Reklama

Patron na każde czasy

Gimnazjum nr 26 przy ul. Zdrowej w Lublinie, należące do Zespołu Szkół nr 9, ma swojego patrona. Został nim Józef Ignacy Kraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości związane z nadaniem imienia oraz poświęceniem sztandaru odbyły się w roku 200. rocznicy urodzin i 125. rocznicy śmierci pisarza. Wyjątkowe spotkanie rozpoczęło się Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Głusku. Witając zgromadzonych, proboszcz ks. kan. Zbigniew Pietrzela zachęcał do modlitwy w intencji dzieci i młodzieży szkolnej. Z kolei Zbigniew Pielechowski, dyrektor Gimnazjum nr 26, prosząc ks. Biskupa o poświęcenie sztandaru, w słowie wstępnym zwrócił uwagę na znaczenie „skrawku płótna, za który ludzie gotowi są oddać życie”. - Sztandar jest symbolem odrębności grupy, ale też symbolem wewnętrznej spoistości jej członków. Przez całe wieki sztandar prowadził do zwycięstwa; naszych gimnazjalistów ma prowadzić do sukcesów. Uczniowie są mu winni szacunek i wierność ideałom szkoły - mówił dyrektor. „Praca tylko dać może skrzydła natchnieniu” - słowa patrona, umieszczone na sztandarze, w sposób szczególny stały się mottem dla społeczności szkolnej.
- Wybór patrona jest dla szkoły ważną i niełatwą decyzją, która wpływa na to, kto ma być dla młodych ludzi wzorem do naśladowania. To pytanie staje się ważne w naszych czasach, naznaczonych brakiem autorytetów. Na te niełatwe czasy wybraliście na patrona Józefa Ignacego Kraszewskiego, powieściopisarza, wydawcę, historyka, malarza, muzyka i kolekcjonera; człowieka o niezwyklej inteligencji, mądrości życiowej i niewyobrażalnym zapale do pracy - mówił bp Artur Miziński, gratulując społeczności szkolnej tak trafnego wyboru. Ks. Biskup podkreślał, że wybór na patrona człowieka, który przez całe życie kochał ojczyznę i służył jej swoją pracą i talentami, nakłada na młode pokolenie szereg ważnych zadań. - Kraszewski, którego śmiało można nazwać tytanem pracy, przez swoją twórczość stał się wychowawcą wielu pokoleń polskiego narodu. To jak najbardziej właściwy patron - podkreślał ks. Biskup. - Z ponad 220 powieści, 150 nowel i opowiadań, sztuk teatralnych, wspomnień i listów wyłania się obraz doskonałego obserwatora codziennego życia i wielkiego świata, mecenasa sztuki i patrioty, który zasługuje na wierną pamięć kolejnych pokoleń - mówił Pasterz.
Dzieląc się spostrzeżeniami dotyczącymi współczesnego modelu kształcenia i wychowania, bp Miziński mówił, że szkoła ma nie tylko przekazać wiedzę, ale powinna też ukazać wielkość i piękno człowieka. - Zadaniem szkoły jest takie kształtowanie serc i sumień, które w przyszłości wydaje owoce w postaci odpowiedzialnych, zdolnych od siebie wymagać młodych ludzi. Nie można zapominać, że szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wartości intelektualnych, ale również religijnych i patriotycznych. Dzięki szkole mamy być dobrymi synami Kościoła i ojczyzny - podkreślał ks. Biskup. Pasterz zwrócił również uwagę zgromadzonych na znaczenie sztandaru, który jest świętością i znakiem łączącym pokolenia. Błogosławiąc sztandar, modlił się, by nauczyciele i uczniowie „kierowali się w życiu prawdą, miłością i sprawiedliwością, a Bóg, honor i ojczyzna były dla nich najważniejsze”.
W drugiej części spotkania, które miało miejsce w budynku szkolnym, odbyła się ceremonia przekazania sztandaru młodzieży. Ponadto znalazł się czas na przemówienia gości, a także prezentację przygotowanego przez nauczycieli i uczniów widowiska, przybliżającego czasy patrona i wartości narodowe. Owoc pracy młodzieży i ich opiekunów, w tym odgrywającego postać patrona Zbigniewa Pielechowskiego, podziwiali nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale też zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. bp Artur Miziński, poseł na Sejm Lech Sprawka, przewodniczący rady Miasta Lublin Piotr Kowlaczyk, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz delegacja z Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie.
Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, społeczność Głuska przeżywała kolejne uroczystości, tym razem związane z poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego pod nowy Urząd Gminy. Budynek, w którym oprócz gminy znajdzie się ośrodek pomocy społecznej, zespół administracyjny szkół, poczta i dom kultury, wznoszony jest na terenie Dominowa. Jeśli budowa pójdzie zgodnie z planem, nowy Urząd Gminy Głusk zostanie otwarty już na początku 2013 r. Władze gminy Głusk chcą przeprowadzić się do Dominowa, ponieważ ich obecna siedziba znajduje się w granicach administracyjnych innej gminy, czyli miasta Lublin. Tak jest od ponad 20 lat, kiedy część Głuska została włączona do stolicy województwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...