Reklama

Źródło naszego uświęcenia

Niedziela podlaska 22/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra”
(1 Kor 12, 7)

Świat duchów jest niewątpliwie bardzo fascynujący. Wielu pragnie posiąść władzę nad tym, co niedostępne dla zmysłów, a nawet ci, którzy „w duchy nie wierzą”, szukają jakichś tajemniczych „energii”, które rzekomo dadzą szczęście i powodzenie w tym życiu. Iluż chrześcijan zamyka się, niestety, na Objawienie, ukazujące rzeczywistość nadprzyrodzoną, w niej zaś rzeszę aniołów i złych duchów, dusz naszych zmarłych, oczekujących na zmartwychwstanie, wreszcie zaś samego Boga, którego teologia nazywa Duchem czystym. Duch Święty pragnie nam te wszystkie zawiłości przybliżyć i uczynić darem zbawczym.
Pięćdziesiątnica, czyli dzień zesłania Ducha Świętego, jest zarazem początkiem Kościoła. Apostołowie, jak relacjonuje św. Łukasz, zostali napełnieni i umocnieni łaską Pocieszyciela, wskutek czego odważnie podjęli dzieło rozgłaszania Ewangelii. Zdumienie zebranych wokół Wieczernika ludzi miało się wkrótce przerodzić w liczne nawrócenia. Płomień wiary uczniów przeniósł się szybko na cały świat. Spełniło się wezwanie, jakie Jezus przed wniebowstąpieniem przekazał swoim zalęknionym przyjaciołom. W Duchu Świętym Kościół podjął wielki bój, jakim jest walka z Szatanem i grzechem. Bronią w tej walce stało się przebaczenie, płynące z miłości miłosiernej Odkupiciela. Św. Paweł tłumaczy, że przezwyciężenie zła nie jest wcale najważniejszym zadaniem chrześcijan! Pierwszym i najistotniejszym obowiązkiem wierzących jest budowanie wspólnoty człowieka z Bogiem, wyrażonej przez obraz jednego ciała - organizmu, który tylko wtedy żyje, gdy jest niepodzielony. Fundamentem tej jedności jest jeden Pan, jedna wiara i jeden chrzest. Duch Święty pozwala nam ten fundament odkryć i na nim wszystko inne tworzyć „dla wspólnego dobra”.
Trzecia Osoba Boska nie przestaje być dla nas tajemnicą, mimo Jej obecności w każdym sakramencie, mimo nieustannego towarzyszenia lekturze i rozważaniu Słowa Bożego, mimo asystencji, jaką Kościół się cieszy, gdy naucza o wierze i moralności. Jest jakiś dziwny opór w ludzkim sercu, wskutek czego za deklaracją: „Panem jest Jezus” często nie idzie praktyka życia - brakuje otwarcia się na Boże natchnienia i chęci spełniania Jego woli. Duch Święty dokonuje cudów w duszach ufnych, chłonących Dobrą Nowinę, według kryteriów tego świata „szalonych”, a według wiary prawdziwie mądrych. Czy jestem już na tyle przeniknięty darami Parakleta, że - nie zważając na konsekwencje - nie lękam się wołać: „Duchu Święty, przyjdź!”?...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Więcej ...

Kto zarządza sprawami Kościoła po śmierci papieża?

2025-04-21 18:52

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Po śmierci papieża Franciszka najważniejszą osobą w Watykanie został 77-letni, urodzony w Irlandii, a następnie naturalizowany w USA kardynał Kevin Farrell, który jest Kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego. Zarządza on administracją Kościoła i troszczy się o dobra i prawa doczesne Stolicy Apostolskiej w okresie wakansu.

Więcej ...

Liturgia Wigilii Paschalnej. Przymierze miłości

2025-04-22 04:40

Paweł Wysoki

Bóg zaprosił nas, małych i skromnych ludzi, do wspólnoty, dlatego, że nas miłuje – powiedział bp Józef Wróbel.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Felietony

To znak, że papież odszedł w okresie wielkanocnym

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę