Reklama

Dla twojego dziecka

Niedziela kielecka 22/2012

Dzień Dziecka tuż, tuż... Rodzicu! Zamiast wymyślać kolejny zestaw mniej lub bardziej przydatnych zabawek - koniecznie odwiedź ze swoimi pociechami Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, bo w Stolicy Bajki macie szansę przeżyć niezapomniany 1 czerwca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Stolicy Bajki w Pacanowie - jak zachęcają materiały reklamowe ECB - możesz „odkryć w sobie dziecko”, a Twoje pociechy fascynujący świat baśni i literatury dziecięcej, zamknięty w nowoczesnych formach. Będzie także mnóstwo dobrej zabawy podczas X Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Pod parasolem babek z piasku

Już z daleka powitają nas sylwetki gigantycznych babek z piasku (taką formę nadano nowoczesnym budynkom obiektu), które rozsiadły się w baśniowym ogrodzie. Po przekroczeniu progu tajemnicza wróżka-przewodnik wprowadzi nas przez „mysią norkę” w baśniowe, polskie i niepolskie światy. Tak więc np. we wspólnej zabawie przypisujemy znanym baśniom ich skrzydlatych bohaterów (kto pamięta „Dzikie łabędzie”…?), przeciskamy się wzdłuż smoczego cielska, siedzimy w stylizowanym baśniowym wagoniku, za oknami którego wirują, płyną, zaglądają - baśniowi ulubieńcy. O, muminki, a tam - Mały Książę! Wspólnie odgadujemy rebusy inspirowane literaturą dziecięcą, a w szklanych kulach odnajdziemy postaci z baśni rosyjskich, skandynawskich, litewskich, niemieckich, włoskich. I tajemniczy, oddychający, niesamowity ogród, w którym wystarczy przyłożyć ucho do „płatka” we wnętrzu kwiatowego kielicha-fotelika, aby popłynęła baśń...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

A 1 czerwca?

Reklama

- Będzie wyjątkowo - zachęca Karolina Kępczyk, dyrektor ECB im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jest oczywiście dostępna, tak jak przez cały rok - wystawa multimedialna i interaktywna „Bajkowy Świat”, ale przede wszystkim 1-3 czerwca trwa 10. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanów-Ukraina 2012. Gala Jubileuszowa Festiwalu przewidziana jest 3 czerwca.
Także w tym dniu wieczorem w TVP 1 będzie można obejrzeć zarejestrowane 20 maja widowisko „Gwiazdy na urodzinach Koziołka Matołka” (organizatorzy negocjują m.in. udział E. Górniak, Z. Wodeckiego, B. Kozidrak, M. Rodowicz, a całość wyreżyseruje L. Kumański).
Trzydniowy festiwal będzie przebiegał pod znakiem literatury i dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Pierwsze dni zdominują warsztaty teatralne, z wręczeniem na koniec Statuetki Mistrza Koziołka oraz nagród pieniężnych. Na zakończenie 3 czerwca przewidziany jest widowiskowy finał, poprowadzony przez Dorotę Chotecką i Radosława Pazurę. Będą m.in. konkursy, wspólne czytanie literatury ukraińskiej, zabawa na stadionie w wyodrębnionych strefach tematycznych.
Tego typu imprezy to prawdziwy magnes dla gości. - Od momentu otwarcia Centrum Bajki, czyli od 24 lutego 2010 r., odwiedziło nas już ponad 270 tys. gości. Jest to ok. 400-500 osób dziennie, a wśród nich grupy zorganizowane, przedszkola, szkoły podstawowe, firmy - to głównie w tygodniu. Natomiast w soboty i niedziele są to także turyści indywidualni, w tym goście zagraniczni z Czech, Węgier, Słowacji, Japonii, Francji, Niemiec - dodaje szefowa placówki.

Skąd się wzięło ECB?

W sercach dzieci Pacanów zapisał się dzięki przygodom Koziołka Matołka, uwiecznionym przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. 1 czerwca 2003 r. pomysłodawca ECB i ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski nominował uroczyście Pacanów do rangi Europejskiego Centrum Bajki. Zorganizowano wówczas I Festiwal Kultury Dziecięcej, który stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego ośrodka kultury dziecięcej. Ideą przewodnią placówki stała się zasada: uczyć bawiąc, niemniej do obecnego stanu było jeszcze daleko…
W ramach prac nad przeobrażeniem Pacanowa w Europejskie Centrum Bajki, w 2005 r. został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.
Baśniowy Pacanów wciąż ożywiają nowe pomysły i inicjatywy. Od 2003 r. rokrocznie organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, z kolei od 2007 r. systematycznie proponowane są dziecięce Spotkania Mistrzów Teatru, Spotkania Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy (np. fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”).
W styczniu 2009 r. rozpoczęto realizację projektu „Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajek poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
15 lutego 2010 r. do użytku został oddany nowy budynek, wokół którego realizowany jest z kolei ciekawy projekt „Architektura krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca”. W efekcie społecznych debat i warsztatów w Pacanowie powstaje Park Postaci Bajkowych naprzeciwko nowej siedziby ECB, co w konsekwencji ma rzutować na kształt ogródków i podwórek Pacanowa.

Smaki i zapachy

Wśród atrakcji miejsca wysoko plasuje się niewątpliwie wystawa „Bajkowy Świat”, z ofertą dla szkół; jest także kino „Szkatułka”, bogaty księgozbiór posiada miejscowa biblioteka, jest możliwość skorzystania z warsztatów (nie tylko o tematyce literacko-baśniowej, także psychologicznej, np. samooceny, samorealizacji). Integralny i ważny dział stanowią ogrody tematyczne z bogactwem gatunków roślin i zakątkami inspirowanymi światem bajek. Są tutaj altany i kuźnia, upamiętniająca słynnych kowali z bajki „120 przygód Koziołka Matołka”. Jest tu także amfiteatr i m.in. ogród traw, a w nim 11 gatunków wieloletnich, które pobudzają wyobraźnię - kołysane wiatrem, szeleszczące i pachnące, są niczym brama do Tajemniczego Ogrodu…
Ponadto w Pacanowie koniecznie trzeba być w: bazylice mniejszej pw. św. Marcina z cudownym krucyfiksem Jezusa Konającego, z kultem potwierdzonym w źródłach od XVII wieku.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka wielkiej wiary i męża stanu

2024-09-12 07:20

Instytut Prymasowski

12 września mija trzecia rocznica beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, człowieka wielkiej wiary, umiejącego przebaczać wrogom, kochającego ojczyznę i męża stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu.

Więcej ...

Najświętsze Imię Maryja

Bazylika Santa Maria Maggiore – najważniejsza świątynia dedykowana Matce Bożej

Ks. Zbigniew Chromy

Bazylika Santa Maria Maggiore – najważniejsza świątynia dedykowana Matce Bożej

Więcej ...

Mazowieckie: Pożar w domu sióstr zakonnych w Legionowie

2024-09-12 13:28

Karol Porwich/Niedziela

W Legionowie, przy ulicy Sowińskiego doszło do pożaru dachu domu sióstr zakonnych - w budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Rodziny. Strażacy zlokalizowali już pożar, trwa jego dogaszanie. Nikomu nic się nie stało.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Rok liturgiczny

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Odmówili aborcji i rozpoczęli modlitwę za...

Wiara

Odmówili aborcji i rozpoczęli modlitwę za...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...

Wiara

Sylvester Stallone – ocalały z aborcji: „Matka nie...