Reklama

W służbie Bogu i człowiekowi

Niedziela toruńska 15/2012

21 marca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyło się sympozjum naukowe pt. „20 lat diecezji toruńskiej. Kościół na Pomorzu Nadwiślańskim w służbie Bogu i człowiekowi” zorganizowane przez Wydział Teologiczny UMK, Kurię Diecezjalną Toruńską oraz Oddział Toruński Polskiego Towarzystwa Teologicznego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum rozpoczęła uroczysta celebracja Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego. Eucharystię koncelebrowali kapłani wykładający na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu: prodziekan Wydziału Teologicznego ds. dydaktycznych ks. dr hab. Dariusz Kotecki, prof. UMK, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr hab. Dariusz Zagórski, prof. UMK, ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz, ks. dr hab. Daniel Brzeziński, ks. dr Tomasz Dutkiewicz, ks. dr Piotr Roszak oraz dyrektor Biblioteki Diecezjalnej ks. dr Bogusław Dygdała.
W pierwszym referacie pt. „Diecezja toruńska kontynuatorką wielkiego dziedzictwa” prof. dr hab. Wiesław Sieradzan przybliżył dziedzictwo historyczne diecezji chełmińskiej, której pierwotne granice prawie dokładnie pokrywają się z obecnymi granicami diecezji toruńskiej. Bogactwo dziedzictwa zostało ukazane przez pryzmat 10 wielkich postaci: biskupa misyjnego Prus Christiana, pierwszego biskupa diecezji chełmińskiej Heindenryka OP, bł. Juty z Bielczyn, bł. Jana z Łobdowa, służebnicy Bożej Magdaleny Mortęskiej OSB, biskupa chełmińskiego Augustyna Rosentretera, ks. dr. Stanisława Kujota, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, bp. Kazimierza Józefa Kowalskiego oraz prof. dr. hab. Karola Górskiego.
W kolejnym referacie pt. „Posługa Caritas na terenie diecezji toruńskiej” ks. prał. Daniel Adamowicz przybliżył dzieła miłości podejmowane i zrealizowane przez Caritas. Przypomniał, że w ramach prześladowań w latach PRL utrudniano także i działalność charytatywną Kościoła. Caritas Diecezji Toruńskiej powstała zaledwie 8 dni po utworzeniu diecezji, 2 kwietnia 1992 r., swoją działalność zaczynała od zera. Obecnie działalność Caritas obejmuje m.in. centra w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy, które wydają posiłki, świadczą pomoc medyczną, higieniczną. Funkcjonują również Bursa Szkolna w Grudziądzu i Bursa Akademicka w Przysieku k. Torunia, dzięki którym uboga młodzież może pobierać nauki z dala od rodzinnego domu. Działają ogniska wychowawcze i świetlice dla dzieci, fundusz stypendialny dla zdolnej młodzieży, domy samopomocy, centra interwencji kryzysowej w rodzinie, schroniska dla bezdomnych i mieszkania chronione oraz wiele innych dzieł miłosierdzia. Co istotne, dzieła pomocy współdziałają z duszpasterstwem i formacją chrześcijańską: wspierany jest wolontariat, na terenie diecezji działają 202 Szkolne Koła Caritas i 78 zespołów parafialnych.
W kolejnym referacie dk. dr hab. Waldemar Rozynkowski, prof. UMK przedstawił ruchy i stowarzyszenia wiernych świeckich w diecezji toruńskiej. Przypomniał pokrótce działalność świeckich w Kościele na przestrzeni wieków, zwłaszcza w średniowiecznym i nowożytnym Toruniu oraz w okresie międzywojennym w diecezji chełmińskiej. Ukazał sytuację współczesną - odradzania się ruchów świeckich po okresie Polski ludowej. Zwrócił uwagę, że lepiej rozwijają się stowarzyszenia wiernych świeckich w większych miastach. Dobrze rozwinięte są stowarzyszenia skupiające dorosłych, co daje nadzieję, że dorośli jako rodzice będą skuteczniej wychowawczo oddziaływać na dzieci i młodzież.
W czwartym referacie s. dr Elżbieta Sozańska USJK przedstawiła charyzmaty i apostolat zgromadzeń zakonnych w diecezji toruńskiej. Po ogólnym omówieniu sytuacji wszystkich zgromadzeń zakonnych diecezjiprzedstawiła szczegółowo charyzmat i apostolat wybranych zgromadzeń żeńskich mocno związanych z diecezją toruńską, których cierpliwa praca jest często niezauważana w świecie.
Na zakończenie ks. kan. Jerzy Karol Kalinowski przedstawił referat „Diecezja toruńska w liczbach”. W atrakcyjny sposób przybliżył podstawowe dane statystyczne opisujące diecezję w chwili jej powstania i obecnie. Zwrócił uwagę, że przez 20 lat diecezji przybyło 12 nowych parafii, przez co wielu parafian ma kościół parafialny i swojego proboszcza bliżej domu. Obecnie największa parafia diecezji liczy ok. 18 tys. mieszkańców, w 1992 r. największa parafia liczyła 31 tys. mieszkańców. Przez 20 lat spadła nieznacznie liczba mieszkańców na terenie diecezji, natomiast mamy więcej kapłanów niż w 1992 r.
Sympozjum towarzyszyła wystawa fotograficzna ilustrująca najważniejsze wydarzenia 20-lecia diecezji, a także prezentacja książek naukowych wydanych w diecezji toruńskiej.
Dzięki sympozjum uczestnicy zostali pokrzepieni naukowymi informacjami o diecezji i zapoznali się z aktualnymi wyzwaniami w pracy duszpasterskiej kapłanów i wiernych świeckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33
W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst