Reklama

Obchody jubileuszu 60-lecia Niższego Seminarium Duchownego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radość, wdzięczność i nadzieja - te trzy słowa wpisują się w obchody jubileuszu sześćdziesięciu lat istnienia Niższego Seminarium Duchownego, mówił 21 kwietnia br. abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski przewodniczył Mszy św. w Niższym Seminarium Duchownym z racji jubileuszu tej szkoły.
Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m.in. arcybiskup senior Stanisław Nowak, ks. inf. Marian Mikołajczyk - kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, absolwent szkoły, ks. dr Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, byli rektorzy szkoły: ks. prof. Stanisław Urbański, ks. Andrzej Oleś oraz kapłani absolwenci Seminarium, wśród nich pierwsi absolwenci z 1953 r.: ks. Roman Bąbski, ks. Stanisław Biegański i ks. Florian Najman.
W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz oświatowych, grono pedagogiczne i wychowawcy, także z lat wcześniejszych. Liturgię ubogacał śpiew scholi Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Niższego Seminarium Duchownego.
W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że „czas wielkanocny jest po to, byśmy mogli przyswoić sobie dar nowego życia w Chrystusie”. Odnosząc się do Liturgii Słowa, Metropolita Częstochowski wskazał na trzy obrazy: obdarowania - którego „podstawową łaską jest bycie z Jezusem”, służenia - które „dokonuje się przez przepowiadanie Ewangelii i modlitwę” oraz obraz jednoczenia w Kościół - które „dokonuje się przez Chrystusa i z Chrystusem”. - W ten tryptyk trzech obrazów wpisuje się jubileusz Niższego Seminarium Duchownego - mówił abp Depo. Podkreślił także, że dzięki obecności Jezusa „odzyskujemy niezwykłą przenikliwość serca i sumienia”. - Wszelkie ludzkie zamierzenia bez Chrystusa są bezowocne - przypomniał Metropolita Częstochowski. Abp Depo za bł. Janem Pawłem II określił Niższe Seminarium Duchowne „jako wspólnotę wychowawczą w drodze”. - Świat wartości ewangelicznych i chrześcijańskich w tej szkole, w tym domu, jest codziennym pokarmem ofiarowanym młodym ludziom - mówił abp Depo. Metropolita Częstochowski przypomniał również postać drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego, założyciela Seminarium, który „powołał do istnienia szkołę zmagań o człowieka w służbie Kościołowi, Bogu i Ojczyźnie”.
„Wspólnota Niższego Seminarium Duchownego to nie tylko siła historii sześćdziesięciu lat, ale to siła wewnętrzna więzi z Chrystusem i między sobą, którą wyrażamy na kolanach i nie boimy się takich postaw”. - kontynuował Metropolita Częstochowski.
Abp Depo wskazał również na bliskość Jasnej Góry i zawierzył wspólnotę seminaryjną Maryi Matce niezawodnej nadziei. - Niech Ona będzie Patronką i Przewodniczką na drogach ku przyszłości. Jej zawierzamy nowy czas ewangelizacji - zakończył abp Depo.
Po Mszy św. odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczestnicy obchodów jubileuszowych podziękowali również za 25 lat posługi kapłańskiej ks. dr. Jerzego Bieleckiego - rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Uczestnicy akademii wysłuchali wykładu ks. Pawła Brudka nt. „Wychowanie i nauczanie w Niższym Seminarium Duchownym”. W imieniu wszystkich absolwentów za „dzieło szkoły, która przygotowuje młodego człowieka również do kapłaństwa” podziękował ks. prał. Stanisław Gębka.
W swoim słowie arcybiskup senior Stanisław Nowak podkreślił, że „historię tej niezwykłej szkoły należy widzieć na tle historii zbawienia” - Wycinkiem wielkiej historii zbawienia jest historia Niższego Seminarium Duchownego - mówił abp Nowak. „Niezwykłość tej szkoły jest w tym, że tutaj ludzie mieszkają z Jezusem i łączą się z Nim na modlitwie i w sakramentach” - kontynuował abp Nowak. Arcybiskup senior zaznaczył, że historia Seminarium to „historia kultury religijnej i polskiej”. - To także historia męczeństwa i prześladowania - podkreślił abp Nowak. Przypomniał również, że „historia tej szkoły to historia miłości biskupów do tego miejsca”. Arcybiskup senior przypomniał postać bp Tadeusza Szwagrzyka, którego „alumni bardzo kochali, a on bronił tej szkoły i tego domu w trudnych czasach komunistycznych.”
W rozmowie z „Niedzielą” ks. dr Jerzy Bielecki rektor Seminarium podkreślił, że „historia Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie zawiera w sobie tajemnicę pielęgnacji ziarna powołania rodzącego się już w młodzieńczym wieku”.
Uroczystości jubileuszowe odbywały się pod hasłem: „Iść wielkodusznie i z czystym sercem za Chrystusem”. W ciągu sześćdziesięciu lat istnienia Niższe Seminarium Duchowne miało 1023 absolwentów z różnych części Polski, z których 360 przyjęło święcenia kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Zgierz: Oddali hołd Wielkiemu Polakowi

2024-04-30 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego