Reklama

Temat tygodnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sosnowieckie koło Polskiego Towarzystwa Lekarskiego ma już 95 lat. Z tej okazji 27 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Rozpoczęła je Eucharystia celebrowana przez bp. Adama Śmigielskiego SDB w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Po Mszy św. zebrani lekarze wraz z pocztami sztandarowymi przeszli ulicami miasta do Teatru Zagłębia, w którym odbyła się dalsza część uroczystości.

W 1907 r., kiedy to zakładano Towarzystwo Lekarskie, w Zagłębiu pracowało 15 lekarzy. Dziś jest ich ok. 500. I choć nie jest to obowiązkowe, połowa należy do stowarzyszenia. I choć ostatnie lata nie są najlepsze dla służby zdrowia, lekarze mają nadzieję, że trudny okres szybko minie i nadejdą lepsze dni. "Pragniemy, by w działalności Towarzystwa wiodącym było przesłanie ´życzliwość rodzi życzliwość´. Jest to szczególnie istotne dzisiaj, w nowej rzeczywistości, gdzie po reformie służby zdrowia raczej nie mówi się o wartości dobrego przygotowania do zawodu. Dlatego należy tym bardziej wrócić do podstawowych zadań statutowych PTL i je realizować. To znaczy służyć doskonaleniu lekarzy i medycyny w Polsce, jak również tak ukierunkować edukację młodych adeptów medycyny, by dobro chorego było nadrzędnym prawem" - powiedziała Niedzieli przewodnicząca sosnowieckiego koła PTL dr n. med. Grażyna Rzepecka.

historia Towarzystwa Lekarskiego Zagłębia Dąbrowskiego rozpoczyna się na przełomie XIX i XX w. Jest dokładnie udokumentowana. Jednak istnieje legenda lekarza-społecznika stworzona przez Stefana Żeromskiego pod postacią doktora Judyma w powieści Ludzie bezdomni. Pisarz umiejscowił akcję powieści właśnie na ziemi zagłębiowskiej pod koniec XIX w. Istnieją przesłanki, że dr Judym żył rzeczywiście. Nazywał się Aleksander Widera. I był lekarzem z krwi i kości, a nie tylko literacką fantazją Żeromskiego. Najprawdopodobniej pisarz poznał go osobiście.

Powstanie Towarzystwa Lekarskiego Zagłębia Dąbrowskiego wiąże się nierozerwalnie z postacią dr. Władysława Biegańskiego, założyciela częstochowskiego Towarzystwa Lekarskiego. Powstałe u stóp Jasnej Góry Towarzystwo Lekarskie cieszyło się dużym powodzeniem. Należeli do niego lekarze nie tylko z Częstochowy, ale i z Zagłębia Dąbrowskiego. W 1901 r. Towarzystwo liczyło 26 członków, a już pod koniec 1906 r. członków było 56, z tego 28 z Zagłębia Dąbrowskiego. Spowodowało to powstanie samodzielnego oddziału Towarzystwa. 2 lutego 1907 r. odbyło się pierwsze spotkanie nowego koła. Prezesem został Józef Czajkowski, znany chirurg i bakteriolog. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, a co za tym idzie również i lekarzy, z Towarzystwa wyodrębniły się nowe koła. I tak PTL ma swoje oddziały w Czeladzi, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Zawierciu.

Towarzystwo Lekarskie Zagłębia Dąbrowskiego jest jednym z najstarszych stowarzyszeń naukowych w Polsce. Powstałe w 1907 r., stało się bazą, w której rodziły się pomysły i inicjatywy służące rozwiązywaniu problemów zdrowotnych społeczeństwa. Tu przed I wojną światową narodziła się tzw. "medycyna fabryczna" czy badania epidemiologiczne gruźlicy. Od członków Towarzystwa wychodziły memoriały do przemysłowców w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz tworzenia szpitali i prewentoriów. Dzięki rozwojowi lecznictwa, szczególnie w latach międzywojennych przybywali tutaj do pracy lekarze z Warszawy, Krakowa. Dobre tradycje i wysoki poziom zawodowy lekarzy sprawił, że w stolicy Zagłębia leczono najtrudniejsze przypadki. A w chwili powstania Śląskiej Akademii Medycznej część kadry naukowej rekrutowała się ze Szpitala Ubezpieczalni Społecznej w Sosnowcu. "Szlachetność wielu postaci świata lekarskiego, ożywiona ideałami dr. Judyma, i godna naśladowania tradycja Towarzystwa Lekarskiego sprawiły, że wyrosłe z jego korzeni koła PTL z powodzeniem kontynuują i rozwijają działalność szkoleniową i społeczną. Zarówno w przeszłości, jak i obecnie oddają swoje siły i umiejętności chorym i społeczeństwu" - powiedział Niedzieli dr Emilian Kocot, przewodniczący komitetu organizacyjnego jubileuszu 95-lecia Towarzystwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42
Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...