Reklama

35 lat słupskiej parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 16 kwietnia 1977 r. pierwszy pasterz w dziejach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Ignacy Jeż erygował w Słupsku w dzielnicy Zatorze nową parafię pw. bł. Maksymiliana Marii Kolbego (świętym został ogłoszony w 1982 r. przez Jana Pana II). Dla bp. Ignacego Jeża, byłego więźnia obozu zagłady w Dachau, o. Maksymilian był szczególnie bliski. Budowa na ziemiach północnych pierwszej nowej świątyni, właśnie pod tym wezwaniem, była także nawiązaniem do faktu, iż na mocy dekretu prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego z 15 września 1972 r., wydanego po ustanowieniu przez papieża Pawła VI na ziemiach zachodnich i północnych nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, jej patronami zostali św. Wojciech BM oraz bł. Maksymilian Maria Kolbe.
Parafia bł. Maksymiliana Marii Kolbego została wydzielona z parafii Świętej Rodziny i św. Judy Tadeusza. Nową słupską parafię utworzono dla obsłużenia wiernych nowo powstałej dużej dzielnicy mieszkaniowej „Na Zatorzu”. Starania o budowę nowego kościoła w grodzie nad Słupią ciągnęły się przez kilka lat. Ówczesne słupskie władze stwarzały wielkie trudności. Pierwszy w historii parafii jej proboszcz ks. prał. Julian Mizera, starając się o działkę pod budowę nowej świątyni, był z wizytą w słupskim ratuszu ponad 250 razy. Dopiero 14 czerwca 1975 r. decyzją prezydenta miasta Słupska otrzymano lokalizację na Wzgórzu Maksymiliana. W październiku 1976 r. rozpoczęto budowę kościoła według projektu prof. inż. arch. Lecha Kadłubowskiego z Sopotu.
W ostatnią niedzielę czerwca 1977 r. na placu budowy odbyły się uroczystości jubileuszowe pięciolecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Bp Ignacy Jeż w zaproszeniu na te uroczystości pisał: „Chcemy, by ten kościół był nie tylko miejscem świętym, ale by był równocześnie pomnikiem dla tych wszystkich kapłanów i świeckich, którzy w czasie ostatniej wojny oddali życie w imię obrony szczytnych haseł, jakimi na tych ziemiach przez wieki były słowa: «Bóg Ojczyzna»”.
Na placu budowy przy ołtarzu polowym 26 czerwca 1977 r. uroczystą Mszę św. sprawował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, w koncelebrze z biskupem częstochowskim oraz biskupami diecezji: gorzowskiej, opolskiej i szczecińsko-kamieńskiej, erygowanych przez papieża Pawła VI wspólnie z diecezją koszalińsko-kołobrzeską. Na placu budowy modliło się około 50 tys. wiernych. Wśród nich Franciszek Gajowniczek - człowiek, którego od śmierci uratował o. Maksymilian Maria Kolbe. Prymas Tysiąclecia poświęcił plac budowy i kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Wmurowanie poświęconego kamienia węgielnego w ścianę budującej się świątyni dokonano pięć lat później, 27 czerwca 1982 r., podczas głównych uroczystości jubileuszowych 10-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Tego dnia na placu budowy dziękczynną Eucharystię przy ołtarzu polowym sprawował metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski w koncelebrze z biskupami Ziem Zachodnich i północnych Polski. Homilię wygłosił prymas Polski kard. Józef Glemp, który także dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego.
Słupski kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego był w historii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pierwszą nową świątynią wybudowaną od fundamentów. Budowa trwała dziesięć lat. Poświęcenia świątyni 22 grudnia 1985 r. dokonał bp Ignacy Jeż. Kościół wzniesiono w stylu nowoczesnym, namiotowym, jako dwupoziomowy - dolny i górny - o łącznych wymiarach 78 m długości, 33 m szerokości i 15 m wysokości. Wieża - 37 m zwieńczona krzyżem 5,5 m o rozpiętości ramion 3,6 m.
W nowej świątyni także w latach późniejszych odbywały się główne uroczystości, związane z kolejnymi jubileuszami diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 28 czerwca 1997 r. świętowano srebrny jubileusz 25-lecia diecezji. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył bp senior I. Jeż. Po Mszy św. w uroczystej procesji ulicami Słupska - z kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego do kościoła Mariackiego NMP Królowej Różańca Świętego - przeniesiono relikwie patrona diecezji św. Wojciecha BM.
W dniach 20-22 czerwca 2002 r. świętowano wspólne uroczystości związane z 25-leciem parafii, 30-leciem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i 65-leciem kapłaństwa bp. I. Jeża. Przez kolejne trzy dni w godzinach wieczornych dostojny Jubilat przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii. Po Mszy św. 22 czerwca wieczorem w uroczystej procesji ulicami Słupska - z kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego do kościoła Mariackiego - przeniesiono relikwie św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Bosko i św. Dominika Savio oraz bł. Franciszki Siedliskiej.
Nie sposób wymienić wszystkie szczególne wydarzenia z okresu 35 lat. W ostatnim okresie wśród wielu ważnych wydarzeń, na uwagę zasługuje I Słupski „Marsz dla Życia” - w niedzielę 12 czerwca 2011 r. - zorganizowany przez słupską parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego i słupski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Około dwa tysiące słupszczan przeszło ponad 3-km trasę od Wzgórza Maksymiliana aż na Stary Rynek w centrum słupskiego grodu. Za kilka tygodni, w końcu maja planowany jest kolejny II Słupski „Marsz dla Życia”.
Od 14 października 2010 r. proboszczem słupskiej parafii ustanowiony jest ks. mgr Lucjan Huszczonek, który zarazem jest dziekanem dekanatu Słupsk-Zachód. Wśród poprzednich proboszczów był m.in. w latach 2001-2007 ks. prał. dr Marian Subocz, obecnie dyrektor Caritas Polska.
Na podkreślenie zasługuje dobra współpraca Księdza Dziekana ze Słupskim Klubem Przyjaciół „Niedzieli”. Klub opiekuje się jedną z gablot przy kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego. W gablocie tej eksponowane są fotografie z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okresu ostatnich piętnastu lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Telefon wsparcia "Siostry dla Skrzywdzonych" wykorzystaniem seksualnym

2024-11-27 16:23

Karol Porwich/Niedziela

Jak działa telefon "Siostry dla Skrzywdzonych" wykorzystaniem seksualnym w Kościele? Czego potrzebują osoby skrzywdzone? Czy kontakt z nimi zmienia postrzeganie Boga? Na te pytania odpowiada s. Scholastyka Iwańska, albertynka, towarzysząca osobom skrzywdzonym, którzy doświadczyli krzywdy we wspólnocie Kościoła.

Więcej ...

Sanktuarium w Rokitnie – pomnikiem historii!

2024-11-27 21:00
Rokitno

ks. Rafał Witkowski

Rokitno

Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostało uznane decyzją Prezydenta RP za pomnik historii.

Więcej ...

Anglia: Niespotykana skala starcia tuż przed głosowaniem

2024-11-28 16:19

Adobe Stock

Większość Brytyjczyków popiera legalizację wspomaganego samobójstwa. A jednak siła protestu wobec ustawy osiągnęła niespotykany poziom. Projekt krytykują czołowi prawnicy, osoby niepełnosprawne i lekarze. Ze wspólnym głosem sprzeciwu wystąpiła grupa 29 przywódców religijnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Europa

Arcybiskup przed sądem. Wierni wytoczyli mu sprawę z...

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Polityka

Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Pełnomocnik diecezji tarnowskiej dementuje

Kościół

Pełnomocnik diecezji tarnowskiej dementuje "rewelacje"...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...