Reklama

Koło

Przeszłość i dzień dzisiejszy Chóru Kościelnego "Lutnia"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1905 r., gdy proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole był ks. kan. Edward Narkiewicz, w kościele parafialnym zabrzmiały nowe organy. W tym też czasie wikariusz parafii - ks. Józef Mężnicki zorganizował chór męski, który przyjął nazwę Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki.

Pierwszym dyrygentem Chóru był długoletni organista kościoła, Aleksander Pawłowski. Chórzyści uczestniczyli w nabożeństwach i uroczystościach, śpiewając liczne Msze, responsoria i inne śpiewy gregoriańskie, a także wiele pieśni. Wielkie zasługi dla rozwoju kolskiego Chóru miał kolejny dyrygent i organista, Henryk Berczyński. Pod jego kierownictwem zespół wzbogacił swój repertuar o wiele nowych pieśni patriotycznych i popularnych. W latach 60. XX w. H. Berczyński utworzył chór mieszany.

Z dniem 1 lipca 1981 r. organistą w kolskiej farze i dyrygentem kościelnego Chóru został Jan Kordylewski. Wprowadzając do repertuaru nowe utwory z różnych epok, a także nowe opracowania współczesne, systematycznie podnosił poziom artystyczny zespołu. Chór wyjeżdżał coraz częściej poza Koło, uczestniczył w nabożeństwach oraz w festiwalach, m.in. w Koninie, Lądzie, na Jasnej Górze i we Włocławku.

W 1991 r. nastąpiło połączenie Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki z powstałą w 1902 r. kolską "Lutnią", której dyrygentem od 1985 r. był również Jan Kordylewski. Odtąd Chór nosi nazwę: Towarzystwo Śpiewaczo-Muzyczne "Lutnia" im. St. Moniuszki w Kole i czynnie uczestniczy w życiu religijnym i kulturalnym miasta. Występuje też poza jego granicami. Śpiewu "Lutni" słuchano m.in. w: Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie, Włocławku, Kaliszu, Częstochowie, Wrześni, Turku. Zespół koncertował też w Rosji i dwukrotnie w Niemczech.

Do najbardziej spektakularnych występów i nagród kolscy śpiewacy zaliczają: dwukrotny udział w Liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Włocławku i Licheniu, wykonanie oprawy muzycznej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię wznoszoną w Licheniu, udział w ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację 108 Męczenników z czasów II wojny światowej, mającym miejsce w Licheniu, udział w dziękczynieniu Diecezji Włocławskiej za owoce Roku Świętego 2000 w bazylice katedralnej, wielokrotne uczestnictwo w Przeglądach Chórów Diecezji Włocławskiej w katedrze i kościele Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, koncerty zagraniczne wraz z Miejską Orkiestrą Dętą (jej dyrygentem jest również J. Kordylewski), dwukrotnie wyśpiewane główne nagrody na Wielkopolskich Konfrontacjach Chórów w Kole, "Srebrna Maska Orfeusza" na Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach Wielkopolskich, nagrody i wyróżnienia na Festiwalach Chórów im. K. Prosnaka w Pabianicach, wielokrotne uczestnictwo w Kaliskich Spotkaniach Chórów "Carmen Sacrum", udział i medal w koncercie w Filharmonii Poznańskiej na 70-lecie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

W 2001 r. chórzyści powrócili do dawnego status quo i obecnie zespół nosi nazwę: Chór Farny "Lutnia" im. Stanisława Moniuszki w Kole. Jest zespołem mieszanym, czterogłosowym. - W liczącym kilkaset pozycji repertuarze mamy m.in. następujące utwory: Alleluja z oratorium Mesjasz G. F. Haendla, Panis angelicus, C. Francka, Missa G-dur i Ave Maria, F. Schuberta - mówi Dyrygent. - Śpiewamy muzykę sakralną, patriotyczną oraz melodie popularne i ludowe.

Ostatnie dwudziestolecie działalności "Lutni" można nazwać okresem jej świetności. Dzięki umiłowaniu sztuki śpiewaczej oraz oddaniu muzyce, dzięki pracy i wysiłkowi chórzystów i dyrygenta, zespół jest chlubą parafii i miasta Koła. Optymizmem napawa fakt, że w liczącym 30 śpiewaków zespole, oprócz osób dorosłych, jest też spora liczba młodzieży.

Sprawy Chóru ma na nieustannej pieczy proboszcz parafii - ks. kan. Józef Wronkiewicz. Każdej niedzieli "Lutnia" daje oprawę muzyczną Mszy św. o godz. 10.30. Próby odbywają się regularnie w Domu Parafialnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grób Franciszka z białą różą – związek ze św. Teresą z Lisieux

2025-04-27 11:20

Vatican Media

Udostępniono zdjęcia grobu Papieża Franciszka w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore). Dziś będą się przy nim modlić kardynałowie, mogą też grób nawiedzać wierni. Na grobie położono białą różę, która miała symboliczne znaczenie dla Franciszka.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Podsumowanie XVI Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka

2025-04-28 15:06

mat. prasowy

736 uczestników z Polski, Austrii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Ukrainy i USA wzięło udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Artystycznym im. Włodzimierza Pietrzaka pt. „Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

Kościół

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Święci i błogosławieni

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Podano datę pogrzebu papieża

Kościół

Podano datę pogrzebu papieża