Reklama

Czciciele Bożego Miłosierdzia

2012 rok w diecezji sosnowieckiej przebiega pod znakiem jubileuszu 20-lecia jej powstania. Z tej racji czeka nas więcej niż zwykle wydarzeń bogatych w duchowe przeżycia. Wśród nich peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii krwi bł. Jana Pawła II, które nawiedzą wszystkie parafie naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek peregrynacji przewidziano na 25 marca - dzień, kiedy powstała diecezja sosnowiecka. Uroczystość inaugurująca nawiedzenie rozpocznie się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Przy okazji peregrynacji w poszczególnych świątyniach Kościoła sosnowieckiego wierni uczestniczyć będą w misjach parafialnych, rekolekcjach i dniach skupienia. Będą także odmawiać specjalną modlitwę o owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, Apele Jasnogórskie, nabożeństwa różańcowe i Drogi Krzyżowe, Eucharystie (w tym jedną o północy), procesje, adoracje, całonocną spowiedź (tzw. noc konfesjonałów).
Sam dzień, gdy do parafii przyjadą obraz i relikwie, też będzie wyjątkowy. „Ufam, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach naszej diecezji otworzy nas na działanie Boga bogatego w miłosierdzie, a także obudzi naszą wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz zintegruje wiernych Kościoła sosnowieckiego” - zaznacza ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak.

Jezu, ufam Tobie

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w 1. niedzielę po Wielkanocy. W tym roku przypada 15 kwietnia. Kult Miłosierdzia związany jest z objawieniami s. Marii Faustyny Kowalskiej ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, której w 1935 r. objawił się Jezus, polecając jej, by głosiła orędzie o Bożym miłosierdziu całemu światu. 17 sierpnia 2002 r., podczas pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dzisiaj, ponad 60 lat po śmierci „apostołki Miłosierdzia”, na całym świecie są miliony czcicieli Bożego Miłosierdzia. „Jestem miłością i miłosierdziem samym” - mówił o sobie Jezus, prosząc siostrę, żeby ogłosiła to orędzie całemu światu. Pan Jezus wskazał s. Faustynie pięć sposobów, w jaki ludzie mogą wypraszać zbawienie dla siebie i całego świata: Koronkę do Miłosierdzia Bożego, modlitwę przed obrazem Jezusa Miłosiernego z napisem „Jezu, ufam Tobie”, modlitwę w godzinie konania Chrystusa na krzyżu, zwaną Godziną Miłosierdzia (15.00), obchodzenie święta Miłosierdzia i szerzenie czci Miłosierdzia Bożego modlitwą, słowem i czynem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W diecezji sosnowieckiej tylko 3 parafie noszą wezwanie Miłosierdzia Bożego. Pierwsza z nich, w Rokitnie Szlacheckim, erygowana została w 1978 r.; następna - w Sosnowcu - w 1984 r.; kolejna utworzona została w 1994 r. w Jaworznie-Borach. 1 października 2005 r. w Będzinie utworzona została parafia św. Siostry Faustyny, wielkiej Czcicielki Bożego Miłosierdzia. To właśnie w niej 25 listopada 2012 r. zakończy się diecezjalna wędrówka obrazu „Jezu, ufam Tobie” oraz towarzyszących mu relikwii bł. Jana Pawła II. Tutaj obraz dołączy do relikwii Świętej Patronki i pozostanie już na stałe.
Świątynia w Sosnowcu w 2002 r. została podniesiona do godności sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez bp. Adama Śmigielskiego SDB. Tutaj w każdy piątek wierni gromadzą się na modlitwie w Godzinie Miłosierdzia, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Wówczas istnieje także możliwość ucałowania relikwii św. Faustyny oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W prezbiterium kościoła umieszczone są obrazy Miłosierdzia Bożego oraz s. Faustyny, które wyszły spod pędzla Elżbiety i Witolda Bulików - artystów malarzy z Częstochowy. Przed świątynią - popiersie czciciela Bożego Miłosierdzia, bł. Jana Pawła II. Kościół usytuowany jest między szpitalem, Domem Opieki Społecznej, więzieniem, szkołami i uczelniami. „Gdy blisko ćwierć wieku temu rodziła się tutaj nowa wspólnota, pomyślałem, że nam wszystkim wokół potrzeba Miłosierdzia Bożego, choć wtedy jeszcze mało się o tym mówiło” - wyjaśnia proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, kustosz sanktuarium, ks. kan. dr Karol Malasiewicz.

W Dolinie Miłosierdzia

Pragnieniem proboszcza, ks. kan. Stanisława Janickiego jest stworzenie w jaworznickiej wspólnocie Doliny Miłosierdzia, na wzór częstochowskiej Doliny Modlitwy. Ks. Janicki jest gorliwym czcicielem Miłosierdzia Bożego. Wezwanie parafii jest niejako wymodlone przez mieszkańców dzielnicy Bory, bo gdy jeszcze nie było w tym miejscu parafii, wierni zakupili obraz Jezusa Miłosiernego i zawiesili w macierzystej parafii św. Wojciecha i Katarzyny. Po ustanowieniu wikariatu terenowego obraz przeniesiono do kaplicy, a później do obecnego kościoła. Pod obrazem widnieje napis: „Wiara ludu i ten obraz to fundament Kościoła na jaworznickiej Dolinie Miłosierdzia Bożego”. Na uwagę zasługuje witraż w prezbiterium kościoła przedstawiający Jezusa Miłosiernego. Przed każdą Mszą wierni odprawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, w niedzielę zaś przed jedną Eucharystią spotykają się, by ją odmówić. W każdy 3. piątek miesiąca o 15 gromadzą się na modlitwie, podczas której odmawiają Koronkę, a potem w milczeniu adorują Najświętszy Sakrament aż do Mszy św. wieczornej. Podobnie jak w poprzedniej wspólnocie, tutaj także odprawiana jest 9-dniowa Nowenna przygotowująca do odpustu parafialnego.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst