Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Życzenia Arcybiskupa Grzegorza Rysia

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szanowni Państwo, Siostry i Bracia, Wszyscy mówią, że te święta będą inne i że będą trudne. Będą trudne dlatego, że nie możemy się swobodnie przemieszczać po naszym kraju.

Będziemy Wigilię spożywać w mniejszym gronie niż zwykle, nawet na liturgię, na Pasterkę czy na Sumę w Boże Narodzenie pójdą tylko niektórzy z nas, reszta będzie musiała zostać w domu, byśmy mogli zachować przepisy, jakie nakłada na nas epidemia. To prawda, będzie trudno, ale ta trudność może nam albo przeszkodzić albo pomóc przeżyć najgłębszą prawdę tych Świąt i co więcej myślę, że może do nas przyjść z rzeczywistym orędziem nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy otwieramy Ewangelię i poznajemy wszystkie okoliczności, w jakich Syn Boga stał się człowiekiem w Jezusie z Nazaretu to odkrywamy tę właśnie prawdę, że wybrał dla siebie okoliczności nie łatwe, tylko trudne, nawet powiedzielibyśmy najtrudniejsze. Czas, w którym się urodził nie był czasem łatwym, był czasem dramatycznym dla Jego narodu, który znajdował się w niewoli rzymskiej, pod okupacją, a sam moment narodzin, tak jak go opisuje Ewangelia, przypadł na czas spisu ludności, a więc bardzo upokarzającego wydarzenia. Możemy sobie tylko wyobrazić, jak Rzym demonstrował swoją władzę nad Żydami, licząc ich tak, jak się liczy zwierzęta w stadzie. Miejsce, w którym się urodził nie było żadnym pałacem ani nawet zwyczajnym domem. Wiemy dobrze, że urodził się w grocie, która była stajnią i że Jego pierwszym łożem był żłób, w którym zwykle składano karmę dla zwierząt. Potem przyszły pierwsze lata życia na wygnaniu, w świecie, który był Mu obcy kulturowo i przede wszystkim religijnie. Możemy sobie tylko wyobrażać biedę Świętej Rodziny w Egipcie, a potem kiedy wrócili z wygnania do domu, to Jezus z Józefem i Maryją zamieszkał w Nazarecie, w takim miejscu, o którym mówiono, że nie tylko żaden Prorok stamtąd nie pochodzi, ale nic dobrego stamtąd nie może pochodzić. Przeżył swoje pierwszych trzydzieści lat, może troszkę mniej w takim miejscu, z którego zwykle się ucieka, a nie wybiera na miejsce swojego życia.

Bóg chce być z nami w tym, co dla nas jest trudne. Bóg chce wejść w te wszystkie sytuacje, które odbierają nam poczucie sensu, odbierają nam radość, odbierają nam szczęście. Bóg nie szuka tego dla siebie co łatwe, co jest jakimś egoistycznym szczęściem, tylko Bóg jest z nami, tam gdzie się zmagamy, gdzie płaczemy, gdzie jest nam przykro, gdzie jesteśmy jakoś odrzuceni, zakwestionowani. I Jego przyjście w te wszystkie wymiary naszego życia, w te wszystkie wymiary naszego świata jest dobrą nowiną, bo kiedy On staje się w tych wszystkich miejscach trudnych obecny, to ta Jego obecność, jak ufamy, wszystko zmienia; nie dlatego, żeby naraz wszystko się zmieniło dookoła jak przez dotknięcie jakąś czarodziejską różdżką, tylko dlatego, że On jest i że w tych miejscach trudnych nie zostajemy sami. On przychodzi i mówi „nie jesteś sam, jestem obok, Ja jestem tym, który jest obecny” i ta obecność czyni naszą rzeczywistość nową. Może też w ten sposób uczymy się od Boga, by być przy innych właśnie w tym, co dla nich jest trudne i że to ma sens, żeby być przy ludziach, nawet jeśli zewnętrznie niewiele to zmieni, nawet jeśli nie potrafimy zmienić tego, co przeżywają, to sama nasza obecność może uczynić ich życie szczęśliwszym i lepszym i pełnym nadziei. I właściwie tego Państwu chcę życzyć, to znaczy takich Świąt, które Wam dostarczą nadziei i też nauczą Was ją przekazywać. Życzę też dobrego Nowego Roku, błogosławionego nowego czasu. Życzę wszystkim, by ustał ten czas pandemii. Życzę, zwłaszcza w tym czasie tak umęczonym, zapracowanym, całej naszej służbie zdrowia, żeby nadszedł dla nich czas wypoczynku i zwolnienia z tego dramatycznego stresu, zmęczenia. Chcę powiedzieć Wam wszystkim ogromne „Dziękuję!” w imieniu tych, którym pomagacie, którym służycie. Modlimy się o to, żeby przyszedł czas lepszy i żeby przyszedł już wkrótce. Wszystkiego dobrego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-12-25 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Kobiecość jest darem Boga

Archiwum Duszpatserstwa

Więcej ...

O biskupie, który wolał być mnichem

Aleksander Lesser, Wincenty Kadłubek/pl.wikipedia.org

Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorców, jak postać bł. Wincentego Kadłubka? – pytamy o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie

Więcej ...

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michala na oddział szpitalny

2024-10-09 15:06

profeto.pl

Jak podaje portal wPolityce.pl, obrona wystąpi do Służby Więziennej o skierowanie ks. Michała Olszewskiego na oddział szpitalny.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michala na...

Kościół

Obrona wystąpi z wnioskiem o skierowanie ks. Michala na...

W tej polskiej archidiecezji zebrano 7 mln zł dla...

Kościół

W tej polskiej archidiecezji zebrano 7 mln zł dla...

Wrocław: Dyrektor szpitala odwołana! Powód? nie...

Wiadomości

Wrocław: Dyrektor szpitala odwołana! Powód? nie...

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Wiadomości

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że...

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Wiara

Sportowiec zawieszony po wykonaniu znaku krzyża na...

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...