Reklama

Jaroszów

Warto być dobrym

Niedziela świdnicka 31/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie brał udział w I edycji akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki, a laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki Kross.
Akcja „Warto być dobrym” to największa interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Od początku semestru dzieci spełniały dobre uczynki w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.
We wszystkich klasach jaroszowskiej szkoły wylosowano finalistów do nagrody głównej. Byli nimi: z klasy 1 PSP - Michał Puto; z klasy 2 PSP - Aleksandra Wnęk; z klasy 3 PSP - Zuzanna Kawiak; z klasy 4 PSP - Paulina Kuczerka; z klasy 5 PSP - Emilia Puto; z klasy 6 PSP - Bartosz Szymkiewicz; z klasy 1 Gim. - Kinga Kuszaj; z klasy 2 Gim. - Joanna Głód i z klasy 3 Gim. - Natalia Przybyłko. Nagrodę główną wylosowała Paulina Kuczerka, uczennica klasy IV.
Akcję, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”, po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 r. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. 10 najaktywniejszych szkół otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej, który wybiorą dzieci.
- W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością, ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo - bez oczekiwania na zapłatę. Teraz, kiedy zadadzą mi pytanie, jakie mamy dzieci i młodzież - odpowiem, że wspaniałe. A my, dorośli, powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział - mówi Aleksander Komaniecki, prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.
- Wśród wszystkich uczestniczących w akcji z naszej szkoły wielu bardzo ambitnie podeszło do zadania. Dzieci ilustrowały swoje działania, fotografowały je, by pochwalić się rówieśnikom. Akcja przyczyniła się do chętniejszego niesienia dobra innym oraz zauważenia potrzeby dzielenia się tym dobrem z innymi - dodaje pedagog szkolny Violetta Posłuszna-Koziałkowska.
- „Warto być dobrym” to akcja, która utwierdziła naszych uczniów w przekonaniu, że warto angażować się na rzecz potrzebujących ludzi. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w pomoc drugiemu człowiekowi. W naszej szkole prężnie działa koło wolontariatu, którego głównym celem jest wrażliwość na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej miłości bliźniego. Dzięki akcji znaczna liczba uczniów przystąpiła do koła wolontariatu. Zadania zawarte w regulaminie akcji zmobilizowały uczniów do świadomej i dobrowolnej pomocy na rzecz środowiska społecznego - uzupełnia Sylwia Chrut-Rudnicka, pedagog szkolny w Gimnazjum w Jaroszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Więcej ...

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

PAP/Radek Pietruszka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...