Reklama

Sokołowska gala i wręczenie honorowego obywatelstwa bp. Antoniemu Dydyczowi

Niedziela podlaska 13/2012

Bohaterem cyklicznego, osiemnastego spotkania „Tu pozostać muszę” zorganizowanego przez Sokołowski Ośrodek Kultury 11 marca był biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Celem tych spotkań jest prezentacja postaci, które wpisały się na trwałe w historię, życie kulturalne i społeczne Sokołowa Podlaskiego oraz tamtejszego regionu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gala poświęcona osobie Pasterza Kościoła drohiczyńskiego została połączona z wręczeniem mu, przyznanego przez Radę Miasta 29 lutego na wniosek burmistrza Sokołowa Podlaskiego Bogusława Karakuli, tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Podczas spotkania prowadzonego przez Marię Koc i Alinę Simonowicz bp Antoni Dydycz dzielił się ze zgromadzonymi refleksją na temat swego życia, kapłaństwa i służby. Przypomniał rodzinny dom, swych rodziców, którzy zaszczepili mu fundamentalne wartości wiary i patriotyzmu, trudne lata powojenne, swoje szkoły oraz duszpasterzy z rodzinnych Serpelic, w szczególności zaś kapucynów o. Anioła i br. Bartłomieja, których duszpasterska gorliwość dała początek jego powołaniu.
Ksiądz Biskup wspominał również swoją pracę duszpasterską zarówno w Polsce, jak i za granicą, swoje kontakty ze światem kultury i internowanymi działaczami „Solidarności” w czasie stanu wojennego, duszpasterstwo we Włoszech wśród emigrantów z Polski w tym czasie, a także odnajdywanie i pomoc zakonnikom na terenie krajów socjalistycznych. Mówił także o wielu spotkaniach z bł. Janem Pawłem II, począwszy od czasów studenckich w Lublinie, przez okres sprawowania różnych funkcji w zakonie, doradczej roli w kwestiach administracyjnych oraz przygotowania do papieskich pielgrzymek, aż po zaproszenie i organizację wizyty papieskiej w Drohiczynie. Powiedział też, że nominacja biskupia do Drohiczyna zakreśliła swoisty krąg jego powrotu na Podlasie.
Rozmówczynie podkreślały jego wielkie zaufanie Opatrzności Bożej, oddanie się Maryi, wielką miłości do Polski i Podlasia, jego zaangażowanie się w sprawy społeczne i gospodarcze regionu zarówno w kontaktach z władzami, jak i z wyznawcami innych religii oraz dbałość o odnowienie oblicza materialnego dóbr kościelnych.
Ksiądz Biskup, pytany o swe związki z Sokołowem Podlaskim, powiedział, że jest on szczególny ze względu na fakt istnienia w nim konkatedry.
Biskupie wspomnienia przerywane były występami sokołowskich artystów: Zbigniewa Orzełowskiego, Pauliny Toczyskiej, Janusza Wilgockiego, Mirosława Grochowskiego, parafialnych grup wokalnych, uczestników Dziecięcego Studia Piosenki, Anety Dziewulskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz chóru „Voci Cantati”. Ze specjalnym programem poetyckim, opartym na poezji Norwida, innych romantyków oraz Karola Wojtyły, wystąpił pochodzący z Siemiatycz znany aktor Dariusz Kowalski.
Przewodniczący Rady Miasta Waldemar Hardej oraz burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula uroczyście wręczyli bp. Antoniemu akt nadaniu mu tytułu Honorowego Obywatela Sokołowa Podlaskiego. Zabierając głos, zaznaczyli, że decyzja nadania tego tytułu była podyktowana bliską relacją bp. Dydycza z tym miastem od początku posługi pasterskiej w diecezji drohiczyńskiej. Podkreślono także jego stałe zainteresowanie życiem religijnym, społecznym i gospodarczym w tym mieście, czego dowodem był jego osobisty udział w bardzo wielu uroczystościach oraz wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Biskup Drohiczyński obejmował także swoim patronatem wiele imprez i przedsięwzięć, podnosząc ich rangę i charakter. Przypomniano, że w Sokołowie z inicjatywy Księdza Biskupa powstał Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Tutaj ma swoją siedzibę prężnie działające Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, istnieje Akcja Katolicka, a Sokołów jest posiadaczem bezcennej pamiątki po bł. Janie Pawle II - ołtarza papieskiego z Drohiczyna, znajdującego się przy konkatedrze.
Gratulacje Honorowemu Obywatelowi Sokołowa Podlaskiego złożyli przedstawiciele różnych środowisk lokalnych tego miasta, a od sokołowskich harcerzy otrzymał on odznaczenie. Życzenia złożyli mu także w imieniu parlamentarzystów senator Waldemar Kraska, reprezentanci władz samorządowych różnych szczebli z Sokołowa, Węgrowa i Siedlec, a w imieniu obecnych kapłanów z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej ks. inf. Kazimierz Korszniewicz. W uroczystości wzięli także udział brat i siostra bp. Antoniego z rodzinami oraz licznie przybyli mieszkańcy Sokołowa.
Ksiądz Biskup, dziękując za to wyróżnienie i przygotowany program artystyczny, powiedział, że polskość wyraża się w naszej kulturze. Jeżeli my tę kulturę rozwijamy, staje się ona coraz bardziej wyrazista i mocna. Dlatego wielu już chciało ją zniszczyć, zarówno przez działanie administracyjne, jak i lekceważące podejście do dziedzictwa narodowego. „Jestem jednak przekonany - mówił - że to nigdy nie przyniesie efektów, bo polska kultura jest głęboko zakorzeniona w wartościach chrześcijańskich. Jeżeli zaś komuś, nawet niepodzielającemu światopoglądu chrześcijańskiego, przeszkadza w miejscu publicznym krzyż czy kaplica, to tylko świadczy o jego braku kultury i wyczucia. Jeżeli bowiem nawet nie podziela się tych treści, to powinien być wobec nich zachowany szacunek”.
W Sokołowskim Ośrodku Kultury można także zobaczyć wystawę fotograficzną poświęconą osobie bp. Antoniego Dydycza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież na 500-lecie teatynów: reformowali Kościół przez przemianę własnego życia

2024-09-14 12:08

Grzegorz Gałązka

Teatyni chcieli reformować Kościół poprzez przemianę własnego życia na wzór pierwszej wspólnoty apostolskiej - powiedział dziś Papież na audiencji dla teatynów i związanych z nimi środowisk. Dziś mija 500 lat od założenia tego zgromadzenia, które - wraz z innymi - przyczyniło się do XVI-wiecznej reformy Kościoła. 14 września 1524 r. św. Kajetan i jego pierwsi naśladowcy złożyli w Bazylice św. Piotra uroczyste śluby, dając tym samym początek nowemu zgromadzeniu.

Więcej ...

Znak miłości do Kościoła

2024-09-14 19:54
Dziś także, z Pieszą Pielgrzymką Ziemi Głogowskiej do sanktuarium w Grodowcu, przybyli pielgrzymi z głogowskich parafii i Jaczowa

Karolina Krasowska

Dziś także, z Pieszą Pielgrzymką Ziemi Głogowskiej do sanktuarium w Grodowcu, przybyli pielgrzymi z głogowskich parafii i Jaczowa

W sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu świętowano dziś kilka uroczystości.

Więcej ...

Pogarsza się sytuacja w rejonach objętych powodzią; apel do mieszkańców o ewakuację (synteza)

2024-09-15 11:20

Woda przelewa się przez most w Głuchołazach w powiecie nyskim. W powiecie kłodzkim utonęła jedna osoba; ewakuowano 1,6 tys. osób. Odcięci przez wodę zostali mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju. Premier Donald Tusk zaapelował do mieszkańców, by nie odmawiali ewakuacji.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Jezus centrum naszego życia

Wiara

Jezus centrum naszego życia

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...