Reklama

Kościół

Biskup-nominat A. Trochanowski: Nominację przyjmuję z pokorą i poczuciem wielkiej odpowiedzialności

Ks. Arkadiusz Trochanowski

Grekokokatolicy Wałcz

Ks. Arkadiusz Trochanowski

Nominację przyjmuję z pokorą i poczuciem wielkiej odpowiedzialności - powiedział biskup-nominat Arkadiusz Trochanowski, zwierzchnik nowej eparchii (diecezji) olsztyńsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

"Przyjmuję nową funkcję z pokorą, ponieważ moim zadaniem jest przede wszystkim służba wiernym i duchownym w podążaniu wspólną drogą do Boga" - powiedział w rozmowie z KAI dotychczasowy proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu i dziekan dekanatu koszalińskiego. Biskup-nominat mówi o najważniejszych wyzwaniach stojących przed nim i nową eparchią.

Publikujemy tekst rozmowy.

Reklama

Krzysztof Tomasik (KAI): Jak Ksiądz Biskup przyjął papieską nominację na biskupa nowej eparchii (diecezji) olsztyńsko-gdańskiej?

Biskup-nominat Arkadiusz Trochanowski: Z pokorą, gdyż przychodzą nowe obowiązki. Przede wszystkim budowa od podstaw nowej eparchii Kościoła greckokatolickiego w Polsce, co wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Przyjmuję nominację z poczuciem zaufania, że dzięki wsparciu księży i wiernych uda nam się to zadanie zrealizować. Przyjmuję nową funkcję z pokorą, ponieważ moim zadaniem jest przede wszystkim służba wiernym i duchownym w podążaniu wspólną drogą do Boga.

KAI: Dlaczego utworzono nową eparchię?

Reklama

- Była to potrzeba duszpasterska, która pojawiła się w 2014 r. podczas Soboru Kościoła Greckokatolickiego, który odbył się w Polsce. Jednym z ważnych postulatów, jaki się wtedy pojawił była potrzeba bliższego kontaktu biskupa z kapłanami i wiernymi na obszarach północno-wschodniej Polski, na Warmii, Mazurach i Pomorzu.

KAI: Jakie najważniejsze zadania stoją przed Księdzem Biskupem?

- Nowa eparchia powstała z części archieparchii przemysko-warszawskiej oraz eparchii wrocławsko-gdańskiej. Konkretnie, trzeba będzie od podstaw zorganizować kurię biskupią, powołać poszczególne organy, komisje, ustalić granice dekanatów oraz opracować program duszpasterski, który będzie adekwatny do potrzeb eparchii. Przede wszystkim stworzyć autentyczną wspólnotę kapłanów i wiernych budowaną na nowej ewangelizacji i katechizacji.

KAI: Ksiądz Biskup zajmował się dotychczas przede wszystkim młodzieżą, zna dobrze jej problemy...

- Młodym ludziom trzeba pokazać, aby w Kościele czuli się jak w domu, domu, w którym Słowo Boże nas kształtuje, uczy mądrości, nadaje sens i motywuje nas do godnego życia. Każdego dnia musimy nim żyć, darzyć się szacunkiem i tworzyć dobro. Musimy wszystko robić, aby tak się stało.

KAI: Kolejna ważna dotychczasowa funkcja to bycie kapelanem sportowców...

- Od lat organizowałem różne zawody sportowe w eparchii wrocławsko-gdańskiej. Myślę, że to doświadczenie także pomoże mi w organizacji pracy w eparchii. W kształtowaniu dobrego ducha, szczególnie u młodych ludzi, pomaga zdrowa rywalizacja sportowa. Dzięki uprawianiu sportu, nie tylko przyjemnie spędzamy czas, ale służy on integracji i rozwojowi fizyczno-duchowemu.

KAI: Na początku posługi biskupiej wyzwaniem jest na pewno pandemia koronawirusa...

- Pierwszym wyzwaniem jaki postawiła przed nami pandemia koronawirusa jest ograniczenie liczby wiernych w świątyniach. Chodzi zatem o to, jak w czasie pandemii dotrzeć ze Słowem Bożym do jak największej liczby wiernych. Pandemia pokazuje nam też, jak wielka jest potrzeba bezpośredniego kontaktu między ludźmi w świątyni oraz jak ważny wymiar ma Słowo Boże w naszym codziennym życiu.

KAI: Pandemia to także wyzwania w wymiarze społecznym...

- Przede wszystkim należy utrzymać kontakt i pomagać osobom starszym. Ale też pomagać i opiekować się emigrantami z Ukrainy. Wielu z nich jest naszymi parafianami i aktywnie uczestniczy w życiu kościelnym. Dlatego bardzo ważne jest ich integrowanie tak, aby czuli się u nas, jak w domu. Są oni niezwykle ważni dla naszych parafii i sami od siebie wiele wnoszą w nasze codzienne życie.

KAI: Czego przede wszystkim życzyć nowemu biskupowi?

- Przede wszystkim ducha modlitwy, aby jej duch pomagał mi w osobistym rozwoju i duchowym rozwoju kapłanów i wiernych nowej eparchii. Gdy modlitwa będzie stać na pierwszym miejscu to wszystko inne na pewno dobrze się ułoży. We wspólnocie z Bogiem będziemy umieli budować nową eparchię, której Bóg będzie mocnym fundamentem.

2020-11-26 10:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu złożył życzenia grekokatolikom z okazji Bożego Narodzenia

2021-01-05 16:31

youtube.com

Moje serdeczne życzenia kieruję do wszystkich grekokatolików w Polsce, ale w sposób szczególny swoją myślą obejmuję Ukraińców, którzy w tym roku z dala od ojczyzny, z dala od swoich rodzin będą obchodzić zbliżające się Święta - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach dla grekokatolików z okazji świąt Narodzenia Pańskiego.

Więcej ...

KUL: Konferencja "Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację"

2021-01-25 16:10
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości,
jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego/niedziela

„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Kardynał Stefan Wyszyński przewodził polskiemu Kościołowi przez ponad 30 lat. Przez ten czas wielokrotnie zabierał głos nie tylko w sprawach istotnych dla Kościoła, ale także dla społeczeństwa. Przybliżenie bogatego dziedzictwa nauczania Prymasa w oczekiwaniu na Jego beatyfikację to cel konferencji naukowej online, na którą zaprasza KUL w sobotę 30 stycznia 2021.

Więcej ...

Moderna: Nasza szczepionka jest skuteczna na warianty koronowirusa: brytyjski i z RPA

2021-01-25 16:46

PAP

Szczepionka firmy Moderna, zwana mRNA-1273, jest skuteczna na brytyjski i południowoafrykański wariant koronawirusa - podał amerykański koncern w poniedziałkowym oświadczeniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Aspekty

Uroczystości pogrzebowe dwóch biskupów

Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Kościół

Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Nawrócenie św. Pawła

Święci i błogosławieni

Nawrócenie św. Pawła

Rośnie popularność portalu „Niedzieli”. Pierwsze...

Kościół

Rośnie popularność portalu „Niedzieli”. Pierwsze...

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Niedziela Wrocławska

Ks. Jacek Wawrzyniak w stanie krytycznym

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Jacek Wawrzyniak SDS

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Kościół

Nie żyje ks. Artur Godnarski

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w...

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. prof. Jerzy Misiurek