Reklama

Wiadomości

"BBC": nie ma wciąż pewności, jak bardzo zakaźny jest nowy wariant koronawirusa

Adobe.Stock.pl

Nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2 budzi ogromne zaniepokojenie, nie ma jednak wciąż pewności jak bardzo jest ona zakaźna – informuje BBC News. Najprawdopodobniej nie jest bardziej śmiertelna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojawiła się informacja, że nowa odmiana koronawirusa VUI-202021/01 wykazuje o 70 proc. większą zakaźność, niż inne znane warianty tego patogenu. W miniony piątek w jednym z wywiadów (dostępnym na YouTube) mówił o tym dr Erik Volz z Imperial College Londyn.

„Za wcześnie jeszcze, by o tym mówić - ale z tego, co do tej pory obserwujemy, bardzo szybko się on rozprzestrzenia, szybciej niż kiedykolwiek (inne warianty). Ważne jest zatem, żeby go obserwować” – powiedział brytyjski specjalista.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziennikarz BBC News James Gallagher twierdzi jednak, że rozmawiał ze specjalistami zajmującymi się badaniem nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 - i nie mają oni pewności, że jest on o 70 proc. bardziej zakaźny. Dotychczasowe wyniki badań w Wielkiej Brytanii nie są jednoznaczne. Jedne sugerują, że jest on mniej zakaźny, a inne że jego zdolności przenoszenia się na inne osoby mogą być jeszcze większe i przekraczają nawet 70 proc.

Reklama

Potwierdza to prof. Jonathan Ball, wirusolog z University of Notingham. Jego zdaniem wiedza, jaka przeniknęła do przestrzeni publicznej, nie oddaje w pełni faktycznej zdolności transmisji nowej odmiany koronawirusa. Nie znaczy to jednak, że na razie nie trzeba podejmować żadnych działań zapobiegawczych. Przyznaje to prof. Nick Loman z Covid-19 Genomics UK Consortium. „Konieczne są badania laboratoryjne, ale czy to znaczy, że mamy jeszcze poczekać kilka tygodni lub miesięcy? Raczej nie w tej sytuacji” – podkreśla w wypowiedzi dla BBC News.

Specjaliści zwracają uwagę, że VUI-202021/01 to kolejna mutacja, jaka została wykryta wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Na początku 2020 r. w Singapurze wykryto wariant koronawirusa z mutacją D614G. W Europie pojawiła się ona już w lutym tego samego roku, a potem zaczęła się coraz bardziej rozprzestrzeniać. Z kolei w Hiszpanii latem 2020 r. wykryto odmianę oznaczona symbolem A222V.

Reklama

W sumie w krążących po świecie koronawirusach SARS-CoV-2 wykryto dotąd 17 ważnych dla jego zachowania mutacji. Niektóre dotyczą białka S, dzięki któremu patogen ten potrafi wnikać do ludzkiej komórki, a potem się w niej namnaża. Jedna z mutacji o nazwie N501Y zmienia nawet ważną część tego białka.

Podziel się cytatem

Jeszcze inna odmiana H69/V70 została wykryta wśród koronawirusów atakujących norki hodowlane. Prof. Ravi Gupta z University Cambridge twierdzi, że w badaniach laboratoryjnych ta mutacja o dwie trzecie zwiększa zdolności transmisji tego patogenu. Z badań brytyjskich specjalistów wynika, że przeciwciała pobrane od ozdrowieńców są mniej skuteczne w zwalczaniu tej odmiany koronawirusa. Brytyjscy badacze informują o tym w publikacji „Neutralising antibodies drive Spike mediated SARS-CoV-2 evasion”.

Od wybuchu pandemii wszyscy obawiają się nowych odmian koronawirusa SARS-CoV-2. Nie muszą być one bardziej śmiertelne. Wystarczy, że będą się szybciej rozprzestrzeniać i powodować chorobę COVID-19, żeby jeszcze bardziej sparaliżować służbę zdrowia.

Pocieszające jest, że powstające mutacje nie muszą sprawić, że szczepionki jakie są od niedawna wprowadzane do użycia przestaną być skuteczne. Wywołują one reakcję odpornościową na różne fragmenty koronawirusa, dlatego nadal powinny chronić przed COVID-19. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Podziel się:

Oceń:

2020-12-21 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chiny: ewangelizacja w czasie epidemii – nowe sposoby działania

Pracownicy medyczni p[rzed szpitalem w Wuhan.

TOM KUO/PAP/EPA

Pracownicy medyczni p[rzed szpitalem w Wuhan.

Od blisko dwóch miesięcy katolicy i inni chrześcijanie w Chinach żyją w izolacji, nie mogą uczestniczyć w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych ani spotykać się przy innych okazjach. Rozprzestrzenianie się koronawirusa sprawiło, że muszą oni obecnie przeżywać swą wiarę w inny, bardziej indywidualny sposób: zarówno księża, jak i świeccy, siedząc w domach, ewangelizują przez internet.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (17 Niedziela Zwykła)

2025-07-26 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Watykan: papież przyjął wysokiego przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego

2025-07-26 17:31

PAP

Ojciec Święty przyjął dziś rano na audiencji Jego Eminencję Antoniego, metropolitę wołokołamskiego, odpowiedzialnego za stosunki zewnętrzne Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...