Reklama

Wielka Człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od wieków losy narodu polskiego wiązały się z dziejami Kościoła, a zwłaszcza kult Matki Bożej odgrywał ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego Narodu. Maryja zawsze czuwała nad swoim wiernym ludem i stąd miesiąc maj poświęcony Jej szczególnej czci rozpoczyna uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W tym dniu na Jasnej Górze odbywają się największe i najbardziej podniosłe obchody ku czci Maryi, którą po raz pierwszy nazwał Królową Polski i Polaków w II połowie XVI wieku Grzegorz z Sambora, dając w ten sposób dowód uznania dla niezwykłej roli, jaką przez wieki odgrywała w życiu naszej ojczyzny. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach Maryja nigdy Polaków nie opuściła i nie zawiodła, osłaniając płaszczem swojej opieki podczas „potopu szwedzkiego”, w czasach zaborów, powstań i wojen. To właśnie Ona dodawała sił narodowi, jednoczyła go, zagrzewała do walki. Przed Jej cudownym obrazem w katedrze lwowskiej 1 czerwca 1655 r. upadł na kolana król Polski Jan Kazimierz i wypowiedział pamiętne słowa: „Ja, Jan Kazimierz, Twego Syna, Króla królów i Pana mojego, i Twoim zmiłowaniem się król, do Twych Najświętszych stóp przychodząc, tę oto konfederacyję czynię: Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram (…) wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twojej pomocy i miłosierdzia w teraźniejszym utrapieniu królestwa mego przeciwko nieprzyjaciołom pokornie zebrzę...”. Maryja, jak zawsze prośby spełniła, dając narodowi polskiemu świetne zwycięstwo nad Szwedami. Król swoich ślubów nigdy nie wykonał, ale też tezy, które w nich zawarł zbyt były nowatorskie, jak na owe czasy. Dopiero po wielu latach przypomniano o nich, tworząc dokument, którego powstaniu dzień 3 maja jest poświęcony na równi z hołdem oddawanym Królowej Narodu Polskiego.
„W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August [1] z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książę Litewski (…), wraz ze Stanami Skonfederowanymi, w liczbie podwójnej naród polski reprezentującymi. Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu”.
Uchwalona 3 maja 1791 r., pierwsza Europie i druga - po amerykańskiej - na świecie Ustawa Rządowa była największym osiągnięciem legislacyjnym Sejmu Czteroletniego obradującego od października 1788 do maja 1792 r, do czego w decydującym stopniu przyczyniły się niejawne prace przygotowawcze. Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski i ks. Hugo Kołłątaj. Tekst konstytucji obejmuje, napisany przepięknym językiem polskim - wstęp i 11 artykułów. Szczególnie we wstępie wskazywano na historyczne znaczenie uchwalonego aktu prawnego, starając się pobudzić społeczeństwo, a w szczególności szlachtę do realizacji reform ustrojowych. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej oparto na koncepcji zwierzchnictwa narodu i trójpodziału władz. W pierwszej kolejności uregulowano zagadnienia wyznaniowe. Deklarowano wolność wyznań, traktując jednocześnie religię katolicką jako „narodową, panującą”, co odzwierciedlało jej uprzywilejowaną pozycję w życiu publicznym. Konstytucja utrzymała ustrój stanowy. Szlachta zachowała swoją dotychczasową pozycję, co odnosiło się odtąd wyłącznie do posesjonatów. Urodzenie połączono z posiadaniem ziemi. Integralną część konstytucji stanowiła Ustawa Miasta nasze królewskie wolne w państwach Rzeczypospolitej z 17 kwietnia 1791 r., wprowadzająca jednolity ustrój miast. Nie zmieniono położenia prawnego przeważającej większości chłopów, choć właśnie dzięki tej regulacji Konstytucja 3 maja 1791 uzyskała wielki rozgłos. Jednakże konstytucja nie zawierała wyodrębnionej deklaracji praw, zachowując federacyjny charakter państwa na zasadzie równości Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ustawa Rządowa obowiązywała jedynie przez rok (od maja 1791 do maja 1792), a czas ten określa się jako ustrój Trzeciego Maja. Stan ten został przerwany w wyniku zawiązania konfederacji targowickiej, która zdelegalizowała Ustawę Rządową, a wojna w jej obronie w 1792 r. zakończyła się klęską Rzeczypospolitej. Była jednak Konstytucja 3 maja 1791 od chwili uchwalenia symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych, mimo że tak naprawdę stała się jedynie ostatnią wolą konającej ojczyzny. Nie dziwi zatem fakt, że już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez Sejm Wielki dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Po II wojnie światowej w 1946 r. władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 r. święto zostało oficjalnie zniesione, by od 1990 r. 3 Maja znowu stać się oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy łączącym się z obchodami ku czci Matki Bożej Królowej Polski.
Wielki patriota, legionista, historyk, twórca „Teki Zamojskiej” i współwłaściciel wydawnictwa „Zygmunt Pomarański i spółka” - Stefan Pomarański w niewielkiej broszurze opisał uroczystości 3 Maja, jakie miały miejsce w Zamościu w 1918 r., a więc jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości: „Na ulicach odświętnie ubrane uroczyste kwestarki, corocznym zwyczajem zbierają grosz do grosza na Polską Macierz Szkolną, gdzieniegdzie stoliki z broszurami okolicznościowymi: o Henryku Dąbrowskim - Mościckiego i o Trzecim Maju - Stefana Polaka. Sklepy polskie zamknięte. Żydzi, jak zwykle, bojkotują święto narodowe i ostentacyjnie siedzą w drzwiach swoich sklepów. Balkony ubrane niedbale bądź wcale, jedynie domy państwa Kłossowskich i Czernickich wyróżniają się zielenią”. W kolegiacie, wypełnionej przez młodzież obu zamojskich gimnazjów i uczniów Seminarium Nauczycielskiego, mszę świętą celebrował ks. Jan Jędrzejowski, a patriotyczne kazanie wygłosił ks. prefekt Józef Dąbrowski, który mówił m.in.: „Konstytucja 3 Maja daje zapowiedź połączenia wszystkich stanów w imię obrony wspólnej Ojczyzny. Szlachcic butny, skrzętny mieszczanin i przygnębiony kmiotek, mają stanąć pospołu do pracy odrodzeńczej. Jak długa i szeroka Polska, rozbrzmiewało w niej echo radości. Polska wraca do dawnej sławy i potęgi...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Między braćmi

2025-03-27 14:10

Adobe.Stock.pl

Komentarz do Ewangelii na IV niedzielę Wielkiego Postu roku C.

Więcej ...

Trump: jeśli Iran nie zawrze umowy o programie atomowym, będzie bombardowanie

2025-03-30 17:11

PAP/EPA/SHAWN THEW

Jeśli Iran nie zawrze umowy o programie atomowym, dojdzie do bombardowania "jakiego nikt wcześniej nie widział" - oświadczył w niedzielę prezydent USA Donald Trump w wywiadzie dla telewizji NBC.

Więcej ...

Buk z Polski Europejskim Drzewem Roku 2025

2025-03-30 20:32
pod pięknym drzewem odbywają się Msze święte i nabożeństwa katolickie

Marcin Kopij

pod pięknym drzewem odbywają się Msze święte i nabożeństwa katolickie

300-letni buk purpurowy z Dalkowa nazywany „Sercem Wzgórz Dalkowskich" zwyciężył w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Czy można zmusić człowieka, by uwierzył w Boga?

Wiara

Czy można zmusić człowieka, by uwierzył w Boga?

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w Chełmie; w aucie...

Wiadomości

Dwóch 18-latków zginęło w wypadku w Chełmie; w aucie...

Wojtyła z pełnym przekonaniem przygotowywał się do...

Jan Paweł II

Wojtyła z pełnym przekonaniem przygotowywał się do...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...