Reklama

Boża miłość w krzyżu Chrystusa

Niedziela przemyska 7/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 8 do 10 stycznia wierni z parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie uczestniczyli w „Rekolekcjach Papieskich”, modląc się o głębokie przeżycie ważnych i pięknych w ich życiu chwil. Do szczególnych wydarzeń - nawiedzenia Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego oraz relikwii bł. Jana Pawła II przygotowywał ich ks. prof. Franciszek Rząsa z Jarosławia. Ks. Franciszek mówił do zebranych m.in. o właściwej postawie chrześcijanina. Przybliżył także historię krzyża papieskiego.
14 stycznia smagani chłodnym wiatrem, zasypywani padającym śniegiem, wpatrzeni w drogę w kierunku Przemyśla ujrzeliśmy samochód osobowy eskortowany przez dwa strażackie wozy jadące na sygnałach. Z drżeniem serca wpatrywaliśmy się w miejscowych strażaków, którzy wyjęli z wnętrza pojazdu krzyż papieski, a Ksiądz Proboszcz ujął w swe dłonie relikwie bł. Jana Pawła II. Po powitaniu, za druhami z krzyżem, do wnętrza świątyni udali się w orszaku: szczególny pielgrzym bp Marian Rojek, kapłani z dekanatu i ministranci. Ta doniosła chwila wywołała poruszenie serc wśród licznie zgromadzonych wiernych.
Ks. proboszcz Czesław Jaworski w imieniu całej wspólnoty parafialnej oddał hołd i cześć papieskiemu krzyżowi świętemu. „Przychodzisz do nas, aby udzielać nam jednej z największych lekcji służących naszemu zbawieniu. Pragniemy w czasie tego spotkania z Tobą, w krzyżu Chrystusowym, nauczyć się i doświadczyć wielkiej mądrości płynącej z krzyża. O krzyżu święty, znaku naszego zbawienia, my wszyscy tutaj zgromadzeni pragniemy zapewnić, iż chcemy, aby w naszej parafii był obecny twój wizerunek przy naszych drogach, w urzędach, szkołach, a także w każdym naszym domu, albowiem tam, gdzie stawia się krzyż, powstaje znak, że dotarła już Dobra Nowina o zbawieniu człowieka przez Miłość”.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Marian Rojek, modliliśmy się m.in. o to, aby młodzież naznaczona znakiem krzyża w sakramencie bierzmowania zawsze dawała świadectwo swojej wiary i trwała przy Chrystusie ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Ksiądz Biskup podczas homilii podkreślił ważną umiejętność, której młodzi ludzie będą się uczyli przez dary Ducha Świętego, jakie w tym dniu otrzymują, a mianowicie umiejętność słuchania. „Każdy z nas, w Bożym darze, otrzymał tę umiejętność. Patrząc na ten krzyż Chrystusa, trzeba jednak rozróżnić czynność słyszenia od umiejętności słuchania. Nie każdy bowiem potrafi odebrać to, co jest mu przekazywane. Samo słyszenie czegoś jeszcze nie pobudza człowieka do gotowości, dopiero słuchanie i to odpowiedzialne, mobilizuje do działania” - powiedział. Zachęcał nas do wsłuchiwania się w głos sumienia, w którym mówi do nas Bóg, a także w słowa Jezusa zapisane na kartach Pisma Świętego. „Nie jest łatwo mieć otwarte ucho na drugiego człowieka, a tym bardziej trudno jest słuchać Boga, który mówi nam prawdę o nas samych, który mówi inaczej niż człowiek. Umieć słyszeć, gdy Bóg do mnie mówi - tego trzeba nam uczyć się całe życie i dlatego też te dary, które otrzymują dzisiaj bierzmowani, mają ich uczyć tej umiejętności wsłuchiwania się w Słowo Boże”. Zaznaczył, że za słuchaniem winno iść także świadectwo życia: „Wszyscy jesteśmy wezwani dawać świadectwo naszej wiary, by inni, dotykając przykładu naszego życia, byli Chrystusem zachwyceni”.
Następnie Ksiądz Biskup poświęcił krzyże bierzmowanych i krzyże przyniesione przez wiernych. Młodzi ludzie wypowiedzieli słowa przyrzeczenia. Ksiądz Proboszcz przekazał do ucałowania relikwie Jana Pawła II kapłanom, siostrom zakonnym oraz bierzmowanym, a Ksiądz Biskup wręczył im obrazki z modlitwą do św. Michała Archanioła, która jest modlitwą egzorcyzmu, aby mogli zachować swoją świętość wolną od wszelkich działań i pokus złego ducha.
Po Eucharystii wszyscy wierni ucałowali krzyż i relikwie. Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia nowego krzyża znajdującego się w budowanym kościele na osiedlu Jagiełły oraz krzyży, które od 22 stycznia pielgrzymują po domach mieszkańców parafii. Następnie współuczestniczyliśmy w pięknym montażu słowno-muzycznym nawiązującym do postaci Jana Pawła II, prowadzonym przez ks. Pawła Chylińskiego, a wykonywanym przez młodzież oazową. O 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył ks. Dariusz Szylar, sprawowanej w intencji licznych powołań z naszej parafii. Modliliśmy się także o świeckie powołania, które są potrzebne wspólnocie Kościoła. Oprawę liturgiczną zapewniły siostry zakonne wywodzące się z Radymna. Ks. Mirosław Grendus w homilii mówił o wezwaniu, przed którym staje każdy z nas, wezwaniu do rozpoznania swojego powołania, sensu życiowego poświęcenia, zobaczenia siebie w szerszej perspektywie Bożego zamysłu. „Dzięki tej łasce płynącej z krzyża w tej parafii wciąż będą odnajdywać się ludzie zdolni do ofiary z siebie, aby założyć rodzinę, zatroszczyć się o wychowanie dzieci i młodzieży, podjąć opiekę nad starzejącymi się rodzicami, zorganizować pomoc dla ubogich i opuszczonych, zorganizować czas młodym ludziom, aby dokończyć budowę nowego kościoła i uczynić ten budynek miejscem żywej wspólnoty”. Po Mszy św. długo jeszcze trwaliśmy z Janem Pawłem II w głębokim przekonaniu, że to Jezus nas tu gromadzi i umacnia.
Drugi dzień uroczystości rozpoczęła Droga Krzyżowa, podczas której przywołaliśmy na nowo życie Jana Pawła II, w którym nie brakowało cierpień i trudów. Ta droga była symbolem wzięcia krzyża Chrystusa w nasze, tak często niełatwe życie. Przeszliśmy ulicami miasta - z kościoła do świątyni budowanej na osiedlu Jagiełły. Krzyż papieski nieśli na zmianę strażacy, matki, ojcowie, dzieci, młodzież, studenci, przedstawiciele Akcji Katolickiej, służby zdrowia, Domowego Kościoła, kapłani. W czasie tej Drogi Krzyżowej prosiliśmy o siłę, wytrwałość i wiarę w to, że nawet, jeśli nasze życie jest pełne cierpienia i trudu, to idąc razem z Chrystusem, dojdziemy do chwały Nieba. Na zakończenie skorzystaliśmy z łaski, którą udziela nam Kościół - uzyskania odpustu zupełnego.
Krzyż do nowej świątyni wnieśli strażacy. Odmówiliśmy Litanię do bł. Jana Pawła II. Mszę św. zwieńczającą naszą dwudniową adorację krzyża świętego, w której uczestniczyło ponad 1500 osób, sprawowali: ks. prał. Kazimierz Golenia, ks. prof. Franciszek Rząsa i Ksiądz Proboszcz. Podczas Najświętszej Ofiary dziękowaliśmy za to, że przez naszą, tak liczną obecność w kościele dajemy znak naszej miłości do krzyża, bo wiemy, że on nas prowadzi do Chrystusa.
Po Mszy św. odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Następnie księża unieśli w górę krzyże, które będą pielgrzymować w rodzinach naszej parafii, a wierni krzyże, które przynieśli ze sobą, a które zawiesili następnie w swoich domach. Ksiądz Proboszcz dotknął krzyżem papieskim nowego, pięknego krzyża znajdującego się w budowanym kościele. To pierwszy ze skarbów, który na zawsze pozostanie w naszej nowej świątyni.
Po błogosławieństwie krzyżem papieskim odbyła się procesja przekazania go do parafii w Michałówce. Wierzymy, że peregrynacja krzyża przyniesie liczne duchowe owoce dla wszystkich mieszkańców naszej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...