Reklama

Repuserstwo w służbie sacrum

W Galerii „U Panien” przy kościele akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim otwarte zostały dwie wystawy: pierwsza „Repuserstwo w służbie sacrum” Jana Dębowskiego z Łodzi oraz druga „Niedaleko pada jabłko od jabłoni” - malarstwo Alicji Dębowskiej - córki J. Dębowskiego, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Artystyczna Pracownia Brązownicza Mistrza Jana Dębowskiego istnieje od 1977 r., ale zawód swój uprawia on już od ponad 40 lat. Repuserstwo, zwane inaczej cyzelowaniem kształtującym, to obszerny dział artystycznej obróbki metalu - obejmujący różnorodne formy, od wypukłych „obrazów”, przez płaskorzeźby, do pełnych przestrzennych, figuratywnych kompozycji.
Mistrz Jan do najlepszych swoich prac zalicza tabernakulum wykonane dla kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach oraz kopię ikony „Sobieskiego” z archikatedry wrocławskiej, jak również dwie suknie do obrazów Matki Bożej Bonifraterskiej w Łodzi oraz Matki Bożej Ciechanowieckiej w kościele Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Poza tabernakulum, którego ze względów oczywistych nie mogliśmy zobaczyć na wystawie, wszystkie pozostałe wymienione przez artystę dzieła są podziwiane w naszej galerii.
Ikona „Sobieskiego” to obraz podarowany królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu przez papieża Klemensa XI za zwycięstwo pod Wiedniem. Kopia tego obrazu z przepiękną repuserską robotą mistrza Jana Dębowskiego jest darem dla Jana Pawła II, wręczonym Papieżowi w czasie pobytu pielgrzymiego w Łodzi w 1987 r. Obraz Matki Bożej Bonifraterskiej jest kopią wileńskiego obrazu z konwentu ojców bonifratrów, namalowaną w 1932 r. Obraz ten będący obecnie w szpitalnej kaplicy Ojców Bonifratrów w Łodzi, ozdobiony został w 2006 r. suknią srebrną ornamentowaną wizerunkiem owoców granatu. Całość dopracowana w najdrobniejszych szczegółach: korony Madonny i Dzieciątka, symboliczne dwie gwiazdy na czole i na prawym ramieniu Maryi, chusta w ręku NMP, gdyż zwana jest też Matką Bożą Uzdrowienia, lekko i miękko układająca się szata Jezusa - są niezaprzeczalnym dowodem kunsztu, wybitnego znawstwa przedmiotu i harmonijnego piękna.
Wizerunek Matki Bożej Ciechanowieckiej z diecezji drohiczyńskiej jest obrazem będącym własnością kościoła Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Suknia Madonny i Dzieciątka są w kolorze czystego srebra, utkane jakby z „naturalnego włókna”, a prostotę tę podkreślają złote lamówki wykańczające elementy stroju. Płaszcz Maryi jest misternie wykonaną „tkaniną żakardową”. Tylko ręce człowieka zachwyconego swoją pracą mogą wykonać tak kunsztowne dzieło.
Te i inne obrazy (bo jest ich ponad 40) zdobione bogato starą repuserską metodą przez niezwykłej miary mistrza można oglądać i podziwiać w Galerii „U Panien”.
Alicja Dębowska zaprezentowała kilka tematów swojej twórczości: pejzaże o delikatnym pastelowym rysunku, martwą naturę i niezwykle ciekawą fotografię artystyczną z interesującym wykorzystaniem światła. Alicja szukając nowych środków wyrazu, poczyniła udane i ciekawe próby malowania akwarelą na płótnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: biskupi zapraszają Leona XIV do swej ojczyzny

2025-07-05 20:50

Vatican Media

Do złożenia wizyty apostolskiej na Białorusi zaprosili Ojca Świętego podczas głównych uroczystości w sanktuarium w Budsławiu katoliccy biskupi tego kraju. 5 lipca w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Budsławskiej odbyły się centralne obchody ku czci patronki Białorusi, poprzedzone poświęceniem Kościoła w tym kraju Niepokalanemu Sercu Maryi, a następnie Miłosierdziu Bożemu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Więcej ...

Rzymskie pielgrzymowanie ministrantów z Brzegu

2025-07-05 23:17
Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Archiwum parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu

Uczestnicy pielgrzymki do Włoch

Ksiądz Mateusz Smaza wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu oraz ich rodzicami i rodzeństwem wybrali się na wakacyjne pielgrzymowanie do Włoch. Głównym celem był Rzym wraz z bazylikami jubileuszowymi, ale nie zabrakło innych pięknych miejsc jak Asyż, Padwa, Wenecja czy Florencja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa