Ojciec Święty wręczy birety, nałoży pierścienie oraz przyzna kościoły tytularne 13 nowym purpuratom, w tym 9-ciu poniżej 80 roku życia, którzy będą mieli prawo uczestniczyć w ewentualnym konklawe. Wiadomo, że nie przybędzie do Rzymu dwóch nowych kardynałów. Także o sposobie, w jaki otrzymają oni oznaki swej godności poinformował rzecznik Watykanu, Matteo Bruni.
Biskup Cornelius Sim, wikariusz apostolski w Brunei, oraz arcybiskup Jose F. Advincula, metropolita Capiz (Filipiny), którzy nie będą mogli być obecni w Rzymie z powodu sytuacji sanitarnej, zostaną także ustanowieni kardynałami na tym konsystorzu. Przedstawiciel Ojca Świętego, w innym czasie, który zostanie ustalony, przekaże im biret, pierścień i bullę z nazwą kościoła tytularnego – poinformował Matteo Bruni. Dodał, że członkowie Kolegium Kardynalskiego, którzy nie będą mogli dotrzeć do Rzymu, będą mogli uczestniczyć w uroczystości zdalnie ze swojej siedziby, poprzez platformę cyfrową, która pozwoli im na połączenie się z bazyliką watykańską.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W niedzielę 29 listopada, o godz. 10.00, przy Ołtarzu Katedry, w bazylice watykańskiej, Ojciec Święty odprawi Mszę św., a koncelebrować ją będą jedynie nowo ustanowieni kardynałowie. Ze względu na obowiązujące obecnie przepisy sanitarne w związku z pandemią Covid-19, zwykłe wizyty kurtuazyjne nie odbędą się. Uroczystość będzie odbywała się przy bardzo ograniczonej obecności wiernych, a bilety wydawane przez Prefekturę Domu Papieskiego będą zarezerwowane jedynie dla około 100 osób towarzyszących nowo mianowanym kardynałom. Obecni będą także proboszczowie i rektorzy kościołów tytularnych, powierzonych przez Ojca Świętego nowym kardynałom.
Na początku uroczystości pierwszy z nowych kardynałów, kard. Mario Grech, pozdrowi Ojca Świętego. Przebieg uroczystości będzie taki, jak zwykle, z pominięciem pocałunku pokoju, jaki miał miejsce po uroczystym mianowaniu nowych kardynałów.