Reklama

Wizytacja w Chocianowcu

Srebrne jubileusze

Niedziela legnicka 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 kwietnia br. w Chocianowcu przeżywano wyjątkową uroczystość. Złożyły się na nią trzy okoliczności. Pierwsza to wizytacja kanoniczna parafii przeprowadzona przez bp. Tadeusza Rybaka wraz z udzieleniem młodzieży sakramentu bierzmowania. Następnie 25-lecie sakry biskupiej Pasterza diecezji i 25-lecie kapłaństwa proboszcza z Chocianowca ks. Czesława Komuszyny, który przed 25 laty przyjął święcenia kapłańskie we wrocławskiej katedrze, a miesiąc później, 24 czerwca, ks. dr Tadeusz Rybak, ówczesny wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przyjął sakrę biskupią.

Przybyłego do parafii Księdza Biskupa powitali przed kościołem chlebem i solą przedstawiciele parafii. W kościele dzieci, młodzież i rodzice wypowiedzieli słowa powitania i wyrazili radość z przybycia Księdza Biskupa do wspólnoty parafialnej. Ksiądz Proboszcz przedstawił sprawozdanie, w którym powiedział m.in.: "Mieszkańcy parafii to ludzie, którzy w ramach repatriacji przybyli z parafii Tuligłowy, Gródek Jagielloński oraz górale z okolic Wadowic oraz innych regionów naszej Ojczyzny. W latach powojennych Chocianowiec był filią parafii Chocianów, od roku 1966 wikariatem samodzielnym, a od 12 kwietnia 1972 r. parafią, w której skład wchodzą następujące miejscowości: Chocianów, Raków i Zagórze.

Parafia liczy 888 mieszkańców. Najpierw wierni gromadzili się w kaplicy zaadaptowanej po 1947 r. z sali zabaw, a w roku 1989 w stanie surowym wznieśli obecny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, konsekrowany przez bp. Adama Dyczkowskiego 16 sierpnia 1992 r. Po II wojnie światowej z parafii wyszli następujący księża: ks. Grzegorz Witka SDB, śp. ks. Jan Maziej, ks. Ryszard Sroka SDB. W parafii nie ma żadnej szkoły z powodu małej ilości dzieci. Dzieci i młodzież uczą się w Chocianowie, Lubinie, Polkowicach, Chojnowie, Legnicy, Chróstniku. Życie religijne i duszpasterskie skupione jest wyłącznie wokół kościoła parafialnego, w którym codziennie sprawowana jest Eucharystia i wszystkie nabożeństwa okresowe."

Podczas kazania Ksiądz Biskup najpierw wyraził uznanie dla parafian za wybudowanie kościoła i podziękował za troskę. Zwrócił uwagę, że obok kościoła materialnego równie ważna jest wspólnota żywego kościoła, którą tworzą ochrzczeni chrześcijanie gromadzący się na Mszy św. czy nabożeństwach. I tak jak należy dbać o budynek kościoła, tak również trzeba troszczyć się o żywy kościół, aby mógł wzrastać w świętości i osiągnąć zbawienie w Chrystusie.

W dalszym ciągu kazania Ksiądz Biskup zwrócił się do kandydatów do bierzmowania, wskazując im, jak wielki dar przyjmują w tym sakramencie oraz do ich rodziców, aby tworzyli w domach chrześcijańską atmosferę umożliwiającą religijne wychowanie swoich dzieci.

Wspominając swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej Pasterz diecezji podziękował Bogu za otrzymaną łaskę, za możliwość pasterskiej posługi przez 15 lat w diecezji wrocławskiej i od 10 lat na ziemi legnickiej. Prosił obecnych o modlitwę, aby mógł dalej w zdrowiu i pełni sił służyć Ludowi Bożemu.

Ze szczególnie serdecznymi słowami zwrócił się do kapłanów, którzy przybyli, aby wraz z ks. Komuszyną obchodzić jubileusz 25-lecia kapłaństwa. Ksiądz Biskup jeszcze jako wicerektor Seminarium Duchownego we Wrocławiu był opiekunem kursowym rocznika 1971-1977, a więc Księży Jubilatów. I to Ksiądz Biskup prowadził ich przez lata seminaryjnego dojrzewania do Chrystusowego kapłaństwa. Dziękując kapłanom za pełną poświęcenia pracę duszpasterską, życzył im, aby jeszcze przez długie lata owocnie trudzili się na niwie Pańskiej. Po Mszy św. wszyscy udali się przed kościół. Ksiądz Biskup poświęcił grotę z figurą Matki Bożej Niepokalanej, przyjął podziękowania od młodzieży i rodziców. Przedstawiciele parafii złożyli Jubilatom życzenia i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił obecnym pasterskiego błogosławieństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od ponad miesiąca można już pracować na tzw. L4

2025-02-04 19:05

Adobe Stock

Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono istotne zmiany w zasadach wypłaty zasiłku chorobowego. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpłynęła na wysokość świadczeń, a nowe regulacje umożliwiają pracownikom wykonywanie pewnych obowiązków służbowych podczas L4 bez ryzyka utraty zasiłku. Co dokładnie zmieniło się w systemie? Wyjaśniamy.

Więcej ...

USA: Ksiądz zaatakowany podczas nabożeństwa

2025-02-06 21:35

Nagranie z kamery bezpieczeństwa/zrzut

Mężczyzna, który zaatakował księdza podczas liturgii w katolickiej katedrze w Spokane, został oskarżony o napaść.

Więcej ...

Prawda wyszła na jaw

2025-02-08 07:13
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kto ostrzegał, ten miał rację, a kto próbował zakrzyczeć okazał się środkiem do realizacji celu. Rok 2023. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość biło na alarm, ostrzegając przed skutkami przyjęcia paktu migracyjnego, liberalno-lewicowe środowiska przekonywały, że to temat wyssany z palca, straszak, który nie ma żadnego pokrycia w rzeczywistości. Nie tylko bagatelizowano ostrzeżenia, ale atakowano tych, którzy mieli odwagę powiedzieć prawdę.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Wiadomości

Uczeń szkoły specjalnej zatrzymany za komentarz...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Wiara

Mistyczka zaprzyjaźniona ze św. o. Pio będzie...

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

Kościół

Watykan/ Akt wandalizmu w bazylice Św. Piotra

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa