Reklama

W życiu wyznawców Chrystusa odnaleźć obraz Boga

Pięknym akcentem na rozpoczęcie Wielkiego Postu było nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek tego okresu liturgicznego. Trasa nabożeństwa wiodła ulicami Rzeszowa, od Krzyża Ofiar Komunizmu na pl. Śreniawitów przy rzeszowskim Zamku, wokół Zamku, ul. 3 Maja na pl. Farny do Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Nabożeństwu przewodniczył bp Edward Białogłowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozważania na tegoroczną Drogę Krzyżową ulicami Rzeszowa przygotował ks. dr Paweł Synoś, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Tematyka rozważań wpisana była w tegoroczny program duszpasterski zatytułowany „Kościół naszym domem”. Skonstruowane były według schematu: fragment Pisma Świętego, rozważanie i modlitwa wstawiennicza. Autor zwrócił uwagę na wiele ważnych aspektów naszej relacji we wspólnocie Kościoła, która jest Mistycznym Ciałem Chrystusa. Przynależność do Kościoła pociąga za sobą obowiązek naśladowania Chrystusa w wypełnianiu przykazania miłości poprzez nasze zaangażowanie w służbę bliźnim realizowaną na co dzień. Wobec przejawów nienawiści wobec krzyża, wiary i prześladowania chrześcijan, nie tylko w krajach muzułmańskich, ale i w Europie, nie możemy być obojętni i nie reagować. Potrzeba odwagi i czytelnego świadectwa chrześcijańskiego życia. Bo w dziele zbawienia Bóg dopuszcza do współpracy człowieka i dzieli się z nim swoim krzyżem. Ten krzyż, choć przyjmowany niechętnie, staje się zaczynem przemiany człowieczego serca, rodzi do wiary, prowadzi do zbawienia. Maryja, która jest obecna w życiu Kościoła, jest dla nas wzorem, jak przeżywać życie w duchu wiary i miłości. Jest pomocą, gdy nasza wiara i miłość się kruszy i łamie.
Rozważania czytali alumni WSD w Rzeszowie i Marta Januszewska, dziennikarka Katolickiego Radia VIA. Krzyż nieśli przedstawiciele: Związku „Strzelec” i kombatantów, Wojska Polskiego i Straży Pożarnej, młodzież, Duszpasterstwa Nauczycieli, Duszpasterstwa Rzemieślników, Duszpasterstwa Akademickiego, Zakonów, liturgicznej służby ołtarza, Akcji Katolickiej, stowarzyszeń obrońców życia. Drogę Krzyżową zakończyła Msza św. w Sanktuarium Pani Rzeszowa.
Początek Rzeszowskiej Drodze Krzyżowej dali rzeszowscy kombatanci (członkowie Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość), więzieni na rzeszowskim Zamku. W 1995 r. przedstawili bp. Kazimierzowi Górnemu propozycję, by w jakiś sposób pomodlić się za ofiary komunizmu, które cierpiały i ginęły na rzeszowskim Zamku. Upamiętnia ich Krzyż Ofiar Komunizmu, który znajduje się na placu Śreniawitów w Rzeszowie. Ksiądz Biskup zaproponował, by było to nabożeństwo Drogi Krzyżowej, która przeszłaby od Krzyża Ofiar Komunizmu przez ulice Rzeszowa. Inicjatywa szybko znalazła szeroki odzew, a w jej organizację włączyły się spontanicznie różne grupy i stany, a symbolicznym znakiem ich uczestnictwa jest podejmowanie krzyża pomiędzy kolejnymi stacjami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...

Już o 18:50 pierwsza debata prezydencka w Końskich organizowana przez TV Republika i wPolsce24

2025-04-11 18:40
Debata prezydencka

Telewizja Republika

Debata prezydencka

Już 11 kwietnia o godzinie 18:50 zapraszamy na otwartą debatę prezydencką, w której mamy nadzieję wezmą udział kandydaci: Karol Nawrocki, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Zaproszenia zostały wysłane do sztabów. Głównymi tematami ma być: demokracja, wolność słowa, bezpieczeństwo, sprawy społeczne i przyszłość naszego kraju - czytamy na portalu Telewizji Republika.

Więcej ...

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która podtrzymuje wiarę w czasach kryzysu

2025-04-11 21:14

Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji

Od 1915 roku w Filadelfii grupa zakonnic poświęciła swoje życie nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu. Te różowe zakonnice, zrodzone z charyzmatu niemieckiego świętego Arnolda Janssena, nadal stanowią duchowy filar, który wspiera misję Kościoła swoimi modlitwami i towarzyszy cierpieniom świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...