Reklama

Wiadomości

Jerzy Kropiwnicki z "Sercem Łodzi"

Redakcja Niedzieli Łódzkiej

Jerzy Kropiwnicki, były prezydent miasta i minister polskiego rządu, otrzymał 5 października nagrodę "Serce Łodzi". Kapituła uznała, że jest on osobą, która "ukochała Łódź i nie szczędziła sił, by promować dobry wizerunek miasta, w oparciu o jego niezwykłą wielokulturową historię". Kropiwnickijest pierwszym indywidualnym laureatem nagrody.

Reklama

Decyzję o przyznaniu nagrody Jerzemu Kropiwnickiemu podjęła kapituła składająca się z duchownych czterech wyznań: rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, prawosławnego i gminy żydowskiej. Członkowie kapituły przypominają w uzasadnieniu, że z inicjatywy laureata święto Trzech Króli zostało ponownie ustanowione jako dzień wolny od pracy. "W czasie prezydentury Jerzego Kropiwnickiego św. Faustyna Kowalska ogłoszona została patronką miasta Łodzi, a bł. Jan Paweł II otrzymał honorowe obywatelstwo naszego Miasta" - przypomina sekretarz kapituły, Tomasz Kopytowski.

Dla członków kapituły istotne było zaangażowanie Jerzego Kropiwnickiego na rzecz dialogu międzywyznaniowego. "Z jego inicjatywy odbywały się w Łodzi spotkania ekumeniczne w wielu placówkach edukacyjno-kulturalnych, w których uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Kościoła katolickiego i ewangelickiego oraz cerkwi prawosławnej. Będąc prezydentem miasta Jerzy Kropiwnicki przywrócił blask wielu pomnikom, świątyniom i cmentarzom, przywracając tym samym pamięć o tych, którzy tworzyli dawną Łódź z całym jej wielokulturowym bogactwem. Stacja Radegast, Park Ocalałych, pierwszy w Polsce pomnik Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, renowacja kaplicy grobowej Karola Scheiblera" - wylicza Kopytowski. Miniatura katedralnego dzwonu "Serce Łodzi" będąca statuetką nagrody, zostanie wręczona 5 października na zakończenie uroczystości ku czci św. Faustyny Kowalskiej, patronki Miasta Łodzi. Uroczystość rozpocznie się Mszą świętą w kościele św. Faustyny na Placu Niepodległości, po której ulicą Piotrkowską przejdzie do katedry procesja z relikwiami patronki miasta. Ok. godz. 20.00, w bazylice archikatedralnej, zostanie wręczona nagroda "Serce Łodzi".

Nagroda „Serce Łodzi” przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, która "oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom". Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. Po raz pierwszy statuetka została przyznana w 2012 r. Otrzymał ją Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, który aktywnie wspiera samotne matki i kobiety w stanie błogosławionym, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej i duchowej.

2013-10-07 09:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: VI zwyczajna sesja plenarna Synodu Archidiecezji Łódzkiej

Ks. Paweł Kłys

W Kościele Łódzkim trwa drugi etap IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, który jest poświęcony rodzinie. Od rana w auli Wyższego Seminarium Duchownego trwa szósta zwyczajna sesja plenarna, w czasie której poruszone zostaną dwa kolejne tematy z Instrumentum Labris, opracowane wcześniej w parafialnych grupach synodalnych.

Więcej ...

Archidiecezja warszawska: komunikat ws. organizowania I Komunii Świętych

2021-04-20 15:26

Mirosław Wiśniewski

Obowiązek przygotowania dzieci do I Komunii Świętej spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci. Termin uroczystości proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami. Należy rozważyć przystępowanie dzieci do sakramentu w małych grupach lub nawet indywidualnie, uwzględniając zasady reżimu sanitarnego - brzmi komunikat Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży warszawskiej kurii metropolitalnej w sprawie organizowania tegorocznych I Komunii Świętych.

Więcej ...

KPRM: Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce

2021-04-20 15:56

kaibara87 / Foter / CC BY

Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce, w celu przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów - podała we wtorek kancelaria premiera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. prał. Czesław Jaworski

Niedziela Przemyska

Zmarł ks. prał. Czesław Jaworski

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Ordo Iuris: korzystanie z dzwonów i nagłośnienia...

Ordo Iuris: korzystanie z dzwonów i nagłośnienia...

Uwaga oszuści!

Niedziela Wrocławska

Uwaga oszuści!

Nowe cuda świętego stygmatyka

Wiara

Nowe cuda świętego stygmatyka

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

Kościół

Bp Wróbel: technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i...

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Kościół

77. rocznica święceń kapłańskich najbardziej znanego...

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Wiara

Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami

Biskup z charyzmatem radości

Niedziela Częstochowska

Biskup z charyzmatem radości