Reklama

„Kochana babciu, potrzebuję twojej pomocy…”

Niedziela przemyska 13/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JOANNA TRUDZIK: - W ostatnim czasie wiele osób starszych zostało oszukanych i okradzionych przy użyciu tzw. metody „na wnuczka”. Na czym ona polega?

Reklama

MŁ. ASP. BOGUSŁAWA SEBASTIANKA: - Istotnie, w ostatnim czasie notujemy zwiększoną ilość przestępstw, w których przestępcy posługują się tą metodą. Polega ona na tym, że do osoby starszej dzwoni młody mężczyzna (rzadziej kobieta), który wita się entuzjastycznie: „Witaj kochana babciu, to ja, twój wnuczek, dawno nie dzwoniłem, jak się babcia czuje?”. Babcia odbiera taki telefon jako coś niesłychanie ważnego i chętnie wchodzi w rozmowę. „To ty, Krzysiu?” - dopytuje, przeszczęśliwa, że wnuk nagle interesuje się jej zdrowiem i pyta go, jak mu idzie w szkole, na studiach, co słychać u rodziców, itd. Po chwili takiej rozmowy „wnuczek” mówi: „Kochana babciu, ja pilnie potrzebuję twojej pomocy”. Babcia zaniepokojona pyta, co się stało, w czym może pomóc. „Wnuczek” informuje np., że spowodował kolizję i musi wypłacić świadczenie pieniężne, a nie chce informować rodziców, żeby ich nie martwić, lub że nagle musi wykupić drogie lekarstwa dla siebie, albo że ma możliwość okazyjnego zakupu samochodu za atrakcyjną cenę, a brakuje mu zaledwie kilka tysięcy złotych, itp. Babcia, ciesząc się, że wnuk jej potrzebuje, w ramach swoich możliwości proponuje pomoc. Przestępca mówi, że zgłosi się niezwłocznie po pieniądze, odkłada słuchawkę i za jakiś czas dzwoni ponownie, informując że nie będzie mógł sam przyjść i proponując inny sposób przekazania pieniędzy - np. przez „zaufaną” osobę, której babcia ma przekazać umówioną sumę, albo przez przelanie pieniędzy na podany numer konta bankowego. Babcia zgadza się na wizytę osoby „zaufanej”, albo udaje się do banku i przelewa pieniądze na wskazane konto. Czasami są to oszczędności całego życia.

- Wydaje się, że to metoda bardzo ryzykowana, i że osoba starsza może się łatwo zorientować, że człowiek, z którym rozmawia, to wcale nie jej wnuczek. Jak to możliwe, że tak wiele osób daje się na to nabrać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Osoby starsze są bardzo wrażliwe, bardzo przywiązane do swojej rodziny i przestępcy doskonale to wykorzystują. Grają na uczuciach, które dziadkowie i babcie żywią do wnuków. Kiedy wnuki dorastają, te relacje często się rozluźniają i gdy „wnuk” dzwoni z prośbą o pomoc, babcia czuje się wyróżniona na myśl, że to od niej właśnie czegoś potrzebuje, że nie zwrócił sie do rodziców, że wie, że to babcia jest osobą, u której zawsze znajdzie wsparcie. I to jest główny powód tego typu zachowań.

- Jak możemy uchronić siebie lub naszych rodziców czy dziadków przed niebezpieczeństwem takiej kradzieży?

Reklama

- Przede wszystkim należy uświadomić naszym dziadkom, starszym rodzicom, że są ludzie, którzy posługują się taką metodą, żeby wyłudzić pieniądze. Kiedy zdarzy się im odebrać podobny telefon, powinni zachować czujność i dopytywać o sprawy, o których osoba postronna nie będzie mogła wiedzieć. Zawsze można zadzwonić do wnuka na jego numer, którym dziadkowie zazwyczaj dysponują, lub do jego rodziców i zapytać, co u niego słychać, co porabia. Jeżeli jest na studiach, rodzice przekażą dziadkom informację, że wnuka nie ma teraz w mieście, więc prawdopodobieństwo, że może za chwilę przyjechać, tak jak sugerował, jest niewielkie i powinien to być dla nas sygnał alarmowy.
Oczywiście, w udzielaniu pomocy wnukom nie ma absolutnie nic złego, ale w sytuacji, kiedy nie do końca jesteśmy przekonani, z kim mamy do czynienia, starajmy się weryfikować informacje, które usłyszymy. Jeżeli „wnuczek” jest bardzo natarczywy i często dzwoni (niekiedy po to, żeby uniemożliwić nam wykonanie telefonu do rodziny i zweryfikowania jego historii), powinno to wzbudzić naszą czujność. W takiej sytuacji możemy zawsze zadzwonić pod numer alarmowy 997 i powiedzieć oficerowi dyżurnemu, że mamy podejrzenie, iż możemy paść ofiarą oszustwa. Oficer dyżurny skieruje na miejsce patrol policjantów, którzy wysłuchają naszej relacji i ewentualnie rozmówią się z osobą, która przyjdzie odebrać pieniądze, wylegitymują ją, dzięki czemu będziemy mieć jasność, z kim mamy do czynienia. Nie dajmy się oszukać.

- Kiedy „wnuczkowi” uda się wyłudzić pieniądze, u osoby starszej często pojawia się wstyd, że tak łatwo dała się oszukać, że jest naiwna. W takiej sytuacji trudno jest jej powiadomić o kradzieży rodzinę, a co dopiero policję…

- Proszę pamiętać, że policja to nie tylko instytucja, budynek, ale przede wszystkim ludzie. My także mamy babcie i dziadków, i bardzo łatwo wchodzimy w sytuację osoby pokrzywdzonej, która spotka się zawsze ze zrozumieniem i pomocą z naszej strony. Niezwłoczne powiadomienie nas o takim zajściu jest absolutnie konieczne. Jeżeli osoba starsza nie może sama dotrzeć do komendy, policjant sam przyjedzie do jej domu, wysłucha relacji i dopyta o szczegóły. Jest to bardzo istotne, bo może się przyczynić do tego, że w przyszłości inna osoba uchroni się przed takim oszustwem.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: Dyrektor Radia Plus Gniezno został suspendowany

2024-10-07 15:58

Red.

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Gronowskiego z urzędu proboszcza parafii w Zdziechowie i dyrektora Radia Plus Gniezno oraz nałożył na niego karę suspensy - poinformował rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.

Więcej ...

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

2024-10-06 14:01

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów. Konsystorz, na którym otrzymają insygnia tej godności odbędzie się 8 grudnia w Watykanie. Wśród nominatów nie ma Polaków.

Więcej ...

Kardynał-nominat M. Byczok: Rozumiem wielką odpowiedzialność, jaką powierza mi ta nominacja

2024-10-07 11:58

Redemptoryści/ redemptor.pl

„Nominacja na członka Kolegium Kardynalskiego powierza mi odpowiedzialność za życie i przyszłość całego naszego Kościoła. Wiedząc, przez jakie trudne czasy przechodzi nasz ukraiński naród z powodu wojny, będę nadal informował świat katolicki o tym, co dzieje się na naszej ziemi i nieustannie przypominał im o Ukrainie” - zapewnił kardynał-nominat biskup Mykoła Byczok, który podzielił się refleksjami po papieskiej nominacji ze służbą prasową eparchii Melbourne Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) .

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Rok liturgiczny

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Kościół

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...