Reklama

Temat tygodnia

Maryjny maj

Niedziela sosnowiecka 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maj to chyba najpiękniejszy okres w roku kalendarzowym. W tym czasie na polach żywiąca nas Matka Natura w pełni budzi się z zimowego odrętwienia. Przyroda wokół nas wybucha zielenią. Na polach słonecznym odcieniem rozkwita rzepak, na łąkach pojawiają się kaczeńce i mlecze. Rozkwita bez, pojawiają się konwalie, tulipany. Rozbudzone Zmartwychwstaniem Pańskim życie rozkwita i przynosi radość wszelkiemu stworzeniu na ziemi. W każdej norce, jamie, przychodzą na świat nowe pokolenia stworzeń. Można rzec, cytując pieśń z Króla Lwa: "miłość rośnie wokół nas, jej zapach jest tuż, tuż". Uważnemu słuchaczowi przypomina o tym miłosna pieśń słowika, którą można usłyszeć w majową noc nawet w centrum dużego miasta. I człowiek też nie pozostaje bierny wobec tego "zapachu miłości", który roznosi się wokół. Nie na darmo maj nazywany jest - nie tylko przez poetów - miesiącem zakochanych.

Jest też inny maj. Maj, w którym kwitną kasztany. Maj pełen stresu, niepokoju i wytężonej pracy - maj maturzystów.... Maj ma jeszcze jedno oblicze: dziewczynka ubrana w białą sukienkę, chłopiec w garniturku, którzy ze złożonymi rączkami i skupieniem na buzi przyjmują po raz pierwszy Chrystusa do swego serca. Pierwsza Komunia św. Maj to także obraz matki - czasem uśmiechniętej, czasem zmęczonej czy smutnej, ale zawsze czuwającej nad swoimi dziećmi.

Jest jeszcze inny obraz maja. To wieczorna cisza wypełnionego wonią kadzideł polskiego kościoła. Zdrowaś Maryjo, łaski pełna... wypowiadane równym głosem łączy ze sobą miliony wiernych zgromadzonych na nabożeństwach majowych ku czci Najświętszej Maryi Panny w kościołach i kaplicach całej Polski. Panno Święta - módl się za nami i dalsze wersy Litanii Loretańskiej przetaczają się po naszej Ojczyźnie, w gorącej modlitwie do Matki Chrystusa. W Kościele katolickim nabożeństwa do Matki Bożej zajmują sporą część roku, a gdybyśmy mieli zabawić się w wyliczankę, to stwierdzilibyśmy, że 1/6 roku liturgicznego wypełniają właśnie nabożeństwa maryjne. Do nich oprócz maja zaliczyć należy także październik - miesiąc modlitwy różańcowej, o którą podczas swoich objawień żarliwie prosiła Matka Boża. W wielu maryjnych parafiach, a jest ich na terenie naszej diecezji około 30, odprawiane są też inne nabożeństwa ku czci Bożej Rodzicielki, jak choćby Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w każdą pierwszą sobotę czy środę miesiąca czy Apel Jasnogórski. Ta forma modlitwy znana jest i cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce. Zaciemniony kościół, wieczorna atmosfera sprzyja modlitwie, wyciszeniu i refleksji. Jest to coś, co wychodzi poza rutynę i pewnie właśnie dlatego comiesięczny Apel skupia rzesze wiernych.

Znaki obecności Matki Bożej wśród nas to także Jej wizerunki, obrazy i figury. Należy w tym miejscu wymienić łaskami słynącą figurę Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Wyrzeźbiona w 1901 r. z drzewa cyprysowego, w 1968r. została koronowana papieskimi koronami przez Prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ówczesnego metropolitę krakowskiego, kard. Karola Wojtyłę. Do tego miejsca co roku 5 sierpnia przybywają niewiasty z całej diecezji, aby Najlepszej z Matek powierzyć swoje radości i zmartwienia. Kult Matki Bożej zaznacza się także w Jaroszowcu i sięga początku XXw. Tam, w sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, odprawiane są procesje różańcowe wchodzące w program nocnych czuwań odbywających się w każdy ostatni piątek miesiąca, od maja do października.

Jaworzno-Osiedle Stałe to kolejne miejsce w naszej diecezji, gdzie Matka Boża Nieustającej Pomocy odbiera miłości cześć. Na tej ziemi przepojonej męczeńską krwią powstało sanktuarium maryjne, w którym w specjalnie urządzonej kaplicy znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej wizerunek ukoronował diademami papieskimi Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swej apostolskiej wizyty w Sosnowcu, w czerwcu 1999r. Z kolei w sanktuarium Maryjnym w Sosnowcu-Zagórzu odbywają się zgodnie z tradycją nabożeństwa ku czci Matki Bożej Fatimskiej - od 13 maja do 13 października, w godz. od 18.00 do 24.00 Na uwagę zasługuje również jedyne w Polsce sanktuarium Matki Bożej Dobrej Drogi w Wojkowicach Kościelnych. Najcenniejszym zabytkiem w tej świątyni jest słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XV stulecia. Nabożeństwo do Matki Bożej Dobrej Drogi na tym terenie ma nie tylko lokalny charakter. Przybywają tutaj pielgrzymi nie tylko z Europy, ale również z innych kontynentów.

Znakiem przywiązania do Matki Chrystusa są także pielgrzymki, które każdego roku w okresie letnim, z różnych zakątków naszej diecezji podążają, by pokłonić się Czarnej Madonnie. To również jedna z form duszpasterstwa dzieci zrzeszonych w Ruchu Dzieci Maryi, który istnieje od początku naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy mam w sobie radość Jezusa?

2024-04-15 13:37

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-17.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...