Reklama

Scrafitto - piękno artyzmu

Niedziela sosnowiecka 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie, to jedna z tych wspólnot, którym towarzyszyliśmy w Roku Wielkiego Jubileuszu podczas niezapomnianej uroczystości konsekracji nowej parafialnej świątyni. Mieliśmy wówczas okazję podziwiać perfekcyjnie wykończone, przestronne jej wnętrze, w którym każdy element architektoniczny jest dokładnie przemyślany, stanowi doskonale zaplanowaną kompozycję i zachwyca wyczuciem piękna i artyzmu. Świątynia wzniesiona na niewielkim wzgórzu królewskiego Będzina stanowi wizytówkę miasta i regionu. Powstała z miłości serc, trudu i ofiar tych, którzy przed 16 laty zapragnęli mieć dom Boga między swymi domostwami.

Dziś gościmy w będzińskiej parafii, aby przyjrzeć się dokładniej wystrojowi wnętrza kościoła, a szczególnie freskom, które wykonane techniką scrafitto pokrywają jego ściany. Projektantem i wykonawcą dzieła jest krakowski artysta Maciej Kałczyński, którego obrazy zdobią wnętrza obiektów sakralnych nie tylko w kraju, ale i za granicą.

"Dla naszego kościoła wybraliśmy właśnie taką metodę przede wszystkim z uwagi na fakt, że wykonane nią obrazy są niezwykle trwałe, właściwie niezniszczalne, nie poddają się warunkom atmosferycznym, a przy tym dość oryginalne. Nie wymagają konserwacji ani gruntownych remontów. Po kilku latach zalecane jest odkurzenie albo po prostu umycie poszczególnych scen" - wyjaśnia dziekan dekanatu Trójcy Świętej, proboszcz parafii, ks. kan. Mieczysław Miarka. Scrafitto, prosto ujmując, to tyle, co rzeźbienie w tynku, który składa się z trzech warstw o różnej kolorystyce: najgłębsza - czerwona, środkowa - czarna i zewnętrzna - biała. Wykonawca, jeżeli chce osiągnąć kolor czerwony, pozbywa się dwóch pierwszych warstw, jeżeli czarny usuwa kolor biały, a jeżeli biały - po prostu pozostawia tynk, nie naruszając go. Artysta podczas pracy wzoruje się na przygotowanym wcześniej projekcie w skali 1:1. Tynk w czasie rzeźbienia powinien być w miarę możliwości świeży.

Obrazy w świątyni pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie przedstawiają sceny biblijne z życia Pana Jezusa. Na lewej, głównej ścianie ołtarzowej ukazane zostały ostatnie godziny Chrystusa, na prawej zaś sceny przedstawiające Jego zmartwychwstanie. Techniką scrafitto wykonane są także stacje drogi krzyżowej oraz postacie Apostołów. Nad 4 konfesjonałami zaprezentowano sceny głoszące Miłosierdzie Boże. Na głównym chórze widzimy obrazy ukazujące chrzest Jezusa, drugi chór zdobią sceny narodzenia Bożego Syna. Freski ozdabiają także dwa wejścia na chór. Patrząc od strony prezbiterium, lewa strona przedstawia Jezusa uzdrawiającego, podczas spotkania z chorymi i cierpiącymi, prawa natomiast - Jezusa nauczającego, do którego podążają rodzice z dziećmi.

Techniką scrafitto pokryte są także wnętrza kościołów m.in. w Nowej Wsi, Rogoźniku oraz Siemoni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...