Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku Rzeszowskim

Matko Łaskawa, króluj nam! (cz. II)

Niedziela rzeszowska 18/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powstała w XIV w. parafia w Chmielniku Rzeszowskim liczy obecnie ok. 3400 wiernych z Chmielnika i części Kielnarowej. Od 11 lat proboszczem parafii oraz kustoszem sanktuarium jest ks. kan. Tadeusz Wołosz. W pracy duszpasterskiej pomaga dwóch księży wikariuszy: ks. Józef Bożek i ks. Paweł Kopeć, w nauczaniu religii - katechetka świecka.

Z parafii pochodzi 11 kapłanów, brat zakonny oraz dwóch kleryków. Są także powołania żeńskie: 10 sióstr zakonnych, wśród których jedna z sióstr, elżbietanka, pracuje na misjach w Nowosybirsku, zaś s. Maria Stec, szarytka, wykłada w szkole w Etiopii.

Jeszcze o koronacji i jej owocach

Reklama

Dzień koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, czyli 4 maja 1997 r., stanowił znaczącą cezurę w dziejach parafii w Chmielniku. Wstępne przygotowania do tej uroczystości prowadził już ks. Julian Pleśniak pracujący w Chmielniku w latach 1955-71. Przez kilka ostatnich lat trwały intensywne prace przygotowawcze do koronacji. Parafianie dali wyraz swej wiary i ofiarności. Wykonane prace to: posadzka w nawie głównej i marmur w prezbiterium świątyni, nowe ławki, odnowienie obrazów, wymiana okien i wykonanie elewacji zewnętrznej świątyni, malowanie dachu, centralne ogrzewanie, kostka brukowa przed kościołem. W ostatnich latach wybudowano także plebanię i wykończono budowę domu rekolekcyjnego. W 1996 r. parafianie ufundowali Kalwarię - 15 kapliczek, na których z jednej strony są stacje Drogi Krzyżowej, a z drugiej - obrazy z tajemnicami różańcowymi. Kapliczki projektował Andrzej Smoczyński z Rzeszowa, a wykonał Piotr Bałchan z Chmielnika z parafianami, natomiast tablice drogi krzyżowej i obrazy z tajemnicami różańcowymi zaprojektował i wykonał Jerzy Tarnawski z Rzeszowa. Kalwarię poświęcił bp Edward Białogłowski 3 listopada 1996 r.

10 czerwca 1997 r. parafia w Chmielniku przekazała Ojcu Świętemu w darze dom parafialny na Dom Fundacji Katolickiej dla diecezji rzeszowskiej jako wotum za koronację obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Rok poprzedzający koronację był czasem intensywnej modlitwy. W każdą środę odmawiano cały Różaniec. Ten zwyczaj już pozostał - przez 5 lat odmawiany jest cały Różaniec jako wotum za koronację. W soboty odprawiana jest uroczysta Nowenna do Matki Bożej Łaskawej. Od maja do października nowenny mają szczególnie uroczysty charakter - z procesją na zewnątrz kościoła. Licznie przybywają wtedy pielgrzymi spoza parafii. Prowadzona jest specjalna Księga próśb i podziękowań. Wśród wpisów są m.in. podziękowania za uleczenie z choroby, uratowanie małżeństwa, ale i za znalezienie pracy, uratowanie przed samobójstwem, dostanie się na studia, za sukces w sporcie.

W pierwsze niedziele czerwca do Chmielnika przychodzą dzieci pierwszokomunijne z dekanatu tyczyńskiego, w czerwcu ma swój dzień Ruch Domowego Kościoła. Dwukrotnie (w listopadzie i kwietniu) odbyły się już rekolekcje trzeźwościowe dla osób uzależnionych i ich rodzin. W pierwsze soboty przed Obrazem samorządowcy Doliny Strugu modlą się o rozwój duchowy i materialny "małej Ojczyzny". Cztery razy w roku na rekolekcjach spotykają się tu neoprezbiterzy.

Po koronacji widoczny jest wzmożony ruch pielgrzymkowy. Np. w 1998 r. było zarejestrowanych 40 pielgrzymek pieszych i autokarowych, w roku jubileuszowym były 44 pielgrzymki, w tym 11 pieszych. W Domu Formacji im. Jana Pawła II było 14 grup rekolekcyjnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O wszechstronny rozwój wspólnoty

Samorządowcy Doliny Strugu podjęli intensywne starania o rozwój duchowy mieszkańców, nie poprzestając na rozwoju materialnym - telefonizacji, gazyfikacji czy budowie oczyszczalni ścieków. Podjęto również starania o trzeźwość - samorządowcy włączyli się do Stowarzyszenia Przeciwdziałania Uzależnieniom Trzeźwa gmina. W ramach programu trzeźwościowego prowadzone były specjalne szkolenia, dyskusje i spotkania. Na terenie gminy jest tylko jeden sklep z alkoholem.

W gminie są 3 szkoły podstawowe, 2 gimnazja, w tym jedno społeczne. Jest też szkoła muzyczna. Na wrzesień zaplanowano otwarcie społecznego liceum ogólnokształcącego. W placówkach oświatowych również podjęto odpowiednią pracę na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi. Nauczyciele, po przejściu specjalnej formacji w Częstochowie i w Lublinie, zostali włączeni do lubelskiego Stowarzyszenia "W tę samą stronę", gdzie mogą uzyskać stosowną pomoc merytoryczną.

W 1993 r. Rada Duszpasterska postanowiła przekazać na rzecz gminy stara plebanię, aby utworzyć w niej Dom Pomocy Społecznej. Dom okazał się bardzo potrzebny. W te chwili mieszka w nim 18 osób, ale w tym roku dom został już rozbudowany. Nowa część budynku, którą 8 kwietnia br. poświęcił bp Edward Białogłowski, pomieści jeszcze 30 osób. Dom finansowany jest przez Urząd Gminy, a księża sprawują w nim opiekę duszpasterską.

Działanie Matki Bożej

W parafii i gminie odczuwalne jest działanie Matki Bożej. Świadczy o tym wielkie zaangażowanie w życie Kościoła: liczny udział w codziennych Mszach św., częste korzystanie z sakramentów świętych, udział w nabożeństwach, ale i materialne włączanie się ludzi w prace przy kościele (w tym także sprzątanie i dekoracja świątyni). Parafianie angażują się także w działalność grup duszpasterskich. Bardzo aktywnie włączają się w działalność parafii członkowie Akcji Katolickiej. Zespół charytatywny Caritas skupia m. in. pielęgniarki służące swoją pracą oraz modlitwa potrzebującym. Działają 2 zespoły ludowe, które upiększają wszystkie uroczystości patriotyczne i religijne. Prowadzą je Adela Filip i Aniela Bazan.

Na uwagę zasługuje Straż Matki Bożej Łaskawej. W specjalnych strojach prezentuje się bardzo dostojnie. Członkowie Straży upiększają uroczystości, trzymają wartę przy Grobie Bożym. Działa KSM oraz 2 grupy oazowe. W gimnazjach działają szkolne Koła Caritas, w szkołach podstawowych - grupy misyjne. Liczna jest grupa ministrantów i lektorów.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Leon XIV: musimy powiedzieć "nie" wojnie słów

2025-05-12 11:08

Vatican Media

Papież Leon XIV powiedział w poniedziałek przedstawicielom mediów z całego świata, że trzeba powiedzieć "nie" wojnie słów. "Pokój zaczyna się od nas" - podkreślił.

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Podziękujmy za Orzecha

2025-05-13 18:58
Ks. Stanisław Orzechowski

orzech.wroc.pl

Ks. Stanisław Orzechowski

Zbliża się czwarta rocznica śmierci ks. Stanisława Orzechowskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Wiadomości

Kandydanci na prezydenta odpowiadali na pytanie o aborcję

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kilka faktów o Leonie XIV

Leon XIV

Kilka faktów o Leonie XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Leon XIV

Watykan: Papież Leon XIV na Mszy św. i obiedzie u...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII