Reklama

Bł. Jan Paweł II patronem stolicy diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 21/2012

Świdnica została pierwszym miastem, którego patronem zostanie bł. Jan Paweł II. Decyzję Watykanu ogłosił 8 maja w Świdnicy abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Błogosławiony Jan Paweł II, papież, jest patronem miasta Świdnicy przed Bogiem. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia” - tak brzmią najważniejsze zdania z dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, wydanego 22 lutego tego roku na mocy uprawnień nadanych przez papieża Benedykta XVI.
- To doniosły moment. Wierzymy, że jak mamy imiona, które mają swoich patronów, to próbujemy ich naśladować. Próbujemy te rysy rzeźbić w naszej osobie. Ważni są również patroni wspólnot, narodów i miast. Świdnica jako stolica diecezji tym bardziej powinna się cieszyć, że taki patronat otrzymała w osobie największego Polaka. Co więcej, Świdnica jest pierwszym miastem w Polsce, które ma takiego patrona, wyprzedziliśmy nawet Wadowice - mówi bp Ignacy Dec.
Wtorkowe uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej Świdnicy.
- Była wyjątkowo uroczysta i krótka. Spotkaliśmy się nie w sali obrad, a w teatrze miejskim. W trakcie sesji odczytana została uchwała w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta Świdnicy - mówi Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy.
Kolejnym elementem uroczystości były Nieszpory odprawione pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha w kościele pw. św. Józefa. Po modlitwie procesja z kanonikami Świdnickiej Kapituły Katedralnej oraz Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej wyruszyła ulicami miasta do katedry. W czasie procesji niesiono relikwie św. Stanisława.
Zwieńczeniem uroczystości było ogłoszenie postanowienia Stolicy Apostolskiej, które usłyszeliśmy w katedrze podczas uroczystej Mszy św. Specjalne nabożeństwo odprawił nuncjusz apostolski z towarzyszeniem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, wielu biskupów z okolicznych diecezji. W wypełnionym po brzegi kościele obecni byli duchowni ze wszystkich parafii diecezji świdnickiej, siostry zakonne, przedstawiciele władz Świdnicy i powiatu świdnickiego, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych miast i gmin, a przede wszystkim setki wiernych z całej diecezji.
W homilii abp Migliore jeszcze raz gratulował wyboru bł. Jana Pawła II na patrona miasta.
- Prośmy dziś św. Stanisława, patrona tej diecezji, i bł. Jana Pawła II, patrona tego miasta, mistrzów wiary i zaufania Bogu, aby poprowadzili nas, jeśli trzeba, to nawet za rękę, drogami nowej ewangelizacji - powiedział w homilii abp Migliore. - Tę nową ewangelizację zacząć musimy od siebie, a potem nieśmy ją także w nasze parafie, grupy, w naszą diecezję, w nasze miasta i wsie - dodał Nuncjusz Apostolski. Dla znakomitego gościa przygotowano wiele darów, m.in. wizerunek XVII-wiecznej Świdnicy od bp. Ignacego Deca, okolicznościowy krzyż od władz Świdnicy, kosz z miodami od mieszkańców Dzierżoniowa, granitowy wazon od przedstawicieli Strzegomia. Po Mszy św. w niebo poleciały balony, a „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II, zaśpiewał chór „Pryma Voce” z III LO w Świdnicy.
Wartym podkreślenia jest fakt, że o patronat Ojca Świętego zabiegali wspólnie prezydent Miasta Świdnicy i Rada Miejska w Świdnicy oraz Biskup Świdnicki.
- Procedura trwała wiele miesięcy w Watykanie, ale szczęśliwie nadeszła pozytywna decyzja - mówi Wojeciech Murdzek, prezydent miasta. - Patronat ma znaczenie, jeśli sobie uświadomimy, dlaczego chcieliśmy mieć tak zacnego patrona. Osoba Jana Pawła II potrafiła łączyć ludzi różnych wyznań i przekonań. Decyzja o patronacie nie oznacza, że nagle wszystko się zmieni. Ma się to dziać naturalnie. A oznaką będzie fakt, że jako mieszkańcy będziemy wrażliwsi dla innych, bardziej będziemy zauważać potrzebujących. Będziemy jeszcze intensywniej angażować się w działalność charytatywną, a gestów życzliwości i troski będzie przybywać.
Warto zaznaczyć, że do tego wydarzenia przygotowała się starannie cała nasza diecezja. We wszystkich świdnickich parafiach trwała nowenna modlitewna przygotowująca wiernych do nadchodzącej uroczystości.
- Jesteśmy bardzo zbudowani, że tak wiele osób poprzez spotkanie z relikwiami bł. Jana Pawła II wyraża swoją wiarę w szczególne wstawiennictwo niebieskiego orędownika - mówi bp Ignacy Dec. - Dla nas, mieszkańców Dolnego Śląska, pontyfikat Jana Pawła II ma wyjątkowe znaczenie. Jesteśmy dumni, że nasz Papież jako ks. Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził główne miasta i szlaki turystyczne dolnośląskiej ziemi. Szczególne znaczenie dla nas, a w szczególności dla mieszkańców Świdnicy, miał dzień 24 lutego 2004 r., kiedy to Ojciec Święty zdecydował, że Świdnica stanie się Stolicą Biskupią dla nowej diecezji. W ten sposób wybór Ojca Świętego dał początek nowej karcie w historii Świdnicy i słusznie jest odczytywany przez wielu jako wyraz wielkiego wyróżnienia. Cieszę się z inicjatywy władz samorządowych - ta decyzja ciesząca się bezdyskusyjną aprobatą wiernych miasta, to czytelny znak, że dla tak wielu spośród nas zamieszkujących ten piastowski gród, Największy z rodu Polaków jest nie tylko należącym do przeszłości świadkiem Chrystusa, człowiekiem mądrym i dobrym, ale nadal wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem w tak wielu sprawach - mówił Ordynariusz.
Dowodem na to, że świdniczanie są dumni z nowego patrona miasta, jest niezwykły portret Papieża Polaka utworzony z ponad 720 zdjęć mieszkańców miasta.
- Mimo że akcja zbiórki zdjęć trwała niespełna półtora tygodnia, to mieszkańcy Świdnicy nie zawiedli i odpowiedzieli na apel, przesyłając zdjęcia drogą elektroniczną. Dodatkowo ok. 250 osób wzięło udział w specjalnej sesji zdjęciowej w Rynku - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy świdnickiego magistratu.
Wizerunek Jana Pawła II ze zdjęć świdniczan - wysoki na 2,1 m i szeroki na 4,15 m - zawisł tuż przy wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa w świdnickim Rynku. Abp Migliore wraz z bp. Ignacym Decem oraz prezydentem Świdnicy 8 maja, tuż przed godz. 16 uroczyście go odsłonili. Licznie zgromadzonym wiernym szczególnie podobał się moment wypuszczenia białych gołębi, które nieodmiennie kojarzą się z błogosławionym Papieżem.
- Od dziś mamy szczególny tytuł, by prosić go o to, by wstawiał się za nami, by nie ustała nasza wiara, by wyrażała się ona na co dzień w wyobraźni miłosierdzia okazywanej naszym bliźnim. Mając takiego patrona, chciejmy podjąć wysiłek większego naśladowania jego cnót, które on w sobie ukształtował dzięki współpracy z Bożą łaską - podkreśla biskup świdnicki Ignacy Dec. - Wszyscy jesteśmy świadomi, że tym bardziej jesteśmy zobowiązani, by podjąć papieskie dziedzictwo, by jeszcze intensywnej zgłębiać treści które nam przekazywał, by służyć budowaniu i umacnianiu cywilizacji życia i miłości, o którą zabiegał. Jesteśmy wszyscy zaproszeni by w jego stylu realizować swoje człowieczeństwo i chrześcijaństwo, dając pierwszeństwo świadectwu w zakresie bezinteresowności, uczciwości, otwartości na innych, wrażliwości na prawdę, szacunku dla ludzkiego życia oraz mężnego znoszenia trudów i cierpienia. Papież, który wytrwale głosił Chrystusa, niech i teraz nas wszystkich, zarówno duszpasterzy, dzieci i młodzież, rodziców i małżonków, władze naszych miast i wsi, wspiera w każdym wysiłku na rzecz dobra. Jest tak wiele do zrobienia w zakresie przezwyciężenia podziałów, obojętności, demoralizacji i zniechęcenia.
- Powołując 8 lat temu diecezję świdnicką, Papież na stałe wpisał się w naszą historię. Od tego czasu miasto się zmieniło, stało się miejscem dynamicznego rozwoju, rozpoznawalnym w Polsce. Mam nadzieję, że patronat bł. Jana Pawła II pomoże szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania: kim jesteśmy my, świdniczanie XXI wieku? Kim będziemy w przyszłości? - dodaje prezydent Wojciech Murdzek.
To nie koniec papieskich uroczystości w Świdnicy. W dniach 18-21 maja trwać będą VII Dni Papieskie „Jan Paweł II - Pamięć i Obecność”. W programie m.in. spotkanie z przyjaciółmi Jana Pawła II, gra miejska śladami Jana Pawła II, spotkania autorskie, wystawy, koncerty m.in. Roberta Grudnia i Anny Romantowskiej - „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, na podstawie utworów Karola Wojtyły oraz Sacrosong - Karol Wojtyła i jego Święto Stworzenia - koncert fortepianowo-wiolonczelinowy, rozstrzygnięcia konkursów: plastycznego, recytatorskiego, multimedialnego, a także rajd rowerowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady