły. Ponad 500 osób m.in. z Chojnowa, Lubina, Prochowic, Jawora, Ścinawy i Legnicy bawiło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się sylwestrowa zabawa. Tuż po godzinie 17.00 sala wypełniła się po brzegi, bo wraz z osobami niepełnosprawnymi bawili się ich rodzice, przyjaciele, no i oczywiście wolontariusze. Jak mówi ks. Tomasz Biszko, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Legnickiej: „Nie byłoby tego spotkania, gdyby nie wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Legnickiej i Stowarzyszenia „Równe szanse” ze Ścinawy, którzy co roku przyjeżdżają, by nas wesprzeć. Blisko setka wolontariuszy przez 3 dni pomaga nam w organizacji imprezy i porządkowaniu po niej. Należy im się pochwała i podziękowanie”. Z pracy wolontariuszy cieszyli się również uczestnicy balu, bowiem wielu z nich bez ich pomocy nie mogłaby w nim uczestniczyć.
Spotkanie osób niepełnosprawnych rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Marek Mendyk, który od wielu już lat uczestniczy w balu osób niepełnosprawnych. - Bale dla osób niepełnosprawnych czy z udziałem osób niepełnosprawnych są bardzo potrzebne - mówi bp Marek Mendyk. To są takie integracyjne spotkania, gdzie wzajemnie uczymy się siebie i poznajemy siebie. To nie tylko okazja, żeby sobie służyć nawzajem, ale też i obdarowywać tym, czym człowiek może. Czyli doświadczeniem takiej radości, miłości szacunku i ogromnej życzliwości. Myślę, że jest to takie wzajemne ubogacanie się, a przy okazji też dla nas pełnosprawnych czasem trochę rozkapryszonych przez życie jest okazja, żeby trochę nabrać dystansu do życia i zobaczyć jak ci ludzie potrafią świetnie sobie radzić. Oni potrafią się bawić, mają poczucie humoru no i potrafią w tym świecie dawać to doświadczenie szacunku i życzliwości, której tak bardzo wszystkim nam potrzeba.
Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mieli okazję obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Życie, ludzkość, codzienność, radość, miłość i tradycja” w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Polkowicach. Jak mówi ks. Tomasz: - Każdego roku staramy się, żeby któryś z WTZ czy stowarzyszeń zajmujących się niepełnosprawnymi przedstawił ideę Bożego Narodzenia. Spektakl wyraźnie spodobał się uczestnikom, o czym mogły świadczyć gromkie brawa dla debiutujących aktorów. Następnie przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Oprócz zdrowia i szczęścia życzono sobie tego, co najbardziej potrzebne: zrozumienia społecznego, pomocy na co dzień w ich trudnym życiu i zwykłej ludzkiej normalności w przestrzeni życia niepełnosprawnych ludzi.
Zabawa trwała na dobre, muzyka grała, wszyscy wyśmienicie się bawili, od czasu do czasu robiąc sobie przerwę na posiłek. A można było skosztować pysznego bigosu z kiełbasą oraz różnego rodzaju ciast, które przygotowały legnickie parafie.
W odświętnie przystrojonej sali uczestnikom do tańca przygrywał zespół muzyczny „Standard” oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej, którą prowadzi Marek Garncarz. Bal tradycyjnie zakończył się pokazem sztucznych ogni. Podobne spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych co roku odbywają się również w Legnicy, Mysłakowicach, Jeleniej Górze, Zgorzelcu, Bogatyni i Bolesławcu, chociaż tylko legnickie spotkanie połączone jest z balem sylwestrowym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady