Reklama

Czas na rower

Niedziela świdnicka 32/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Pierwszy rower powstał prawdopodobnie w połowie XVIII wieku, jednak wersję ulepszoną - z dwoma pedałami - pokazano na paryskiej wystawie światowej w roku 1867. Tak więc pojazd napędzany nożnie, poprawiany i udoskonalany, w 1888 r. po wynalezieniu opony pneumatycznej przez Dunlopa uzyskał olbrzymią popularność.
Rowerem można pokonywać znaczne odległości - szybko i niedrogo. Ten popularny środek lokomocji ma również zbawienny wpływ na organizm człowieka, m.in. zwiększa wydolność serca i zapobiega chorobom krążenia. Jazda na rowerze jest korzystna dla osób, które na przykład walczą z nadwagą. Nadmierne kilogramy podczas jazdy nie będą obciążać stawów tak bardzo jak bieganie, a spalanie kalorii odbywa się w szybkim tempie. Podczas godzinnej przejażdżki spala się przeciętnie ok. 300 kcal, gdy jedziemy szybko - nawet 500.
W ostatnich latach rower cieszy się w wielu krajach większym niż zwykle zainteresowaniem, bo zatłoczone miasta łatwiej pokonać dwuśladowcem niż samochodem i dzięki niemu można spać spokojnie, nie myśląc o rosnących cenach paliw...
Turystyka rowerowa - modna w krajach Europy Zachodniej od dawna - i w Polsce w ostatnich latach zyskała na popularności. Gminy i powiaty coraz częściej i chętniej budują ścieżki rowerowe oraz oznaczają szlaki rowerowe. To pomysł wzięty od sąsiadów, którzy na turystykę rowerową wydają każdego roku pokaźne sumy, bowiem istnieją tam specjalne urzędy nadzorujące przepływ ruchu turystycznego i dbające o stały rozwój infrastruktury.

Rok Turystyki Rowerowej

Reklama

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ogłosił rok 2012 Rokiem Turystyki Rowerowej. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki PTTK realizuje projekt „Rowerem przez Polskę”, nad którym patronat honorowy objęli: Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu, Ministerstwo Sportu i Turystyki, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Polskich. Patronat medialny sprawuje magazyn ludzi aktywnych „Rowertour”.
Na stronie internetowej PTTK czytamy, że w ramach akcji promowane będzie wśród wielopokoleniowego społeczeństwa zagospodarowanie czasu wolnego i prozdrowotny styl życia, a także poznawanie walorów turystyczno-krajoznawczych kraju poprzez zdobywanie Kolarskiej Odznaki Turystycznej. Ponadto wydany zostanie poradnik dla początkujących rowerzystów „Wybieram rower”, a dla rodzin przeprowadzone zostaną warsztaty „Mama, tata, rower i ja”. Ważnym elementem zadania będzie także międzynarodowa konferencja „Szlaki rowerowe w zjednoczonej Europie” z udziałem przedstawicieli UECT (Union Europeenne de Cyclotourisme - Europejski Związek Turystyki Rowerowej). Projekt zakończy się w połowie listopada konferencją „Rowerem przez Polskę” podsumowującą wszystkie działania, wystawą prac laureatów i wręczeniem certyfikatów gminom przyjaznym rowerzystom. Zadanie „Rowerem przez Polskę” to kompleksowe działania Towarzystwa ukierunkowane na bezpieczeństwo uprawiania turystyki rowerowej, edukację dzieci i młodzieży, jak również osób starszych - młodych duchem, którzy zaliczają się do coraz liczniejszej grupy Polaków zafascynowanych rowerem jako środkiem komunikacji, który nie tylko daje dużą radość z szybkiego przemieszczania się po miastach, ale także stanowi najzdrowszy i najbardziej ekologiczny sposób na poznawanie nie tylko najbliższej okolicy zamieszkania, ale także Polski i Europy. Projekt „Rowerem przez Polskę” PTTK adresuje do wielopokoleniowego społeczeństwa zainteresowanego bezpiecznym uprawianiem turystyki rowerowej, a także do samorządów współtworzących infrastrukturę rowerową, służb drogowych i innych stowarzyszeń i organizacji.
- Turystykę rowerową uprawiamy w prawie każdym wieku - podkreślają organizatorzy. - Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczą w rowerowej turystyce rodzinnej, później zdobywają kartę rowerową i włączają się do różnych przedsięwzięć, by w młodości kontynuować te zainteresowania. Więź międzypokoleniowa jest widoczna na każdej imprezie organizowanej przez PTTK, będziemy w ramach zadania zachęcać innych do uczestniczenia w różnych formach turystyki rowerowej, prezentować dobre praktyki, wypracowywać nowe standardy. Ponieważ zadanie jest wielopłaszczyznowe, stąd jego adresatem będą nie tylko turyści - kolarze, ale również inni użytkownicy dróg i jednostki samorządowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bezpiecznie na rowerze

W ramach projektu „Rowerem przez Polskę” zorganizowano akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpiecznie na rowerze”. Do akcji zaproszono oddziały PTTK, szkolne koła turystyczno-krajoznawcze, organizatorów rajdów rowerowych, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, samorządy. Celem jest promocja bezpiecznej jazdy na rowerze w kasku, z odblaskowymi elementami stroju rowerzysty lub w kamizelkach odblaskowych i zwrócenie uwagi na elementy podnoszące bezpieczeństwo rowerzystów na drogach. Oprócz tego przeprowadzane są konkursy: plastyczny - „Moja rodzina na rowerowym szlaku” oraz fotograficzny - „Na rowerowym szlaku”, których celem jest „podkreślenie znaczenia rodziny w kształtowaniu osobowości dzieci i młodzieży dzięki wspólnym rowerowym wędrówkom, pobudzanie wyobraźni, uczenie obserwacji zjawisk i chwil ulotnych”.

Gmina przyjazna rowerzystom

Reklama

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego również z okazji Roku Tursytyki Rowerowej organizuje konkurs skierowany do jednostek samorządowych pt. „Gmina przyjazna rowerzystom”, podczas którego szukane są gminy wprowadzające na obszarze swojego działania rozwiązania infrastrukturalne przyjazne dla rowerzystów, ułatwiające lub co najmniej nieutrudniające poruszanie się na rowerze (co obejmuje transport rowerowy, turystykę, rekreację, sport itp.). Wręczenie certyfikatu odbędzie się na konferencji podsumowującej „Rowerem przez Polskę”, a nagrodzone certyfikatem gminy będą promowane na stronie www.pttk.pl.

Zlot na Wielkiej Sowie

30 września br. PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej i Komisja Turystyki Górskiej zapraszają na 52. Zlot Turystów na Wielkiej Sowie, gdzie odbędą się uroczyste obchody Roku Turystyki Rowerowej. Impreza - której celem jest popularyzacja i promocja turystyki oraz ukazywanie piękna Gór Sowich oraz ich osobliwości przyrodniczych i krajoznawczych - dofinansowana jest ze środków budżetu Zarządu Głównego PTTK oraz Województwa Dolnośląskiego. Zapisy przyjmowane są do 21 września w Oddziale PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, ul. M. Konopnickiej 19, tel. 74 842-40-52, poczta@walbrzych.pttk.pl. Koszt dla członków PTTK wynosi 10 zł, dla pozostałych osób - 13 zł.

Ja tu u was byłem

Wielkim zwolennikiem, propagatorem i miłośnikiem aktywnego wypoczynku był bez wątpienia bł. Jan Paweł II. Jego osobie poświęcony jest najdłuższy rowerowy szlak papieski - ok. 250 km, czyli Rowerowy Szlak Papieski na Dolnym Śląsku (znajdujący się na ziemi jeleniogórskiej i wałbrzyskiej), który został otwarty 9 czerwca 2007 r. na zamku Chojnik przy współpracy Kurii Legnickiej i Świdnickiej, władz i samorządów lokalnych, Karkonoskiego Parku Narodowego, Zamku Książ oraz Fundacji Szlaki Papieskie w 10. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy (02.06.1997 r.) i koronacji Ikony Krzeszowskiej, 15. rocznicę ustanowienia przez Jana Pawła II diecezji legnickiej oraz 51. rocznicę turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły szlakami ziemi jeleniogórskiej.
Rowerowy Szlak Papieski prowadzi przez Sudety Zachodnie i Środkowe, od Gór Izerskich obrzeżem Karkonoszy, przez Kotlinę Jeleniogórską, Wałbrzyską, Kamiennogórską po Wzgórze Krzeszowskie i Zawory (zachodnia część Gór Stołowych).
Przebieg szlaku został odtworzony na podstawie wpisów ks. Karola Wojtyły do ksiąg parafialnych oraz notatek i wspomnień osób towarzyszących mu w wycieczce rowerowej, która została zorganizowana przez Stanisława Rybickiego, a która odbyła się w dniach 1-5 września 1956 r.
Ks. Karol Wojtyła wraz z grupą młodych naukowców (Antonina Kowalska, Jerzy Janik, Stanisław Rybicki) przyjechał nocnym pociągiem z Krakowa przez Wrocław do Bolesławca. Jako ekwipunek mieli tylko pelcaki i rowery, na których pokonali trasę: Lwówek - Lubomierz - Mirsk - Świeradów-Zdrój - Szklarska Poręba - Sobieszów - Chojnik - Jelenia Góra - Karpacz - Karpacz Górny - Kowary - Przełęcz Kowarska - Kamienna Góra - Krzeszów - Szczawno-Zdrój - Wałbrzych - Świebodzice. W Książu podziwiali zamek z zewnątrz, a następnie grupa podzieliła się. Ks. Karol Wojtyła z jednym z uczestników pojechał do Świdnicy, gdzie po modlitwie w kościele św. Wacława i św. Stanisława pociągiem wrócili do Krakowa.
Dwa lata temu dzięki inicjatywie Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego szlak został oznaczony 300 tabliczkami. Pierwotnie trasa szlaku rowerowego trwała pięć dni, zaczynała się w Bolesławcu i kończyła w Świebodzicach, ale przy wykorzystaniu samochodu można wycieczkę skrócić do trzech dni. Trasa została dokładnie sprawdzona, opisana i minimalnie zmieniona, żeby można było ją pokonać również samochodem.
W 1979 r. Jan Paweł II mówił, by „pilnować jego szlaków”. Rowerowy Szlak Papieski na Dolnym Śląsku to na pewno wspaniała lekcja odkrywania historii oraz okazja do poznawania „małej” ojczyzny, jaką niewatpliwie są urokliwe pasma górskie i miejscowości znajdujące się na trasie, którą kiedyś pokonał Papież Polak. Warto wsiąść na rower...

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polska musi być wielka

2025-01-21 14:55

Niedziela Ogólnopolska 4/2025, str. 32-34

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Wolność religijna jest podstawową wolnością człowieka i obywatela. To standard demokratycznego świata – mówi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta RP

Więcej ...

Niedziela Słowa Bożego: 26 stycznia uroczystość z Papieżem w Bazylice św. Piotra

2025-01-23 10:42

Ks. Tomasz Podlewski

„Pokładam nadzieję w Twoim słowie” (Ps 119,74) – pod takim hasłem w najbliższą niedzielę Kościół katolicki już po raz 6. będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego. W Bazylice Watykańskiej Mszy św. będzie przewodniczył Ojciec Święty. Po jej zakończeniu rozdane zostaną egzemplarze Ewangelii według św. Łukasza.

Więcej ...

Obchody 8. rocznicy śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć

2025-01-23 18:57
Sługa Boża Helena Kmieć

materiał prasowy/Fundacja im. Heleny Kmieć

Sługa Boża Helena Kmieć

24 stycznia 2025 r. mija 8 lat od tragicznej śmierci Sługi Bożej Heleny Kmieć - wolontariuszki misyjnej, która zginęła w Boliwii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu: Tomasz Z....

Kościół

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu: Tomasz Z....

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Wspomnienie błogosławionych Męczenników Podlaskich,...

Święci i błogosławieni

Wspomnienie błogosławionych Męczenników Podlaskich,...

Idziemy do Kościoła, aby spotkać się z Synem Bożym!

Wiara

Idziemy do Kościoła, aby spotkać się z Synem Bożym!

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...