Reklama

Pamięci ks. Chwalby

Niedziela sosnowiecka 19/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 28 kwietnia w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Żelisławicach, w pierwszą rocznicę śmierci niezapomnianego pierwszego proboszcza, ks. Bolesława Chwalby, została odprawiona uroczysta Eucharystia. Liturgii przewodniczył i słowo Boże wygłosił kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. dr Czesław Tomczyk.

Po zakończeniu Mszy św. krótki wykład o trudnej sytuacji Kościoła, w tym budownictwa sakralnego w Polsce przed ponad 40 laty, wygłosił prof. Andrzej Chwalba z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwrócił uwagę, że w owych latach w Polsce wybudowano jedynie 4 świątynie, w tym żelisławicką. Ze względu na surową i przewrotną politykę władz komunistycznych względem Kościoła w tamtych latach ludzie budujący świątynie stawali się pod kierunkiem swojego proboszcza żywą wspólnotą.

W kwietniową niedzielę wspólnota parafialna, krewni ks. Bolesława, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, Orkiestry Dętej oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich byli świadkami odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Wmurowana na frontonie parafialnej świątyni już zawsze przypominać będzie wszystkim tu przybywającym zasłużonego duszpasterza i budowniczego, animatora życia duchowego wśród żelisławickich wiernych. Pomysłodawcami zamieszczenia pamiątkowej tablicy jest rodzina ks. Bolesława. "Wśród krewnych pierwszego Proboszcza daje się zauważyć prawdziwe więzy rodzinne, bez zafałszowań i sztuczności. Przebywając z nimi, naprawdę wyczuwa się tę niepowtarzalną atmosferę rodziny" - mówi proboszcz żelisławickiej wspólnoty, ks. kan. Franciszek Błasik. Taki też był ks. Bolesław i to pewnie dlatego, że tak mocno związany był ze swoją naturalną rodziną, potrafił stworzyć autentycznie miłującą się rodzinę parafialną, której owoce trwają do dziś. "Kiedy przyszedł do naszej wspólnoty, która rozpoczęła już budowę kościoła, szczerze się ucieszyliśmy. Pragnęliśmy księdza i doczekaliśmy się. Był nam bratem, powiernikiem, kompanem, przyjacielem.

Ks. Bolesław jest żywą legendą. Był niezwykle komunikatywny, utalentowany, szczery, dobry, otwarty, zawsze radosny i uśmiechnięty. Potrafił porwać ludzi, miał na nich ogromny wpływ. Do dzisiaj wspominają ogromne zaangażowanie wiernych podczas dzieła wznoszenia domu Bożego. Pod wodzą ks. Chwalby w trudnych czasach PRL-u wybudowano w ciągu 2 lat zręby świątyni, a w ciągu 4 dni - boczne nawy. "Tyle czasu dostaliśmy od władz na dokończenie dzieła budowy. Pociągnęliśmy mury i zadaszyliśmy obie nawy. Dokonaliśmy tego rzeczywiście w ciągu zaledwie 4 dni" - wspominają wydarzenia sprzed ponad 40 lat mieszkańcy Żelisławic. " Ks. Chwalba bardzo się ucieszył, gdy zostałem w tej wspólnocie proboszczem, trzecim w jej historii, po prawie 30-letnim posługiwaniu ks. Koniecznego. Znaliśmy się dobrze. Były okazje do rozmów, spotkań. Zawsze wspominał Żelisławice z wielkim sentymentem. Można powiedzieć, że była to miłość z wzajemnością" - mówi ks. Błasik. Parafianie wspominają go jako doskonałego kaznodzieję, który bardzo często proszony był do prowadzenia rekolekcji czy misji. Poza tym chętnie śpiewał, a w parafii prowadził chór" - słychać głosy wiernych.

Jego pogrzeb odbył się w rodzinnym Mykanowie. Uczestniczyła w niej ogromna rzesza żelisławian. "Choć odszedł od nas na zawsze, tworzy chlubną historię i na wieki całe pozostanie we wdzięcznej pamięci mieszkańców" - mówią parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 21, 20-25.

Więcej ...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów