Reklama

Abp Marek Jędraszewski - nowy metropolita łódzki

Niedziela łódzka 30/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Marek Jędraszewski, dotychczasowy biskup pomocniczy poznański, został nowym metropolitą łódzkim. Nominację ogłosił 11 lipca papież Benedykt XVI. Nowy pasterz Kościoła w Łodzi ma 62 lata. Jego zawołanie biskupie to „Scire Christum” (Znać Chrystusa).
Nominat urodził się dnia 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. Egzamin dojrzałości zdał w 1967 r. w poznańskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego. Po maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, studiując na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. Pierwsze dwa lata kapłaństwa spędził w parafii św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego.
Jako młody kapłan wyjechał do Rzymu, na studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Zdobył tam licencjat i doktorat.
Po powrocie do Polski był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu (1980-96). Pełnił równocześnie funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu (1980-87), redaktora i redaktora naczelnego „Przewodnika Katolickiego” (1987-96). W 1983 r. odpowiadał za poznański etap pielgrzymki Jana Pawła II. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w archidiecezji poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. 284. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradujące w Rzeszowie w dniach 13-14 września 1996 r. powołało go na konsultora Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski. W tym samym czasie został mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.
17 maja 1997 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej i tytularnym Forum Popilii. Święcenia biskupie przyjął z rąk abp. Juliusza Paetza 29 czerwca 1997 r. w Poznaniu. Współkonsekratorami byli abp Zenon Grocholewski, sekretarz Sygnatury Apostolskiej - dziś kardynał, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego i abp Marian Przykucki, metropolita szczecińsko-kamieński. W 2002 r. został powołany na delegata KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.
W 1991 r. habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W związku z powstaniem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 26 listopada 1998 r. otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a dnia 7 grudnia tego roku nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM. Tytuł naukowy profesora nauk teologicznych otrzymał 2 stycznia 2002 r.
Ksiądz Arcybiskup jest autorem wielu publikacji książkowych, m.in. „Bóg filozofów i Bóg Jezusa Chrystusa”, „Edyta Stein: Filozof i łaska wiary”, „Filozofia i modlitwa”, „Odzyskać samych siebie”, „Poznać Boga i człowieka: Augustyn, Marcel, Stein, Levinas”, „Wybrać większą wolność. Karol Wojtyła o człowieku”, „X ważnych rozmów”.
Mianowanie nowego metropolity łódzkiego oznacza przejście na emeryturę abp. Władysława Ziółka. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego złożył on rezygnację z urzędu po ukończeniu 75. roku życia, co miało miejsce w 2010 r. Benedykt XVI poprosił abp. Ziółka o kontynuowanie posługi do chwili mianowania następcy. Abp Władysław Ziółek był piątym łódzkim biskupem diecezjalnym. Objął kanonicznie diecezję 25 stycznia 1986 r. W 1992 r. został mianowany arcybiskupem archidiecezji łódzkiej, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej, a w 2004 r. - arcybiskupem metropolitą łódzkim nowej prowincji kościelnej.
Do czasu kanonicznego objęcia posługi przez nowego metropolitę, abp Władysław Ziółek pozostaje administratorem apostolskim archidiecezji łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...