Reklama

Statuetki „Bogu i Ojczyźnie im. Kard. Władysława Rubina” dla Jana Pietrzaka i tygodnika katolickiego „Niedziela”

Patriotyczny Festiwal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 30 czerwca - 1 lipca br. odbył się XII Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” w Lubaczowie, którego organizatorem jest parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika i Stowarzyszenie Narodowo-Patriotyczne „Rota”.
Po odśpiewaniu hymnu „Bogurodzica”, otwarcia Festiwalu dokonał dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra wraz z burmistrz Lubaczowa Marią Magoń. Rozpoczęła się konkursowa część Festiwalu w wykonaniu zespołów z lubaczowskich szkół, oceniana przez jurorów pod przewodnictwem muzykologa Władysława Terleckiego, dyrektora Teatru Muzycznego „Łazienki” w Warszawie. Ponieważ 2012 r. został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi, młodzi artyści i nauczyciele w ich postawie i twórczości znaleźli treści patriotyczne do swoich autorskich montaży poetycko-muzycznych. Jurorzy przyznali pierwsze miejsce dla zespołu z Gimnazjum nr 2 im. Jana Sobieskiego, drugie - dla Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka i trzecie - dla Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia. Nagrodę specjalną zdobyło Gimnazjum nr 1 im. Przemysława Inglota, a wyróżnienie zespół „Echo Roztocza” z parafii Hucisko k. Krzeszowa.
Lubaczów na mapach przedwojennej Rzeczypospolitej był w centrum kraju. Dziś jest miastem kresowych. W krypcie jego konkatedry, w sarkofagu spoczywają doczesne szczątki zmarłego w 1990 r. na Watykanie kard. Władysława Rubina, wybitnego Polaka i księcia Kościoła. By spopularyzować tę postać, od 2010 r. Festiwal nosi jego imię i przyznawane są statuetki „Bogu i Ojczyźnie im. kard. Władysława Rubina” dla osób i instytucji lub stowarzyszeń za ich „wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną oraz miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich”. Statuetkę z nr 1 otrzymał wówczas kard. Marian Jaworski. W kolejnych latach otrzymali ją: Radio Maryja z Torunia, Caritas Polska, Rada Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa z Warszawy, Maksymilian Biskupski, artysta-rzeźbiarz, m. in. pomnika „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” i warszawskiego tzw. „Wagonu z krzyżami”.
Podczas tegorocznego Festiwalu, w kategorii „osoba” Kapituła przyznała statuetkę dla Jana Pietrzaka. Jego życiorys i zasługi przypomniała burmistrz Maria Magoń. Po odbiorze statuetki Jan Pietrzak powiedział: Kiedy słuchałem w tym mieście legionowej piosenki, którą śpiewał mój ojciec, to się wzruszyłem. Piosenka patriotyczna nie bierze się znikąd. Ona wypływa z serca, z narodowej potrzeby, zbiorowej wyobraźni historycznej. W tych piosenkach zawarta jest prawda o życiu i walce Polaków o wolność i niepodległość oraz miłość do ojczyzny. Gratuluję Wam tego Festiwalu. Były dla Nominata kwiaty, pamiątkowy obraz namalowany przez lubaczowskiego artystę Józefa Dobrowolskiego. A on dał prawie dwugodzinny koncert, składający się z poważnych piosenek i satyrycznych, ukazujących naszą rzeczywistość.
W klimat dawnego magicznego Lwowa przenieśli lubaczowską publiczność znani z seriali telewizyjnych aktorzy z: „Plebanii” -Stanisław Górka i z „Ojca Mateusza” - Wojciech Machnicki, którzy działając w Stowarzyszeniu Teatralnym „Pod Górkę”, zaprezentowali spektakl pt. „Ten drogi Lwów”. Przewodnikami po tym uroczym mieście byli Szczepko i Tońko. W ten wieczór słuchaliśmy pięknych piosenek lwowskich i emigracyjnych, skeczy i zabawnych monologów i dialogów o drogim sercu Lwowie.
W niedzielne popołudnie strofami poezji, piosenek oraz dźwiękami muzyki ubogacili uczestników Festiwalu młodzi z Lubaczowa, Baszni Dolnej, Horyńca Zdroju. Montaż słowny-muzyczny „Polska moja miłość” był piękny. Dwa pokolenia aktorów „Arki Lwowskiej” zasiadło w ławach sejmowych, by w spektaklu „Ks. Piotr Skarga” w sposób humorystyczny ukazać obecne oblicze Sejmu. Okazuje się, że treści wystąpienia posła ks. Piotra Skargi, którego zagrał ks. Józef Dudek, (reżyser przedstawienia), są nadal aktualne. A potem znów zagrały fanfary i na scenę weszli członkowie Kapituły, by wręczyć statuetkę „Bogu i Ojczyźnie im. kard. Władysława Rubina” w kategorii „instytucja” Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”. Odebrał ją redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś wraz ze swoim zastępcą ks. dr. Jackiem Molką. Członek Zarządu Kapituły Władysław Terlecki przypomniał historię tygodnika „Niedziela” i wkład jej redaktorów w rozwój kultury polskiej. W imieniu Zespołu Redakcyjnego „Niedzieli” red. nacz. ks. inf. Ireneusz Skubiś podziękował za to wyróżnienie. Przypomniał że, co tydzień Redakcja przygotowuje (licząc mutacje diecezjalne) ok. 220 stron tygodnika religijnego, który jest ważnym punktem kultury polskiej. - Jest ona wszędzie tam, gdzie są Polacy rozsiani po świecie. Nie da się pomyśleć o Lwowie, Wilnie, Jerozolimie, bez polskiej kultury. Jestem pod wielkim wrażeniem i przeżywam ogromne wzruszenie, kiedy oglądam to, co robicie dla patriotyzmu i polskiej kultury w czasach, gdy europejska kultura jest zagrożona. A jest ona oparta na chrześcijaństwie, na prawie naturalnym, prawie Bożym, Ewangelii. Ważnym naszym zadaniem jest umacniać Ewangelię w Polsce i nieść ją innym krajom. Adorować Oblicze Jezusa Chrystusa, o co prosił nas bł. Jan Paweł II - powiedział Gość z Częstochowy. Przekazał pozdrowienia od metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Dziewczęcy duet gimnazjalistek z Horyńca Zdroju: Agnieszka Rebuś i Sylwia Jankiewicz przy akompaniamencie Izy Janczury, dla ks. inf. I. Skubisia wykonał trzy piosenki, a publiczność na stojąco odśpiewała: „Życzymy, życzymy…”. Na zakończenie Festiwalu wystąpiła z koncertem „Grupa z Quilismą” - klerycki zespół muzyczny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Rzeszowskiej z Rzeszowa. Każdego dnia pamiętano o Apelu Jasnogórskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV w rzymskiej parafii apeluje o pomoc odrzuconym

2026-02-22 09:53

Vatican Media

Do ponownego odkrycia w Wielkim Poście wyzwalającej mocy sakramentu Chrztu świętego wezwał Papież Leon XIV podczas wizyty w parafii Najświętszego Serca Jezusa, położonej niedaleko stacji Termini. Zaapelował, by poprzez wolny wybór miłości bliźniego nadal podejmować wysiłek pracy na rzecz ludzi usuniętych na margines – bezdomnych, migrantów, zmuszanych do prostytucji i handlu narkotykami – którzy w tym regionie Rzymu mieszają się z beztroskimi turystami

Więcej ...

Leon XIV: pokuta ubogaca człowieka i prowadzi do głębszej miłości Boga

2026-02-22 12:16

Vatican Media

„Pokuta, bynajmniej nie zuboża naszego człowieczeństwa, a ubogaca je, oczyszczając i umacniając w jego zmierzaniu ku horyzontowi, którego celem ostatecznym jest to, byśmy Boga lepiej kochali i oddali się mu zupełnie” - powiedział Ojciec Święty 22 lutego w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Papież do salezjanów: służycie tam, gdzie Jezus chce być obecny

2026-02-22 18:25

Vatican Media

Kontynuujecie tak ważną posługę w wielu częściach świata, również tam, gdzie jest wojna, gdzie jest konflikt, gdzie jest ubóstwo – tam, gdzie Jezus chce być obecny – powiedział Ojciec Święty do salezjanów podczas wizyty w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzymie. Dodał, że jako chłopak, gdy rozeznawał swoje powołanie odwiedził wspólnotę salezjańską - relacjonuje Vatican News.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

I Niedziela Wielkiego Postu – Pustka wypełniona Bogiem

Kościół

I Niedziela Wielkiego Postu – Pustka wypełniona Bogiem

Przy Krzyżu Chrystusa ze św. Franciszkiem z Asyżu:...

Wiara

Przy Krzyżu Chrystusa ze św. Franciszkiem z Asyżu:...

Rozważania na niedzielę: Na to uważaj w Wielkim Poście!

Wiara

Rozważania na niedzielę: Na to uważaj w Wielkim Poście!

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Wiadomości

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ws. postępowania...

Kościół

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ws. postępowania...

Kacper Tomasiak dziękuje Bogu i medale oddaje również...

Wiara

Kacper Tomasiak dziękuje Bogu i medale oddaje również...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"