Reklama

Złoto w Biblii (cz 1.)

Złoto pieniądz dany przez Boga

Niedziela legnicka 36/2012

Rozpoczynamy nowy cykl biblijny. Temat piękny, obszerny, wybiegający poza obszary dziejów biblijnych, poza tereny tzw. Żyznego Półksiężyca - od Egiptu przez Ziemię Obiecaną do Mezopotamii i jakże szlachetny. W pewnym sensie zagadnienie ponadczasowe, gdyż towarzyszy człowiekowi od samego początku istnienia do chwili obecnej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblijne zapisy pokazują, że złoto, a także srebro to pierwsza i jedyna forma pieniędzy, która nie zawiodła, będąc źródłem znacznych wartości przez ponad 5000 lat. Czy możemy wymienić jakąkolwiek porównywalną walutę, która trwałaby przez kilka wieków, nie mówiąc już o kilku tysiącach? Chyba nie! Szczególnie wobec obecnej sytuacji euro! Do zagadnienia starałem się podejść od strony historycznej, archeologicznej, geograficznej i literackiej. Dominującą dyscypliną będzie egzegeza tekstów Pisma Świętego i archeologia biblijna będąca w służbie historii Biblii. Zakres czasowy badań to blisko 2000 lat.
Od kilku lat zauważamy wzrost popularności badań nad biblijnym znaczeniem cennych metali, tj. złota czy srebra, np. wobec zawartych w Piśmie Świętym proroctw. Co ciekawe, oba zagadnienia są bardzo podobne przez to, że koncentrują się na tym, co przyniesie przyszłość i nawiązują wprost do zachowania kapitału poprzez inwestowanie w jedyną formę prawdziwych pieniędzy, tj. w złoto i srebro. Oba tematy wymagają odrębnego zbadania i specyficznego zestawienia. Biblijne proroctwo to temat obszerny i dający dużo do myślenia. Uważam, że lepiej zrozumiemy obecną, złą sytuację systemu monetarnego na świecie i to dokąd zmierzamy, gdy zbadamy ten wyjątkowy kruszec, który Bóg dał swemu narodowi wybranemu, a przez to całej ludzkości.
Zacznijmy od pytania - dlaczego właśnie złoto ma tak wielkie znaczenie w Biblii?
Złoto, podobnie jak całe stworzenie, pochodzi od Boga, który dał je człowiekowi do dobrego wykorzystania przez swą przydatność (Rdz 1, 28 i 2, 12: A złoto owej krainy jest znakomite; tam jest także wonna żywica i kamień czerwony). Złoto, srebro, nasiona, i mąka były używane jako pieniądz (Kpł 27, 16: Jeżeli kto poświęci dla Pana część swej dziedzicznej posiadłości, to twoje oszacowanie jej będzie zależne od ilości ziarna używanego na siew - jeden chomer jęczmienia będzie się równał pięćdziesięciu syklom srebra; 2 Krl 7, 1: Elizeusz zaś odpowiedział: »Posłuchajcie słowa Pańskiego! Tak mówi Pan: Jutro o tej samej porze jedna sea najczystszej mąki będzie za jednego sykla, dwie sea jęczmienia też za jednego sykla - w bramie Samarii«). W większości przypadków złoto wymieniane jest w Biblii w odniesieniu do bogactwa królów Izraela i do bogactwa świątyni Pana. Złoto było użyte do wykonania Arki Przymierza i naczyń, stanowiących wyposażenie świątyni - o czym za chwilę. Dlatego możemy zaryzykować twierdzenie, że złoto jest według zamysłu Boga z jednej strony definitywnie zatwierdzone jako środek płatniczy (pieniądz), a z drugiej jako forma przechowywania bogactwa. Jest pierwszym i najczęściej wymienianym metalem w Biblii. Od samego początku był to metal szlachetny, ceniony za swoją wagę, trwały połysk, lśniące piękno, plastyczność i ciągliwość. Rzadkość występowania w całej historii, a zwłaszcza w czasach biblijnych, przyczyniła się do nadania mu wartości pieniężnej. Przez to stało się ono użyteczne w transakcjach handlowych, miarą bogactwa i znaczenia. Kolor i połysk złota oraz jego odporność na utlenienie i matowienie sprawiła, że wytwarzano z niego cenną biżuterię i ozdoby wszelkiego rodzaju.
1. Określenia szlachetnego metalu
Żaden metal nie występuje w pismach Starego Testamentu częściej niż złoto (359 razy, złotnik - 12, złotogłów - 1, złoty - 197) i żaden nie miał tylu określeń. Istnieje sześć hebrajskich słów oznaczających złoto, z których cztery występują w Hi 28, 15-17:
15 Nie daje się za nią złota,
zapłaty nie waży się w srebrze,
16 nie płaci się za nią złotem z Ofiru,
ni sardoniksem rzadkim, ni szafirem.
17 Złoto i szkło jej nierówne,
nie wymienisz jej na złote naczynie.
Wśród tych terminów jednym z najczęściej stosowanych pojęć, ze względu na żółty kolor, jest hebrajskie zahabh/sahab/. Arabski odpowiednik dhahab nadal jest wspólną nazwą dla złota w całym Izraelu, Syrii i Egipcie. Z zahabh często występują inne słowa, tłumaczone jako: „czysty” (Wj 25, 11 - czyste, szczere złoto), „wyrafinowane - oczyszczone” (1 Krn 28, 18: na ołtarz kadzenia ze złota oczyszczonego według wagi i wzór wozu z cherubami złotymi, rozciągającymi skrzydła i pokrywającymi Arkę Przymierza Pańskiego); „szczere/najlepsze” (1 Krl 10, 18: Następnie król sporządził wielki tron z kości słoniowej, który wyłożył szczerym złotem [podkr. - Z.R.]), „kute” lub „mieszane” (1 Krl 10, 17: Ponadto trzysta puklerzy z kutego złota. Na każdy puklerz wychodziło po trzy miny złota [prawie 2000 gr. - Z.R.]), „Ofir” - (Ps 45, 10: Córki królewskie wychodzą ci na spotkanie, królowa w złocie z Ofiru stoi po twojej prawicy).
Inne terminy na określenie złota to:
- segor (Hi 28, 15 - odnośnie mądrości Hiob mówi: Nie daje się za nią złota, zapłaty nie waży się w srebrze; Złoto i szkło jej nierówne, nie wymienisz jej na złote naczynie);
- katam/kethem/- dosłownie „wykute” (m. in. Hi 18, 16; 19: nie płaci się za nią złotem z Ofiru, ni sardoniksem rzadkim, ni szafirem. I topaz z Kusz nie dorówna, najczystsze złoto nie starczy);
- paz (m. in. Ps 21, 4 - dziękując Bogu za króla Psalmista mówi: Bo go uprzedzasz pomyślnymi błogosławieństwami, koronę szczerozłotą wkładasz mu na głowę);
- charuz (Za 9, 3 - omawiając sytuację narodu Zachariasz pisze: Tyr otoczył się wałem obronnym, nagromadził srebra jak piasku i złota jak błota na drogach);
- betser (Hi 22, 24 - nawracając się autor mówi o Stwórcy: Gdy złoto jak proch ocenisz, a Ofir jak piasek rzeczny). Co ciekawe, w zmienionej wersji brytyjskiej i amerykańskiej pojęcie to oddane jest jako skarb. W Nowym Testamencie greckie słowa khrysos i khrysion użyte są jako określenie ozdób, monet i złota w ogóle. Do dziś tak naprawdę nie znamy dokładnych różnic pomiędzy tymi wyrazami.
Cdn

Cytaty biblijne i przyjęte w tekście skróty pochodzą z Biblii Tysiąclecia, wyd. IV, Poznań 2003
Ofir - miejsce o trudnym do określenia położeniu, odległe od Palestyny, obfitujące w złoto. Prawdopodobna lokalizacja to Indie, Arabia Płd. Lub wybrzeże Afryki Wschodniej, zob. Biblia Tysiąclecia, Słownik, s. 1425.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wójt Soliny pisze do premiera. "Kto weźmie odpowiedzialność za tragedię?"

2025-05-16 12:06
Niedźwiedź brunatny

Adobe Stock

Niedźwiedź brunatny

Wójt Soliny wysłał do premiera petycję w sprawie redukcji populacji niedźwiedzi w Bieszczadach. Do wniosku dołączył ponad półtora tysiąca podpisów mieszkańców. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska opracował propozycję zmiany przepisów i projekt, który może ruszyć jesienią.

Więcej ...

Abp Guzdek do funkcjonariuszy Straży Granicznej: Ojczyznę się kocha, Ojczyzny się nie zdradza

2025-05-16 16:43
Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Guzdek, metropolita białostocki

„Ojczyznę się kocha, Ojczyznę się szanuje, Ojczyzny się nie zdradza ani się jej nie opuszcza - niezależnie od zmieniających się okoliczności” - te słowa metropolity białostockiego, abp. Józefa Guzdka, wybrzmiały podczas Mszy św. sprawowanej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z okazji 34. rocznicy powołania formacji. Uroczystej liturgii w białostockiej archikatedrze towarzyszyło wręczenie medali „Gloria Caritas”, przyznawanych przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za szczególną postawę służby bliźniemu i Ojczyźnie.

Więcej ...

Łódź: powojenne losy bohaterów AK

2025-05-17 08:30

Marek Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Największa afera tej kampanii wyborczej

Wiadomości

Największa afera tej kampanii wyborczej

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Leon XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV: przed Mszą papież...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką