Reklama

Sandomierz

Spotkanie Ruchów i Stowarzyszeń

Niedziela sandomierska 26/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

9 czerwca, w kolejną rocznicę pobytu bł. Jana Pawła II w Sandomierzu, odbyło się diecezjalne spotkanie ruchów i stowarzyszeń katolickich. Przybyłe na zlot grupy i wspólnoty zgromadziły się na sandomierskich Błoniach, gdzie w 1999 r. spotkał się z wiernymi Jan Paweł II. Pod górującym nad tym miejscem pomnikiem papieskim ks. Rafał Cudziło dokonał zawiązania wspólnoty. Zgromadzeni przez modlitwę i śpiew dziękowali Bogu za dar życia i pontyfikatu Papieża Polaka. Następnie uczestniczy przeszli do bazyliki katedralnej, gdzie wspólnie modlono się podczas Eucharystii. Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii, nawiązując do czytań mszalnych i do osoby bł. Jana Pawła II, przypominał, że Papież był i pozostaje głosem sumienia, który prowadzi do pozytywnej przemiany. - Obchodząc kolejną rocznicę pobytu w Sandomierzu bł. Jana Pawła, uświadamiamy sobie, że jako ludzie wierzący mamy podobne zadanie. Powinniśmy ewangelizować samych siebie i nasze otoczenie, zacieśniając relacje z Chrystusem i przyjmując Jego postawę w codziennym życiu. Stowarzyszenia, ruchy i wspólnoty, do jakich należycie, stwarzają ku temu szczególną okazję. Są zaczynem dobra, który - używając języka Ewangelii - zakwasza całe ciasto. Wasza jedność, kreatywność i ofiarność ubogaca rzeczywistość Kościoła i społeczeństwa. Ona ją zmienia i odnawia w duchu Ewangelii. Zaproście na wasze spotkania innych, by mogli doświadczyć wielkiej miłości Boga działającego we wspólnocie wierzących - apelował Pasterz diecezji.
Po Eucharystii zebrani przeszli do Katolickiego Domu Kultury, gdzie mogli wysłuchać konferencji wygłoszonej przez ks. Stanisława Bara. - Podstawą do apostolskiego zaangażowania jest głębia wiary. To wiara buduje świadomość, dzięki której powstają ruchy, wspólnoty modlitewne, stowarzyszenia i organizacje, które - każda według swojej specyfiki i charyzmatu - służy dziełu apostolstwa. Nasze doświadczenia i obecność tutaj są tego świadectwem - mówił ks. Bar, dodając, że jego obecność w Ruchu Światło-Życie, pozwoliła mu patrzeć na parafię, jako wspólnotę wspólnot. - To one, a nie wystrój świątyni, decydują o bogactwie parafii, zdolnej podejmować na różnych płaszczyznach apostolskie działania. Warunkiem owocnego apostolstwa jest wzajemna współpraca ruchów, stowarzyszeń i wspólnot na forum diecezji, dekanatu i parafii oraz współpraca z odpowiedzialnymi za te wspólnoty pasterzami.
Następnie grupa teatralna „Apostolos” z Collegium Gostomianum, którą prowadzi ks. Wiesław Zasada wystawiła spektakl „Pozytywka”. Podsumowaniem spotkania była wspólna agapa, którą przygotowywał KSM z zaprzyjaźnioną grupą z oazy.
Komentarzem do spotkania niech będą słowa z konferencji ks. Bara: - Powiedzieliśmy, że uczestnictwo w ruchach jest owocem pogłębionej wiary - a wiara jest łaską - dziękujmy więc Bogu za dar uczestnictwa w naszych wspólnotach - nie bierzmy tego jako ciężaru, ale jako szczególny dar Boga dla nas i dla wspólnot którym posługujemy. Tym chciałbym zakończyć: dziękujmy Bogu za nasze wspólnoty….

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zawetował ustawę likwidującą Centralne Biuro Antykorupcyjne

2026-05-11 18:30
Karol Nawrocki

BP KEP

Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki zawetował w poniedziałek ustawę likwidującą Centralne Biuro Antykorupcyjne. Likwidacja CBA to nic innego jak przenoszenie Polski do lat dziewięćdziesiątych, gdzie za walizkę pieniędzy można było kupić wszystko - powiedział prezydent, uzasadniając swoją decyzję.

Więcej ...

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie pełne zachwytu nad Bogiem

2026-05-10 20:00

Adobe Stock

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Więcej ...

Edukacja seksualna ma być osobnym przedmiotem, a nie nieobowiązkową częścią obowiązkowej „edukacji zdrowotnej”

2026-05-12 17:37

Adobe Stock

Fundacja Grupa Proelio informuje: "z dozą satysfakcji przyjęliśmy, że Ministerstwo uwzględniło nasz inny postulat: edukacja seksualna ma być osobnym przedmiotem, a nie - jak wcześniej zapowiadała minister Barbara Nowacka - nieobowiązkową częścią obowiązkowej „edukacji zdrowotnej”. To istotna zmiana, ponieważ rodzicom będzie znacznie łatwiej wypisać dziecko z osobnego przedmiotu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Muzułmanie, którzy spotkali Chrystusa: odejście oznacza...

Wiara

Muzułmanie, którzy spotkali Chrystusa: odejście oznacza...

Filipiny: ksiądz rezygnuje z przyjęcia święceń...

Kościół

Filipiny: ksiądz rezygnuje z przyjęcia święceń...

Komunikat na temat powołania Komisji ds. zbadania sposobu...

Kościół

Komunikat na temat powołania Komisji ds. zbadania sposobu...

Majowe podróże z Maryją: Kalwaria Zebrzydowska - Polska...

Kościół

Majowe podróże z Maryją: Kalwaria Zebrzydowska - Polska...

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Kościół

Neapol: Cud św. Januarego powtórzył się w obecności...

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

W wolnej chwili

Papież zadzwonił do działu obsługi klienta....

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Wiara

Nowenna o pokój za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką