Reklama

Słowo pasterza

Wiara i miłość odpowiedzią na Miłosierdzie Boże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miłosierdzie Boże wobec świata wyraziło się we wcieleniu Syna Bożego. Odwieczny Syn Boży, nie przestając być Bogiem, stał się człowiekiem dla nas, dla naszego zbawienia. Miłosierdzie Boże objawione w dziele wcielenia ponownie się objawia i jakby dopełnia w tajemnicy odkupienia. Jezus mówi: „Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony” (J 3,17).
Bóg udzielił się nam, ogarnął nas swoim miłosierdziem przez dzieło zbawcze Syna Bożego. Dzieło to obejmuje zwiastowaną Ewangelię, naukę Jezusa, której centrum stanowi prawda o miłości Boga do świata oraz tzw. Misterium Paschalne, a więc męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Naszą odpowiedzią na Dobrą Nowinę, na przyniesioną prawdę i urzeczywistnione w krzyżu i w zmartwychwstaniu dzieło zbawienia winna być wiara i miłość.
Nie wszyscy w historii przyjęli i nie wszyscy przyjmują Dobrą Nowinę o miłości Boga do człowieka. Niektórzy uważają, że nie potrzebują Boga, że religia zabiera człowiekowi wolność, że czyni go niewolnikiem Boga, że nie pozwala mu się rozwijać, że stanowi barierę w kształtowaniu w sposób wolny losów naszego świata. Można i tak. Ale Ojciec Święty Jan Paweł II pytał kiedyś na krakowskich Błoniach, w imię czego, w imię, jakich wartości rezygnuje się z daru wiary i miłości do Boga?
Można pytać za myślicielem z XVII wieku Błażejem Pascalem, co się zyskuje i co się traci, wierząc w Boga i negując Jego istnienie. Pascal odpowiadał: „Jeżeli wierzymy w Boga i Bogu, tracimy niewiele, a zyskujemy tak wiele. Natomiast negując Boga, zyskujemy niewiele, a tracimy bardzo dużo”.
Naszą odpowiedzią na Dobrą Nowinę, czyli na wiadomość, że Bóg z miłości przysłał nam swego Syna, Jezusa Chrystusa, jest wiara. Chrystus również powiedział: „Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; u kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego” (J 3,18). Naszą wiarą i miłością, którą odpowiadamy na dar miłosiernej miłości Boga, winniśmy promieniować na otoczenie. Powinniśmy być zwiastunami Bożego miłosierdzia. Wiarę i miłość jako naszą odpowiedź na dzieło Bożego miłosierdzia dokonane w Chrystusie należy ukazywać w życiu. Chrystus powiedział: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Bądźmy wrażliwi na drugiego człowieka, na jego potrzeby. Nie mówmy, że nie mamy się, czym dzielić. W miłosierdziu nie chodzi tyle o dzielenie się dobrami materialnymi, ale o dzielenie się swoim sercem. Niech ci nie będzie obojętny drugi człowiek. Próbuj do niego skierować dobre słowo, słowo pocieszenia, nadziei, otuchy. Takie słowa i gesty zapadają w pamięć.
Matka Teresa z Kalkuty przypominała kiedyś swoim siostrom, że w kaplicy adorują Chrystusa Eucharystycznego, a potem Tego Jezusa powinny adorować i służyć Mu w najbiedniejszych z biednych.
Módlmy się dzisiaj gorąco, abyśmy i my potrafili służyć Chrystusowi w naszych braciach i siostrach, którzy potrzebują pomocy, by miłosierdzie Boże docierało do nich przez naszą służbę.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Zanosić innym żywego Boga”. Jak wygląda posługa księży i szafarzy wobec chorych?

2025-02-08 20:00

Adobe.Stock

Kapłani i Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej regularnie odwiedzają osoby chore w domach, przynosząc im Chrystusa w sakramencie Eucharystii. O to, jak wyglądają takie wizyty i jakie mają znaczenie, zapytaliśmy ich uczestników: chorego, księdza i szafarza.

Więcej ...

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

2025-02-08 09:09

Karol Porwich/Niedziela

25 kwietnia 2024 roku osadzona urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, przebywająca w areszcie śledczym, otrzymała paczkę z książkami. Po jej otwarciu okazało się, że znajdują się tam także dwa różańce, które – jak twierdzi administracja więzienna – znalazły się tam bez zgody organu prowadzącego śledztwo.

Więcej ...

Ratunku! Ksiądz "nie chce dać nam ślubu"!

2025-02-09 19:54

Adobe Stock

Czasem spotykam się z tym pytaniem narzeczonych, przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Co wtedy robić? Myślę, że rozmowa wyjaśniająca, dlaczego ksiądz „nie chce dać im ślubu”, jest zawsze dobrą okazją do pogłębienia wiary i zaproszenia narzeczonych do prawdziwego spotkania z Bogiem i w wierze pomiędzy nimi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Wiara

Uczniowie w dzisiejszej Ewangelii zachwycili się Jezusem

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Ze świętą do dentysty...

Niedziela Przemyska

Ze świętą do dentysty...

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy