Reklama

Świątynia jak namiot

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lednica to miejsce, które już, wszystko na to wskazuje, na dobre zapisało się w krajobrazie religijnym Polski. Za sprawą charyzmatycznego przywódcy, jakim bez wątpienia jest o. Jan Góra i wielu młodych i starszych ludzi, którzy dali się porwać jego marzeniom. Ojciec Jan zwykł o niej mówić jako o programie duszpasterskim. Zrodziła ona jednak kolejną potrzebę - w miarę upływu czasu na Polach Lednickich coraz bardziej odczuwa się brak zaplecza, ośrodka duszpasterskiego. O jego budowie mówi się już od kilku lat. Przymierzano się - może wykorzystać taki, a może inny projekt. Mówiło się o domu rekolekcyjnym w kształcie odwróconej łodzi rybackiej (pasującym do "Ryby" - Bramy III Tysiąclecia i kościółku wzorowanym na świątyniach romańskich... Dopiero teraz jednak plany nabrały kształtów i już ruszyła ich realizacja. Duszpasterstwo Akademickie Ojców Dominikanów z Poznania, dzięki pomocy sponsora, zakupiło pole sąsiadujące od zachodu z terenem już do niego należącym, a w poniedziałek 8 kwietnia oficjalnie i uroczyście ruszyła budowa ośrodka. Plac budowy poświęcił osobiście ojciec Jan. W uroczystości uczestniczył także o. Tadeusz Klichowicz - odpowiedzialny za budowę. Obecni byli przedstawiciele firmy Energopol-7 S.A. z Poznania - wykonawcy, samorządowcy, przedstawiciele firm wspomagających działalność Lednicy 2000, Anna Boryska - architekt współpracujący z Duszpasterstwem i autorka projektów (według jej projektu wzniesiono także samą Bramę III Tysiąclecia), ojcowie dominikanie i reprezentanci Duszpasterstwa, a także osoby zaprzyjaźnione z nimi oraz mieszkańcy okolicznych wiosek.

Ośrodek będzie składał się z kilku segmentów. Jako pierwszy wybudowany zostanie Dom Spotkań dla młodzieży, mogący pomieścić ok. 600 osób. Na parterze znajdą się recepcja, sanitariaty i stołówka, na piętrze zaś sala o powierzchni 750 m2, która będzie mogła służyć jako sala wykładowa i miejsce, gdzie będą urządzane różnego rodzaju imprezy. W tej części budynku znajdą się także miejsca noclegowe dla przybywających z młodzieżą osób duchownych. Pobudowany także zostanie budynek mieszkalny, gdzie będzie ponad sto miejsc noclegowych dla młodzieży plus mieszkania dla osób opiekujących się obiektem. Część tego budynku zostanie w pełni przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Tuż obok tych dwóch budynków stanie także kościół, w którym pomieści się ok. 800 osób. Całkowita powierzchnia obiektu wynosić będzie 5000 m2.

"Tak jak Ryba miała być przezroczysta, żeby nie przekreślała krajobrazu, tylko żeby przez niego przenikała, tak i w przypadku ośrodka robimy też bardzo dużo elementów szklanych w obiektach kubaturowych, które same w sobie krajobraz przecinają, ponieważ chcieliśmy, żeby one ´wchłaniały´ ten krajobraz (...), żeby on był również uwzględniony przez cały czas - mówi o swoim projekcie Anna Boryska. - Inspiracją dla mnie przy projektowaniu kościoła był namiot. Namiot - ten ze Starego Testementu, symbol bliskości Boga, ten, w którym ´mieszkała´ Arka Przymierza, a także namiot - symbol młodzieżowego spędzania wolnego czasu. (...) Chcemy tu zrobić taką gradację przestrzeni, że jest część zamknięta, potem przechodzimy do części półzamkniętej, czyli tego placu... Jest to forma, która sprawdziła się już w wielu przypadkach w dużej skali, jest coś takiego w Rzymie, na Watykanie, w mniejszej formie możemy zobaczyć w Wielkopolsce, np. pałac w Rogalinie. Z tej części półzamkniętej przechodzimy do przestrzeni otwartej koło ´Ryby´. (...) Po drugiej stronie placu miałaby być sama kolumnada, która mogłaby chronić przed słońcem i deszczem i byłaby takim odpowiednikiem jakby symetrycznym do obiektu".

Realizację przedsięwzięcia przewidziano na pięć lat. Wszystko jednak zależy od środków finansowych, jakimi będzie dysponować Duszpasterstwo. Wedle słów Anny Boryskiej, gdyby cała potrzebna kwota była już dostępna, znaczną część prac można by ukończyć jeszcze w bieżącym roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Kim był św. Florian?

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama