- Hura! Jadę na kolonię Caritas! - krzyknął mały Antek.
Nie byłoby w tym radosnym stwierdzeniu nic dziwnego, przecież dzieci cieszą się na wiadomość o wakacjach. Jednak zważywszy na okoliczności było w nim coś niestosownego. Chłopiec właśnie zdawał egzamin katechizmowy przed I Komunią św.
Katechetka starała się naprowadzić swego ucznia na inne, bardziej pobożne motywacje: - Nie cieszysz się z tego, że przyjmiesz Jezusa do swojego serca?
- Tak! Cieszę się, wiedziałem, że kiedyś to nastąpi. Nie wiedziałem tylko, czy teraz zdam. A mama obiecała mi, że w nagrodę zapisze mnie na tę kolonię.
Tu spojrzenie wszystkich spoczęło na zarumienionych twarzach rodziców obecnych przy egzaminie. Sytuację uratował decydujący głos księdza proboszcza mrugającego znacząco prawym okiem:
- No, dobrze. W takim razie ja nie będę już zadawał żadnych pytań. Pamiętaj tylko: najpierw spowiedź, I Komunia św. a dopiero potem wakacje.
Nastąpił wreszcie koniec roku szkolnego. Antek i 1300 innych dzieci szykuje się już na turnusy przygotowane przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Rokrocznie wakacyjna Akcja Kolonijna obejmuje dzieci w wieku 9-16 lat pochodzące z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, ubogich, wielodzietnych, dotkniętych problemami nałogów. Dzieci w czasie turnusu odpoczywają pod opieką księży, kleryków z WSD w Przemyślu i wychowawców-wolontariuszy w dwóch Ośrodkach Caritas naszej archidiecezji: w Rajskiem i Zboiskach. Aby sprostać roli wychowawców kolonijnych wolontariusze przeszli już szkolenia pod okiem instruktorów PTSM i otrzymali stosowne certyfikaty. Spotkania instruktażowe odbyły się w dniach 15-17 czerwca w Przemyślu i Zboiskach.
Program wypoczynku zawiera w sobie codzienne wspólne modlitwy, Mszę św., tematyczne spotkania w grupach według programu „Kościół naszym domem”, zajęcia sportowe, wyprawy w ciekawe miejsca w okolicy wypoczynku i wspólną zabawę. Koszt pobytu od uczestnika (7 dni z wyżywieniem) to zwykle minimalna kwota, w tym roku - 60 zł. Pozostałe środki na kolonię wakacyjną zapewnia Caritas z otrzymanych ofiar pozyskanych ze sprzedaży świec wigilijnych oraz z wpłat 1% Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Caritas. O zgłaszanie osób chętnych do wyjazdu na letni wypoczynek Caritas zwróciła się z prośbą do Księży Proboszczów. Później przesłano na adres zgłaszającej parafii karty kwalifikacyjne na konkretne turnusy. Każdy uczestnik zapatrzony zgodą rodziców i poświadczeniem księdza proboszcza zabiera kartę zgłoszeniową ze sobą do ośrodka wypoczynku i gotowy do letniej przygody przybywa na swój wyznaczony turnus. Dzięki podjętej posłudze kapłańskiej i wolontariackiej z pewnością nie zabraknie wrażeń i radości w czasie całej Akcji Letniej Caritas 2012.
Pomóż w rozwoju naszego portalu