Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Nowak: św. Franciszek jest bardzo potrzebny dzisiejszemu światu

Sieradzka TV Media

„Św. Franciszek z Asyżu to człowiek pokoju. Wszędzie szedł z pokojem, niósł dobro i miłość. On kochał świat i wszystkich ludzi” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 4 października przewodniczył Mszy św. ku czci św. Franciszka z Asyżu w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Toporowie. „Jak bardzo potrzeby jest św. Franciszek dzisiejszemu światu” - wołał abp Nowak. Uroczystości połączone były z jubileuszem 25 lat istnienia parafii w „Dolinie św. Franciszka”.

Uroczystości zgromadziły rzeszę wiernych, kapłanów oraz wielu gości z Sieradza, Wielunia, na czele przedstawicielami władz samorządowych.

Reklama

„W imię słów św. Franciszka: „Pokój i Dobro”, chcemy kształtować nasze życie. Pragniemy, by stały się one programem naszego życia” - mówił na początku Mszy św. ks. Marian Morga, administrator parafii w Toporowie.

W homilii abp senior Stanisław Nowak podkreślił, że „św. Franciszek to człowiek miłości drugiego człowieka” - Szedł przez życie jako wielki miłosiernik, który daje wszystko dla drugiego człowieka - mówił abp Nowak.

„ W św. Franciszku widzimy też człowieka wielkiej radości, która wypływała z miłości do Jezusa i z jego wielkiej wiary” - kontynuował abp Nowak.

Reklama

Były metropolita częstochowski zaznaczył, że „św. Franciszek z Asyżu to był człowiek Ewangelii” - W jego życiu działo się wszystko w imię wierności Słowu Bożemu. On chwytał się Ewangelii i chciał też,żeby to Ewangelia go przeczytała - mówił abp Nowak.

„Trzeba, abyśmy byli ludźmi Ewangelii” - podkreślił abp Nowak.

Arcybiskup senior przypomniał, że Biedaczyna z Asyżu „w pokorze i ubóstwie szedł za Chrystusem” - Jego ubóstwo miało kierunek na człowieka,żeby pomagać biednym - mówił abp Nowak.

Arcybiskup odniósł się również do pontyfikatu papieża Franciszka - Ojciec Święty bardzo konsekwentnie realizuje program św. Franciszka i woła, aby kochać ubogich. Papież Franciszek to papież dzieł charytatywnych, papież miłości bliźniego - mówił abp Nowak.

Były metropolita częstochowski wskazał również na św. Franciszka jako na „przewodnika w Roku Wiary”. - Św. Franciszek to człowiek zażyłości z Bogiem. Był bardzo bliski Bogu. Był zakochany w Chrystusie i Jego Męce - mówił abp Nowak.

„Odnówmy naszą wiarę. Bądźmy szczęśliwi,że mamy wiarę. Dzielmy się nią z drugimi. Trzeba być apostołami,wyjść z wiarą na ulice” - zakończył abp Nowak.

Uroczystości poprzedziły I Dni św. Franciszka z Asyżu w Toporowie, które pod hasłem „Pokój i dobro” przeprowadził w dniach 1-3 października ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Podczas konferencji duchowych w oparciu o „Regułę św. Franciszka” ks. Frukacz podkreślił,że „pokój i dobro to program naszego życia”. - Łączy się on z postawą pokory. To pokora daje pokój serca i dobro duchowe człowiekowi. To pokora prowadzi ku świętości. Tak bardzo ludzkim sercom potrzeba pokoju i dobra - mówił ks. Frukacz.

„By dobrze zrealizować w naszym życiu program franciszkański: „Pokój i dobro”, musimy żyć w świetle Ewangelii. Trzeba umieć dać świadectwo Ewangelii. To właśnie Jezusowa Ewangelia uczy nas realizacji dobra wobec innych i jest źródłem pokoju” - mówił podczas jednej z konferencji duchowych ks. Frukacz.

Parafię w Toporowie erygował 4 kwietnia 1988 r. bp Stanisław Nowak. Rolę świątyni pełniła tu początkowo murowana kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego postawiona po 1870 r. na miejscu drewnianego kościoła z murowaną zakrystią, który spłonął 7 lipca 1830 r. W 1987 r. przystąpiono do wznoszenia nowego obiektu sakralno-katechetycznego. Kościół został uroczyście poświęcony 16 kwietnia 1990 r. przez abp. S. Nowaka. Na terenie parafii w oddzielonym od Toporowa przez rzekę Wartę Kamionie jest niewielka kapliczka wystawiona z budulca istniejącego tu w XVI i XVIII w. drewnianego kościoła (który został rozebrany przed r. 1765) pełniącego funkcję filii macierzystej parafii.

Proboszczami parafii w Toporowie byli: ks. Adam Borek (1987-90), ks. Krzysztof Barański (1990-97) i ks. Marian Morga (od 1997 r., aktualnie administrator parafii).

Warto podkreślić, że w XVI i XVII wieku na terenie obecnej parafii działała Konfraternia Ubóstwa Chrystusowego, którą w 1638 r. zatwierdził papież Urban VIII. Konfraternię założył pochodzący z Kamiona ks. Adam Maląg, wówczas proboszcz kościoła św. Floriana na Kleparzu.

2013-10-05 16:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Czuć ciężar miłości Bożej...”

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Sąd Boży – przeraża czy daje nadzieję?

2021-04-14 07:27

Niedziela Ogólnopolska 16/2021, str. 16

Sąd Ostateczny (fresk Michała Anioła)

wikipedia.org

Sąd Ostateczny (fresk Michała Anioła)

Pamiętacie te słowa Jezusa: „Nie osądzajcie, a nie będziecie osądzeni” (Łk 6, 37)? Stają się one dla nas wyrzutem, gdy z taką łatwością osądzamy innych. Nasze sądy są zawsze bardzo subiektywne, bo to tylko nasze, ludzkie osądy. Jedyny obiektywny i sprawiedliwy osąd naszych czynów będzie dokonany przez samego Chrystusa. Pytamy więc: kiedy to nastąpi?

Więcej ...

USA: spory wokół uprawiania jogi w szkołach

2021-04-20 14:29
Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Archiwum szkoły

Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Brytyjski dziennik "The Guardian" pisze o niekończących się sporach wokół wprowadzenia ćwiczeń jogi w szkołach w stanie Alabama. Jest to jedyny stan amerykański, w którym od 28 lat nie wolno uprawiać jogi w szkołach. Do zniesienia tego zakazu dąży, dyskutując o tym na różnych szczeblach prawodawstwa stanowego prawnik Jeremy Gray, który od wielu lat uprawia te ćwiczenia, uważając je za pożyteczne zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i jako metodę na „skupienie i bycie cierpliwym”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Jak czytać Biblię?

Kościół

Jak czytać Biblię?

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

Wiadomości

Morawiecki: każdy obywatel powyżej 18 roku życia otrzyma...

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

UNESCO doceniła geniusz chrześcijański

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości