Reklama

Zaproszenie do Parzna

Moja parafia wczoraj i dziś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoją parafię znam prawie od dziecka, lecz gdyby tak spojrzeć na nią z perspektywy kilku ostatnich lat, niewielu byłoby śmiałych, którzy wtedy sądziliby, że nasza świątynia parafialna tak będzie wyglądać dzisiaj. Oto bowiem, mimo tak trudnych czasów, gdzie w niejednej rodzinie naprawdę żyje się ciężko, gdzie brak pracy i pieniędzy, a co za tym idzie - podstawowych warunków do życia - nasza świątynia pięknieje i nabiera blasku z dnia na dzień. Rozpoczęte dzieło odnowy aktywnie wspierają wierni swoją ofiarnością i modlitwą. W ciągu niecałych trzech lat zaistniały widoczne zmiany wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła. Długo by wyliczać, co zostało zrobione i ufundowane. A wszystko to pod znakiem jubileuszów, z których jeden - 825-lecia parafii - dopiero się zakończył. Przypadającą 6 maja br. 60. rocznicę męczeńskiej śmierci w Dachau naszego proboszcza, ks. Jana Grodkiewicza, uczciliśmy Mszą św. w jego intencji i poświęceniem dedykowanej mu przez parafian odnowionej tablicy.

Z kolei 15 maja przypada 18. rocznica urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej, która, jak każdego roku, przyciągnie do Parzna rzesze pielgrzymów nie tylko z naszej archidiecezji, ale i z całej Polski. Już za rok rozpoczniemy jubileusz budowy naszej świątyni; sto lat temu, w 1903 r., opatrznościowy kapłan ks. Tomasz Świnarski postawił krzyż na placu budowy nowego kościoła i poświęcił teren wokół niego.

Wierzymy, że te wydarzenia przyciągną do nas wielu gości i pielgrzymów, a wtedy każdy na własne oczy będzie mógł zobaczyć i przekonać się, ile piękna jest w naszym kościele, w całym Parznie i okolicy.

Pisząc te słowa, chciałabym podzielić się tą dobrą nowiną o mojej parafii ze wszystkimi czytelnikami Niedzieli, którą regularnie czytam i dzięki której poznaję inne parafie i kościoły. Śmiałe i wielkie zmiany, jakie dokonują się w naszej parafii, dokonują się dzięki temu, że za sprawą Bożej Opatrzności i za przyczyną sługi Bożej Wandy Malczewskiej mamy dobrego gospodarza i pasterza, ks. Leszka Drucha - proboszcza, z którym współpracuje wikariusz ks. Artur Trznadel. Mamy taką świątynię również dzięki ludziom dobrej woli, którzy mieszkają w Parznie. Możemy być dumni z sukcesów, jakie są niewątpliwie owocem naszego wzajemnego zaufania i zrozumienia.

Kościół parafialny, choć wzniosły i potężny, coraz bardziej zapełnia się wiernymi, gośćmi i pielgrzymami. Namacalnym owocem wspólnej troski o świątynię są inwestycje, które sprawiają, że staje się ona coraz piękniejsza. Największa z nich to wybudowanie w ubiegłym roku nowego parkanu wokół placu kościelnego. Potężnym nakładem sił i środków wzniesiono ogrodzenie z cegły klinkierowej. Wejście na teren przykościelny ozdobiła brama w kształcie łuku, zwieńczona figurą Chrystusa z gorejącym sercem. Wielu parafian z Parzna i okolicznych wiosek spontanicznie i ofiarnie pomagało przy wznoszeniu parkanu. Bywało, że do pracy zgłaszało się jednego dnia kilkanaście osób, mimo że Ksiądz Proboszcz prosił jedynie o dwie lub trzy. Praca ta bardzo nas zjednoczyła i związała z parafialnym kościołem.

Podczas kilku zaledwie miesięcy bieżącego roku zakończone zostały trzy kolejne wielkie inwestycje. Pierwszą było gruntowne odnowienie krypty sługi Bożej Wandy Malczewskiej na jubileusz 180. rocznicy jej urodzin. W krypcie położono nową posadzkę marmurową, zamontowano marmurową balustradę i nowe ławki, a całość ozdobiono kutymi w kamieniu tablicami epitafijnymi, rozjaśniając to święte miejsce.

Drugim naszym wspólnym dziełem są schody wiodące od ulicy na teren kościelny. Zostały wykonane z piaskowca i dopasowane wystrojem do parkanu. Ostatnią i największą tegoroczną inwestycją są alejki z ozdobnej kostki brukowej wokół naszej świątyni. Kościół jest potężny, stąd alejki zajęły aż 900 m2 powierzchni.

Warto również wspomnieć drugą naszą świątynię w Klukach, która w ostatnich miesiącach doczekała się pięknej fundacji - nowej Drogi Krzyżowej.

Maj to miesiąc, w którym wokół Parzna robi się głośno za sprawą pielgrzymów z różnych stron, których oczekujemy z radością. Jubileusz urodzin sługi Bożej Wandy Malczewskiej jest najlepszą okazją, abyśmy mogli się spotkać tu, na tym świętym miejscu, u grobu tej znanej mistyczki, za wstawiennictwem której Pan Bóg dokonuje rzeczy wielkich. Serdecznie zapraszam. Spotkajmy się w Parznie. Warto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...