Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: abp Ryś - Miłość Boga jest uprzedzająca!

Piotr Drzewiecki

- Miłość Boga jest uprzedzająca. Bóg wybacza nam zło wcześniej niż my je zdążymy popełnić. Bóg od samego początku relacji z nami ryzykuje to słowo „przebaczam Ci!” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej otwierającej trzeci dzień Europejskiego Spotkania Młodych Taizé w Łodzi.

W słowie wstępnym powitał młodych obecnych w bazylice, a także wszystkich, którzy za pomocą kanałów internetowych łączą się w ramach Europejskiego Spotkania Młodych Taizé.

Reklama

W homilii metropolita łódzki odniósł się do czytań i Ewangelii na dzień dzisiejszy. - Dziś słowo jest bardzo obfite. Pierwsze czytanie mówi nam, że Jezus jest wcielonym słowem Boga dla każdego, dla dziecka, dla młodego, dla dorosłego. Każdy z nas, niezależnie od swojego etapu życia, może od niego uczyć się życia. On ma dla każdego swoje słowo. Jakich grzechów odstąpienia dotrzymują dzieci, jeśli one nie grzeszą? Oni dostępują odpuszczenia przyszłych grzechów. Miłość Boga jest uprzedzająca. Bóg wybacza nam zło wcześniej niż my je zdążymy popełnić. Bóg od samego początku relacji z nami ryzykuje to słowo „przebaczam Ci!”. Wchodzimy w to życie z przeświadczeniem Boga, który kocha nas za darmo. To nie jest relacja wymiany kar i nagród, Boga nie można zrazić do siebie złym postępowaniem. Wchodzimy w życie z doświadczeniem bezwarunkowej miłości Boga – mówił abp Ryś.

- Jan z kolei mówi do młodych o doświadczeniu siły. Młodzi często sprawdzają swoje granice, swoją siłę. „Napisałem Wam, że jesteście mocni”. Po czym widać moc u młodego człowieka? „Bo zwyciężyliście złego”. A skąd ta siła się bierze? „Bo nauka Boga trwa w Was, bo Słowo Boga trwa w Was”. To doświadczenie, które proponuje wspólnota z Taizé, która cały czas modli się słowem np. kanonami. Tak, żeby spotkanie ze Słowem nie było tylko momentem, ale tak by zatrzymać je w sobie. Jezus będąc na pustyni miał w sobie Słowo Boga i był niezwyciężony w walce z szatanem. On sam, młody człowiek u progu swojej misji – kontynuował metropolita.

W ostatniej części homilii odniósł się do Ewangelii. - Pokazuje nam ona prorokinię Annę, która potrafi wskazać obecnego Jezusa. Prorok to nie ten, kto przepowiada przyszłość wróżąc z fusów. Proroctwo jest łaską, darem od Boga. Ona opowiadała o Bogu wszystkim, w tym miejscu i czasie. Wszyscy jesteśmy prorokami od chrztu. Ważne, byśmy aktualizowali ten dar w sobie, by się jemu poddawać. Gdybyśmy teraz chcieli pokazać obecnego Jezusa, możemy pokazać, że jest on w jedności. Tutaj, w ramach Europejskiego Spotkania Młodych przeżywamy spotkanie Jezusa, który jest jednością, który jest pokojem, który jest pojednaniem. Jezus jest także miłosierdziem, jest miłością praktyczną – mówił arcybiskup, wskazując na Orszakowe Torby dla Nowo narodzonego stojące przy szopce w katedrze.

Po zakończonej Mszy rozpoczęły się modlitwy poranne, następnie praca w grupach. W ramach warsztatów młodzi wraz z członkami wspólnoty Chemin Neuf zaanimują dyskusję o ekologicznym nawróceniu według encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”. Dzień zakończą modlitwy południowe w katedrze, a w przestrzeni wirtualnej o 20.30 modlitwa wieczorna w łączności z wioską Taizé. Na zakończenie Mszy Świętej Metropolita Łódzki prosił o dołączenie do Orszaku Trzech Króli i złożenie darów dla Domu Samotnej Matki lub wpłat na respiratory dla Łódzkiego Hospicjum przy ul. Łupkowej. 

2020-12-30 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Sakrament ma Was prowadzić do dojrzałej wiary

Justyna Kunikowska

Więcej ...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Więcej ...

Modlitwa o pomoc dla Kościoła za wstawiennictwem dzisiejszych patronów

2021-09-16 10:38

Karol Porwich/Niedziela

Dziś w Kościele wspominamy Korneliusz i Cyprian, oboje żyli w ciągłej łączności, choć nigdy się nie spotkali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...