Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Kłodzko

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Niedziela świdnicka 13/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół Franciszkanów pw. Matki Bożej Różańcowej, położony na wyspie Piasek w Kłodzku, otoczonej korytem Nysy Kłodzkiej i Młynówki, jest jednym z ważniejszych kościołów na terenie miasta, który pełni również funkcję świątyni garnizonowej. Na terenie parafii znajdują się również dwie kaplice filialne Matki Bożej Pocieszenia Strapionych na Mariańskiej Górce oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Podzamku.
Choć sama świątynia pochodzi z początku XVII wieku, to parafia powstała dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Historia jej powstania nie była prosta. Pod koniec lat 50. XX wieku, w związku ze zwiększającą się liczbą mieszkańców Kłodzka, ówczesny prowincjał Franciszkanów o. Bertold Altaner zaproponował utworzenie nowej, trzeciej parafii w mieście, w której funkcje proboszcza miał objąć dotychczasowy rektor kościoła Naszej Miłej Pani (takie wezwanie nosiła wówczas franciszkańska świątynia) o. Rafał Bekierz. Do jej powołania jednak nie doszło na skutek sprzeciwu władz państwowych.
Do projektu powrócono w 1967 r. Z polecenia Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu 11 stycznia doszło do wspólnej konferencji między Franciszkanami a Jezuitami w klasztorze Jezuitów w Kłodzku, w trakcie której ustalono podział parafii Najświętszej Maryi Panny i utworzenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, która swoim zasięgiem miała objąć wschodnią cześć miasta. 10 kwietnia 1972 r. oficjalnie erygowano parafię. Dziś liczy ona ponad 9 tysięcy wiernych.
Kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej położony jest na wyspie Piasek w Kłodzku przy pl. Franciszkańskim. Plac, przy którym znajduje się świątynia, jest naturalnym przedłużeniem ulicy Daszyńskiego, od której oddzielony jest słupkami. Do południowej ściany kościoła przylega klasztor. Obecna budowla powstała na miejscu starszych w latach 1628-31. Kościół ma układ bazyliki trójnawowej, orientowanej i murowanej. Dwie wieże stoją w fasadzie zachodniej.
Franciszkanie przybyli do Kłodzka ok. 1250 r., a dokładna data ich przybycia, jak i budowy kościoła oraz klasztoru nie jest znana. Wiadomo, że w 1257 r. istniała w tym miejscu kaplica, po której odwiedzeniu wierni mogli uzyskać odpust zupełny. Pierwsza wzmianka dotycząca kościoła pojawia się w dokumencie odpustowym z 1350 r. Wymienia on świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka.
W czasie wojen husyckich Franciszkanie musieli w 1427 r. opuścić kościół oraz swoje posiadłości na Piasku, co wynikało z tego, iż był to teren niezabezpieczony murami miejskimi. Przenieśli się w obręb murów, gdzie w 1432 r. między ulicą Niską a Łukasińskiego zbudowali niewielki kościół i klasztor. Ten ostatni spłonął w 1463 r., a świątynia została poważnie uszkodzona. Po tym wydarzeniu przed 1475 r. Franciszkanie wrócili na wyspę Piasek.
Obecna budowla powstała na miejscu poprzednich w latach 1628-31, kiedy oddano ją do użytku w stanie surowym, ale jego wykończenie trwało jeszcze bardzo wiele lat, ze względu na niekorzystne warunki materialne zakonu do 1697 r. W 1810 r. zakonników usunięto z klasztoru i kościoła na mocy dekretu o sekularyzacji, a budynki stały wolne przez dziesięć lat, kiedy to po nieznalezieniu chętnych na ich kupno władze urządziły w świątyni katolicki kościół garnizonowy. Sytuacja taka miała miejsce do zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. do kościoła wrócili Franciszkanie ze śląskiej Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu.
W 1964 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków, a w 1972 r. stała się głównym kościołem nowo powstałej parafii.
Kościół został odnowiony w latach 1974-75. W latach 1980-82 trwała budowa w ogrodzie klasztornym biblioteki i domu parafialnego pw. bł. Jana Dunsa Szkota, a w 1993-95 - remont elewacji kościoła i klasztoru.
Obiekt uległ znacznym zniszczeniom w trakcie powodzi w lipcu 1997 r. (ściana w lewej nawie bocznej zawiera wskaźniki, ile wynosił stan wody w kościele podczas powodzi). W jej trakcie zniszczone zostało wyposażenie kościoła, którego renowacja trwała do 2010 r. (w latach 2001-2008 trwała odnowa ołtarzy bocznych po zalaniu).
Parafia była miejscem peregrynacji wielu relikwii (12 kwietnia 1999 r. - św. Wojciecha, 26 września 1999 r. - św. Stanisława), figury Maryi z Nazaretu (9 maja 1999 r.) oraz obrazu Jezusa Miłosiernego (1-5 kwietnia 2009 r).
Dziś w parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, duszpasterstwo związków niesakramentalnych, Apostolat Maryjny oraz chór parafialny.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Dekanat: Kłodzko
Adres: pl. Franciszkański 1, 57-300 Kłodzko, tel. 74 867-41-65
Proboszcz: o. Mirosław Prochera OFM
Wikariusz: o. Kamil Mariusz Tymecki OFM
Odpust: 7 października
Wieczysta adoracja: 8 marca
Msze św.: niedziela - godz. 6; 7.30; 9; 10.30; 12; 19; w tygodniu - godz. 7.30; 9; 18.30; od maja do końca sierpnia Górka Maryi - godz. 11.30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris wygrywa w sądzie z posłanką Lewicy Anną Marią Żukowską

2025-01-09 13:25

Adobe Stock

Po niemal 4 latach procesu, Sąd Okręgowy w Warszawie zakończył postępowanie w sprawie o ochronę dóbr osobistych Instytutu Ordo Iuris przeciwko Annie Marii Żukowskiej - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Śląskie: Sąd odmówił aresztowania księdza, w którego mieszkaniu zmarł młody mężczyzna

2025-01-10 15:29
Zdjęcie ilustracyjne

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Sosnowiecki sąd nie uwzględnił wniosku o aresztowanie ks. Krystiana K. z diecezji sosnowieckiej, w którego mieszkaniu w marcu 2024 r. zmarł młody mężczyzna. Dzień wcześniej duchowny usłyszał rozszerzone zarzuty, główny z nich dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. Prokuratura zapowiada zażalenie.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: W momencie chrztu św. rozbłysło w nas światło!

2025-01-10 12:50

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Wiadomości

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano…...

Tylko ten, kto ma w sobie pokorę, będzie mógł się...

Wiara

Tylko ten, kto ma w sobie pokorę, będzie mógł się...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Diecezja ma zapłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia....

Niedziela na Podbeskidziu

Diecezja ma zapłacić 400 tys. zł zadośćuczynienia....

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!

Wiadomości

Warszawa: Sąd uniewinnia wolontariuszkę pro-life!