Reklama

Stalowa Wola

„Eutrapelia” w obronie dziecka poczętego

Niedziela sandomierska 5/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowe Centrum Edukacji Zawodowej bardzo mocno podkreśliło swą obecność w tej edycji Festiwalu „Eutrapelia”. 16 stycznia 2012 r. zaprezentowało w Centrum inscenizację „Sto pytań dziecka nienarodzonego do rodziców”. Członkowie Kapituły Festiwalu, Ewa Sęk, ks. Mariusz Kozłowski, Alicja Szewczyk i Magdalena Sibiga z KDK „ARKA”, wyrazili wdzięczność dyrektorowi Piotrowi Żyjewskiemu i Annie Woś za stwarzanie dobrego klimatu w szkole, w której pod opieką Mirosława Juśkiewicza, Anny Olszewskiej, Anety Wójcik i ks. Krzysztofa wyrasta młodzież, której wpaja się zdrowe zasady moralne.
13 stycznia 2012 r. Zespół Szkół Nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli zaprosił Kapitułę Festiwalu (Ewa Sęk, Alicja Szewczyk, ks. Mariusz Kozłowski, ks. Jan Folcik, Agnieszka Kozioł, studentka z KUL, Agnieszkę Goch i Krzysztofa Salę z TV „Stella”) w swoje progi. Na małej auli, w obecności kilku klas wraz z nauczycielami, wszystkich serdecznie powitał dyrektor Paweł Ciołkosz. Wybrani uczniowie z klas III pokazali inscenizację, jak do Bożego Narodzenia przygotowuje się niebo i ziemia. Klamrą spinającą program były autorskie rozważania adwentowe Moniki Walencik-Kadamus. Nad całością opiekę sprawowały s. Łucja, Dorota Wdowiak i Małgorzata Pokora.
22 grudnia 2011 r. młodzież klasy II c z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowała program artystyczny pod kierunkiem Barbary Podsiadło, według autorskiego scenariusza pt. „Pamięć Narodu, to co przemija i to co zostaje na wieki”. Sala gimnastyczna, wypełniona po brzegi młodzieżą, nauczycielami, wychowawcami i reprezentacją rodziców, zamieniła się w rodzinny dom, w którym babcia w wieczór wigilijny przekazuje kronikę rodzinnych tradycji swoim wnuczkom. Chce im w ten sposób przybliżyć klimat Bożego Narodzenia w perspektywie losów Polski w różnych okresach naszych dziejów. Wszystkie zapiski babcinej kroniki mówiły, że nasi przodkowie zdali egzamin z miłości, honoru, solidarności i wytrwałości. W tym programie artyści podkreślili, jak ważna jest bliskość pokoleń i pamięć o tym, co przeminęło, a jednocześnie, co powinno młode pokolenie ponieść w przyszłość i zapełniać kolejne karty kroniki. Bogactwo elementów świątecznych w scenografii, przepiękny śpiew dziewcząt przy akompaniamencie gitar i skrzypiec dopełniły całość prezentacji.
Kapituła w składzie Ewa Sęk, ks. Bogdan Krempa, Alicja Szewczyk, Joanna Wiech, podziękowała dyrektorowi Jerzemu Nowakowi za serdeczne przyjęcie i ciepłą rodzinną atmosferę w szkole. Telewizja Kablowa „Stella” reprezentowana przez Krzysztofa Salę i Agnieszkę Gach zarejestrowała całe spotkanie.
21 grudnia 2011 r. Kapituła Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia” w składzie Ewa Sęk, Ks. Krzysztof Nowak, i Alicja Szewczyk i Magdalena Stec - studentka KUL, została zaproszona do Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na sali gimnastycznej zgromadziła się młodzież całej szkoły wraz z nauczycielami, aby wspólnie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia przeżywać współczesne jasełka, przygotowane przez Lidię Mieczyńską, we współpracy z ks. Emilem Hapakiem, pt. „Tym, którzy są w drodze”. Znaleźliśmy się w Wigilię na dworcu głównym w Ostrowcu Świętokrzyskim, na którym pojawił się Anioł i Rodzina Święta. Byliśmy świadkami różnych zdarzeń, w których ktoś się spieszy, ktoś na kogoś czeka, ktoś dla kogoś nie ma czasu. Spotkało się tam kilka osób, których splot nieprzewidzianych okoliczności zmusił ich do spędzenia Wigilii na dworcu. Kiedy pojawiła się pierwsza gwiazdka każda z tych osób zapomniała o swoich problemach i łącząc się ze zgromadzonymi na sali widzami zasiedła do wigilijnej wieczerzy, łamiąc się opłatkiem. Czas Świąt sprawia bowiem, że wszyscy dzielimy się dobrem, radością i wspólnie podążamy za Jezusem Chrystusem.
Dziękujemy dyrektor Krystynie Biel za to, że szkoła aktywnie uczestnicy w kolejnej już edycji Festiwalu.

Eutrapelia, czyli umiejętność dobrej zabawy

Zabawa odgrywa ważną rolę w życiu ludzkim. Greccy filozofowie wśród wielu różnych cnót wymieniali również dźwięcznie brzmiącą „eutrapelię” czyli umiejętność dobrej zabawy. Dostrzegli ją nie tylko starożytni mędrcy, ale również średniowieczni teologowie, jak np. św. Tomasz z Akwinu. Eutrapelia dosłownie oznacza żartobliwość, wesołość. Św. Tomasz określa ją łacińską nazwą „iucunditas” (dowcipność), ewentualnie „bona conversatio” (dobra rozmowa towarzyska). Najbliżej jej do kardynalnej cnoty umiarkowania. Arystoteles definiuje ją jako umiejętność bawienia znajomych, ale i „doznawania radości z dowcipu”. Eutrapelia ma zatem za zadanie uformować człowieka w obszarze zabawy tak, by unikał on wszelkiej przesady, zarówno w aspekcie jej nadmiaru, jak i niedomiaru. Na jednym jej krańcu stoją żartownisie, czyli ci, którzy nie mają umiaru w błaznowaniu, a na drugim „ponuracy”, nieumiejących się bawić z uwagi na swe nieokrzesanie lub zbytnie wywyższanie się i gardzenie rozrywką.
W naszej diecezji słowo to użyte zostało jako nazwa festiwalu kultury chrześcijańskiej. „Eutrapelia” jest znakiem firmowym wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych w całym regionie.
Red.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca

Adobe Stock

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Więcej ...

Wilkanów. Pół tony pierogów z Rzeszowa jako wsparcie dla powodzian

2024-09-18 16:24
Pierogi z Rzeszowa (Pierożarnia Rzeszowska)

Archiwum prywatne

Pierogi z Rzeszowa (Pierożarnia Rzeszowska)

Już jutro w czwartek 19 września mieszkańcy wsi Wilkanów w Kotlinie Kłodzkiej oraz okolicznych miejscowości dotkniętych ostatnimi powodziami będą mieli okazję skosztować wyjątkowego daru z serca Rzeszowa.

Więcej ...

Nowe ustalenia w sprawie Medziugoria! Watykan zajmie dziś stanowisko

2024-09-19 10:19
Medjugorie

Monika Książek

Medjugorie

Watykan publikuje nowe ustalenia dotyczące postępowania z doświadczeniami duchowymi w kontekście miejsca pielgrzymkowego Medziugorie w Bośni i Hercegowinie. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że zostaną one zaprezentowane 19 września na konferencji prasowej w Watykanie. Wezmą w niej udział kardynał Victor Manuel Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary, jej sekretarz ds. Nauki Wiary, Armando Matteo i Andrea Tornielli z watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Wiadomości

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...