Reklama

Ks. Stanisław Dudziński

Proboszcz czasu milenium i soborowej odnowy

Niedziela rzeszowska 24/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dziejach Kościoła katolickiego w Polsce niezwykle ważnym okresem była druga połowa XX wieku. Trwało wówczas zmaganie Kościoła z ateistycznymi władzami o obecność wiary w życiu narodu, ale też dokonało się wtedy w nim wiele ważnych procesów, jak chociażby odnowa soborowa oraz uroczystości milenijne, które pogłębiły religijność Polaków. Wielką rolę w tym okresie walki i przemian odegrali duchowni, z jednej strony atakowani przez wrogów Kościoła, ale z drugiej - wiernie realizujący założenia programu duszpasterskiego. Jednym z nich był jasielski proboszcz ks. Stanisław Dudziński.
Urodził się 21 kwietnia 1906 r. w Leżajsku, w rodzinie Jana i Marii z d. Sawickiej. Na jego dorastanie prócz domu rodzinnego, kościoła i szkoły, wpływ miały także okoliczności zewnętrzne, jak chociażby działania zbrojne prowadzone w ramach pierwszej wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej czy uczucia patriotyczne wyzwolone odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W dzieciństwie, zgodnie z planem, od szkoły powszechnej rozpoczął proces edukacyjny, i choć wkrótce nastąpił wybuch wojny światowej, to nie zakłócił on znacząco jego przebiegu. Kontynuował go później w latach 1918-26 w Gimnazjum Realnym w Leżajsku, na wydziale filozofii Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie (1926/27) oraz w Instytucie Teologicznym w Przemyślu (1927-32). Proces edukacyjny uwieńczył w 1938 r. zdobywając tytuł magistra teologii. W Przemyślu, ze studiami teologicznymi łączył formację kapłańską w Seminarium Duchownym. Trwała ona pięć lat, a na jej zakończenie, 19 czerwca 1932 r. otrzymał sakrament kapłaństwa.
Przyjęte święcenia określiły dalsze jego życie, które skoncentrowane zostało na posłudze duszpasterskiej. Od tego czasu wypełniały je: sprawowanie służby Bożej, szafarstwo sakramentów, kaznodziejstwo i katechizacja, praca z grupami religijnymi oraz opieka charytatywna. Realizację tych form duszpasterskich rozpoczął od rocznej posługi wikariuszowskiej w Jedliczu. Następnie w takim samym charakterze przez trzy lata pracował w Jarosławiu i przez rok w Sanoku. We wrześniu 1937 r. został wikariuszem parafii katedralnej w Przemyślu i na tym stanowisku pozostał dziewiętnaście lat, do maja 1956 r., czyli do chwili powierzenia mu zarządu parafii farnej w Jaśle. Jako wikariusz prócz zwykłych zadań, realizował też te które wynikały ze specyfiki danej parafii bądź potrzeby chwili, np. w Jarosławiu był katechetą szkoły handlowej, w Sanoku - katechetą w prywatnym gimnazjum żeńskim, a w Przemyślu - seniorem kolegium wikariuszowskiego i zastępcą sekretarza Katolickiego Stowarzyszenia Sług.
W 1956 r., po dwudziestu czterech latach pracy wikariuszowskiej, został administratorem parafii w Jaśle. Swój urząd obejmował w dość trudnych okolicznościach, gdyż nieco wcześniej władze komunistyczne wymusiły ustąpienie tamtejszego proboszcza ks. Jana Bazana i w dalszym ciągu ograniczały one aktywność Kościoła; nadto wielu napraw wymagało zaplecze duszpasterskie, zniszczone podczas wojny. Napotkane trudności mobilizowały go do wiernej realizacji założeń programu duszpasterskiego Kościoła, m.in. włączył się w obchody wielkiej nowenny przed tysiącleciem chrztu Polski, w akcje duszpasterskie towarzyszące obradom Soboru Watykańskiego II oraz w peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Akcje te pomogły nie tylko obronić zasady wiary, ale też znacznie uaktywniły życie religijne katolików. Ks. Dudziński zadbał też o stronę materialną parafii, podejmując wiele potrzebnych inwestycji, spośród których do ważniejszych należy zaliczyć: urządzenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, przebudowę zakrystii, malowanie i doposażenie świątyni parafialnej i kościoła filialnego pw. św. Stanisława. Aktywnie też uczestniczył w tworzeniu nowych parafii jasielskich: pw. Matki Bożej Królowej Świata (erygowana w 1957 r.), pw. św. Antoniego (1969), pw. św. Stanisława (1971) oraz parafii w Czeluśnicy (1972).
Wieloraka aktywność zjednała mu szacunek wśród wiernych i wdzięczność władz duchownych. Ta ostatnia znalazła wyraz w wielu wyróżnieniach kościelnych, z których najważniejszą była godność szambelana papieskiego, przyznana mu w 1964 r. przez papieża Pawła VI. Ks. Dudziński zmarł 13 lipca 1974 r. w Jaśle i na tamtejszym cmentarzu złożone zostały jego doczesne szczątki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje wielkopostne z kardynałem

2025-04-04 22:52
 Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

Marzena Cyfert

Kard. Anders Arborelius w parafii Opieki św. Józefa

W karmelitańskiej parafii Opieki św. Józefa we Wrocławiu-Ołbinie rekolekcje wielkopostne dla karmelitańskich duszpasterstw młodych i parafian głosi o. kard. Anders Arborelius, karmelita bosy ze Szwecji.

Więcej ...

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”

2025-04-05 10:59

Adobe Stock

W Sejmie zarejestrowany został Komitet Inicjatywy Obywatelskiej „religia-etyka”. Katecheci ruszają więc ze zbiórką podpisów - informuje Radio Maryja.

Więcej ...

Komunikat: Bp Arkadiusz Okroj nowym biskupem toruńskim

2025-04-05 12:00
bp Arkadiusz Okroj

Episkopat News

bp Arkadiusz Okroj

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?