Reklama

Koronacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini

Niedziela łódzka 19/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela 19 maja br. będzie dla wspólnoty parafialnej Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini dniem szczególnie uroczystym. Wtedy na Mszy św. o godz. 10.00 zostanie ukoronowany obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dokona tego abp Władysław Ziółek. Będzie to koronacja na prawie diecezjalnym i odbędzie się na prośbę proboszcza ks. inf. Jana Sobczaka i parafian.

Obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy umieszczono w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Retkini tuż po II wojnie światowej. Od początku zresztą istnienia parafii, czyli od roku 1910 Matka Boża odbierała tu należną cześć. Jako pierwszy umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła w 1912 r. wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Towarzyszył on parafianom zwłaszcza podczas II wojny światowej. Modlono się przed nim o pokój i rozwiązywanie trudnych sytuacji, przeżywano święta maryjne i patriotyczne, zwłaszcza 3 Maja oraz uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej - drugiej patronki parafii. Drugim obrazem był właśnie wizerunek starodawnej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po II wojnie światowej przy tym obrazie w środy zaczęto odprawiać Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pewien przełom w życiu parafii, jak i w kulcie Matki Najświętszej, nastąpił w roku 1974, gdy miała miejsce peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Tuż przed tym wydarzeniem parafię objął nowy proboszcz - ks. Jan Sobczak. Przyszedł tutaj z misją rozbudowy kościoła parafialnego i organizowania duszpasterstwa dla powstającego 100-tysięcznego osiedla Retkinia. Mały do tej pory kościółek wiejski w Retkini stawał się za ciasny dla wzrastającej dynamicznie liczby mieszkańców. Nie było również zaplecza w postaci salek dla grup duszpasterskich. Dlatego podczas peregrynacji, zwłaszcza w końcowym nabożeństwie, Ksiądz Proboszcz z modlącymi się parafianami zawierzył całą parafię Matce Bożej, prosząc Ją o pomoc w organizowaniu duszpasterstwa wielkomiejskiej parafii i rozbudowie kościoła.

W 1976 r. parafia otrzymała zgodę na rozbudowę istniejącego kościoła wokół wieży starego kościółka. Dwa lata później rozpoczęto pierwsze prace. I tak w latach 1978-82 wybudowano kościół dwukondygnacyjny o łącznej powierzchni 4 tys. m2 i kubaturze 45 tys. m3. Kolejne lata były związane z pracami nad wykończeniem kościoła i jego przystosowaniem do sprawowania kultu. Po lewej stronie ołtarza urządzono kaplicę Matki Bożej i tam umieszczono obrazy. Oprócz wyżej wspomnianych znalazł się tam z inicjatywy kierownika budowy kościoła - inż. Edwarda Stefanowicza, byłego komendanta VI Brygady Okręgu Wileńskiego AK - obraz Matki Bożej Ostrobramskiej. Ufundowali go akowcy wileńscy z całej Polski i przy nim gromadzą się na wspólną modlitwę, zwłaszcza podczas rocznic patriotycznych. W ostatnim czasie w kaplicy znalazła się także figura Matki Bożej Fatimskiej, która wzmocniła kult Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Przywieziona została z Fatimy przez delegację parafii w 1997 r. Poświęcił ją kard. Józef Ratzinger.

30 czerwca 2000 r. abp Władysław Ziółek uroczyście konsekrował kościół Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini.

Data ta z pewnością wiąże się z wielkim dziękczynieniem Bogu przez Maryję za dokonanie tego wielkiego dzieła budowy kościoła, zorganizowanie duszpasterstwa, a także w wyniku rozbudowy osiedla za utworzenie czterech nowych parafii i co za tym idzie, nowego dekanatu Łódź-Retkinia. (W skład dekanatu wchodzą parafie: Najświętszego Serca Jezusowego, Chrystusa Króla, Najświętszej Eucharystii, Świętej Rodziny i Wniebowstąpienia Pańskiego).

Przez cały ten okras zmagań aż do dziś parafianie stale gromadzą się przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wypraszając łaski dla wspólnoty, jak i dla samych siebie. Świadczą o tym składane wota, których jest ponad sto. Wierni także składają podziękowania za otrzymane łaski. Najwięcej za: wyzdrowienie z nieuleczalnej choroby, powrót męża i ojca do domu, powstanie z nałogu pijaństwa, uratowanie życia w wypadku.

Wypada tutaj wymienić formy nabożeństwa do Matki Bożej i z nim związane duszpasterstwo praktykowane i podtrzymywane w parafii Najświętszego Serca Jezusowego:

* środowa Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza św. wotywna; czytane są tutaj prośby i podziękowania wiernych składane na kartkach;

* uroczyste uczczenie pierwszych sobót miesiąca poprzez Mszę św. wotywną o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 8.00 i całodniową adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej, zakończoną o godz. 17.00 Różańcem fatimskim z procesją i lampionami;

* w trzecie soboty miesiąca gromadzą się na Mszy św. wotywnej z okolicznościowym słowem czciciele Matki Bożej z parafii, a wieczorem Apelem Jasnogórskim i Mszą św. rozpoczynają całonocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej. Ta praktyka została wznowiona w sierpniu ub. r. na dziewięć miesięcy przed koronacją obrazu Matki Bożej. Jest to dziewięciomiesięczna Nowenna przed koronacją, posiada swą tematykę, modlitwy, które są kontynuowane na środowych Nowennach;

* uroczyste obchodzenie świąt maryjnych, istnienie kilku grup duszpasterskich mających charakter maryjny, organizowane każdego roku pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, prezentacja w każdą środę wieczorem filmu o tematyce maryjnej, przygotowanie i ofiarowanie wszystkim rodzinom w parafii podczas odwiedzin kolędowych broszury zatytułowanej: "Koronacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi-Retkini" itd.

Formy modlitwy do Matki Bożej oraz działania duszpasterskie w duchu maryjnym mają swoich czcicieli i zwolenników w tutejszej parafii. Miejscowy proboszcz - ks. inf. Jan Sobczak mówi, że poprzez tę koronację cała parafia wyraża Panu Bogu ogromną wdzięczność za pośrednictwem Maryi za dokonanie wielkiego dzieła, jakim była budowa nowego kościoła i zorganizowanie duszpasterstwa. Te zamierzenia rozpoczęto przed laty od modlitwy do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wówczas bardzo licznie zanoszono prośby do Boga przez Maryję o zezwolenie na budowę kościoła, o szczęśliwy jej przebieg, a po wybudowaniu świątyni o zezwolenie na podział parafii i budowę kościołów dla nowo erygowanych wspólnot.

Równolegle z tymi wspólnymi prośbami wierni przedkładali Matce Najświętszej swoje własne potrzeby i dziękczynienia. Można zatem śmiało sądzić, że Matka Boża w tutejszym kościele zasłynęła swoimi łaskami i dała się poznać jako wspaniała orędowniczka parafii i wszystkich jej czcicieli przed Bogiem. Dlatego na prośbę proboszcza - ks. inf. Jana Sobczaka i parafian Ksiądz Arcybiskup podjął decyzję o przyozdobieniu tego wizerunku Matki Najświętszej koronami. Korony te będą widzialnym znakiem czci dla Maryi i świadectwem Jej przemożnego wstawiennictwa przed Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów