Reklama

Zielona Góra: Przegląd Dramatu Współczesnego

Teatr w czasach bez precedensu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz czwarty zielonogórska Świątynia Melpomeny wita wiosnę Przeglądem Dramatu Współczesnego - prawdziwą ucztą dla miłośników teatru. Można powiedzieć, że uczta ta zapowiadała się nieprzyzwoicie bogato i nazbyt wystawnie, jak na dzisiejsze, trudne czasy, gdzie ze wszech stron nawołuje się do oszczędzania. Teatromani jednak mogli pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.

Program przeglądu obejmował 13 spektakli, granych na dwóch scenach (w Zielonej Górze i w Żarach) przez 8 dni. Do wzięcia udziału w przeglądzie zaproszono między innymi Teatr z Legnicy z głośnym spektaklem Ballada o Zakaczawiu, który doczekał się swojej telewizyjnej adaptacji. Przyjechał także słynny Teatr im. Witkacego z Zakopanego, który zaprezentował niezwykle metafizyczne widowisko Kurka Wodna według dramatu St. I. Witkiewicza. Można było również obejrzeć dwa kontrowersyjne przedstawienia: Sceny z życia Mietteleuropy w wykonaniu Teatru Provisorium z Lublina oraz inscenizację dramatu znanego z obrazoburczych tekstów W. Schwaba Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu w realizacji Teatru Współczesnego ze Szczecina. To tylko niektóre, te najbardziej wykwintne propozycje, z suto zastawionego stołu teatralnej uczty.

Ku mojemu zdziwieniu Przegląd nie cieszył się aż tak wielkim zainteresowaniem. Siedziba Teatru Lubuskiego nie przeżywała oblężenia, a bramy teatru nie miały okazji zatrzeszczeć pod naporem zdesperowanej publiczności. Ciasno było tylko w piątkowy wieczór, kiedy to w opustoszałej hali fabrycznej "Zefamu" legnicki teatr wystawiał Balladę o Zakaczawiu. Wejście w tłoku po wąskich schodach przypominało przepychanki przed amfiteatrem podczas koncertu zespołu "Ich Troje" . To nagłe zapotrzebowanie na kulturę tłumaczę sobie siłą telewizyjnej reklamy. Jeszcze raz potwierdza się zasada: istnieje to, co pokazuje się w telewizji. A spoglądając na puste krzesła w teatralnej sali próbowałem zrozumieć przyczynę znikomej frekwencji na widowni. Przecież " każda zwykła kura domestica, podobnie jak miliony innych zwykłych kur, pragnie piękna, prawdy i harmonii" - jak mogliśmy usłyszeć od jednej z bohaterek Rajskiego Ogródka, spektaklu w wykonaniu studentów PWST w Krakowie.

Jednakże niebytem podobno nie warto się zajmować. Postanowiłem więc nie przejmować się tymi, których nie było. Tym, co szczególnie skupiło moją uwagę, była przygnębiająca monotonia barw, klimatów, myśli i zdarzeń, kumulacja brutalności i wulgarności przejawiająca się w każdym z pokazywanych na scenie obrazów. Okazuje się, że owa dosadna, a nawet prostacka i fizjologiczna poetyka jest jakimś charakterystycznym rysem współczesnej dramaturgii. Taka estetyka automatycznie wywołuje odruch buntu u każdego wrażliwego widza. Czy ten naturalny bunt powinien być jedynym i ostatnim wrażeniem wyniesionym z oglądanych spektakli? Teatr jest zwierciadłem rzeczywistości. Owszem, w teatrze tworzy się światy nierealne, w których wszystko jest możliwe. Na tym polega fenomen i magia teatru. Nie jest to jednak creatio ex nihilo. Substancją konstytuującą sceniczny świat jest otaczająca nas rzeczywistość. Na scenie zawsze dzieje się coś, co odsyła nas do rzeczywistego świata. A zatem, czym możemy mieć pretensję do odbicia w lustrze, że jest brzydkie?

Każdego wieczoru po obejrzanym przedstawieniu nie opuszczała mnie smutna refleksja, że ten odpychający wizerunek świata jest odbiciem rzeczywistości. Niejedna odgrywana przez aktorów sytuacja przypominała mi o faktycznych zdarzeniach. Niczym zwierciadło, może nieco krzywe, wskazywała na moje własne problemy i niedoskonałości. Moje i twoje. Nasze.

Można oczywiście się upierać, że świat po drugiej stronie lustra nie istnieje i nic nie mówi o naszym świecie. Można w ogóle się obrazić i nie spoglądać w lustro. Można przecież powyrzucać wszystkie lustra. Można pozamykać teatry (pojawiają się już takie pomysły). Można ze zgorszeniem wstać i wyjść z teatru. Można w ogóle do niego nie przychodzić. Wszystko można. Jeden ze spektakli kończył się słowami: " Żyjemy w czasach bez precedensu"...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Matka Boża Włoszczowska

Autorstwa Mqrcin79 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Po raz pierwszy na kartach historii Włoszczowa pojawiła się w 1154 r., kiedy to Henryk Sandomierski przekazał Joannitom z Zagości małą wieś o nazwie Vloszczova. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk, by w XVI wieku trafić w posiadanie możnego rodu Szafrańców. Od połowy tego wieku notuje się wzrost znaczenia Włoszczowy.

Więcej ...

Matko z Loreto spod Kamieńczyka, módl się za nami...

2024-05-28 20:50
Święty Domek w Loreto

Wlodzimierz Redzioch / Niedziela

Święty Domek w Loreto

Historia powstania kaplicy w Loretto sięga drugiej połowy XX wieku. Po licznych perypetiach i utrudnieniach ze strony władz, kaplica stanęła wreszcie w stanie surowym w roku 1959. Już 19 marca 1960 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...