Reklama

Niedziela Małopolska

Wola Radłowska

Zaproszenie do konkursu poetyckiego i plastycznego

archiwum miasteczkomodlitewne.pl

Godność i powołanie człowieka w czasach próby tematem ogólnopolskiego konkursu poetycko – plastycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To okazja do zapoznania się z życiem i przesłaniem bł. Karoliny - dziewicy i męczennicy. Rusza XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycko-Plastyczny Błogosławiona Karolino, święć nam przykładem. W tej edycji towarzyszy mu hasło "Godność i powołanie człowieka w czasach próby". Prace plastyczne i poetyckie mogą nadsyłać dzieci, młodzież i dorośli.

- W życiu zawsze doświadczamy prób i musimy dokonywać wyborów. Mam nadzieję, że dla uczestników to będzie głęboki temat do przeanalizowania i przygotowania pracy. Celem konkursu jest przybliżenie postaci bł. Karoliny Kózkówny jako wzoru do naśladowania, poznanie ideałów i wartości, którymi kierowała się w codziennym życiu oraz podczas walki o swoją wolność i godność. Zależy nam na rozwijaniu wyobraźni i twórczego myślenia u dzieci, młodzieży i dorosłych - mówi Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Woli Radłowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorzy przypomnieli fragment homilii papieża Jana Pawła II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Karoliny - Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Podano także treści rozszerzające temat. Można więc w pracach pokazać zagadnienia takie jak: jestem powołany do bycia świętym, powołanie mamy i taty, powołanie do służby Bożej, a także ciało zawsze nosi w sobie zapis nieśmiertelności, godność Karoliny – godność kobiety, źródła godności człowieka, na ścieżkach życia – fundamentalne życiowe wybory oraz nie jestem samotną wyspą - bliźni są obok mnie i temat zgromadzeni na świętej wieczerzy – interpretacja hasła roku duszpasterskiego 2020/2021 przez pryzmat postaci bł. Karoliny.

Dzieci z klas zero - trzy mogą przygotować tylko pracę plastyczną, a uczniowie od klasy czwartej wiersz lub pracę plastyczną, podobnie młodzież szkół średnich i dorośli.

Zgłoszenia udziału w konkursie wraz z podpisanym oświadczeniem i podpisanymi pracami konkursowymi należy przesłać lub dostarczyć osobiście do dnia 26 marca 2021 r. na adres Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej 67, 33 –133 Wał –Ruda.

Reklama

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2021 r. w sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie.

Poprzedni finał konkursu po raz pierwszy zorganizowano w sanktuarium błogosławionej Karoliny w Zabawie, w którym jest pochowana dziewica i męczennica, zaś prezentację prac konkursowych, zakwalifikowanych do finału przygotowano obok jej domu rodzinnego w Wał-Rudzie.

Konkurs jest więc okazją do zapoznania się z patronką ludzi młodych, a przy okazji staje się również pielgrzymką do sanktuarium w Zabawie, które stanowi centrum Ruchu Czystych Serc. Obok sanktuarium jest pomnik Przejście, upamiętniający ofiary wypadków na drogach.

Konkurs organizują Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Woli Radłowskiej.

Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.

Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”. Zginęła heroicznie, broniąc godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.

Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-12-29 12:35

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...