Reklama

Skarby diecezji sosnowieckiej

Zabytkowe świątynie są wizytówką diecezji sosnowieckiej, świadkami historii i wiary naszych ojców. Powstawały w różnych okresach, ale łączy je jedno - oddanie chwały Panu Bogu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według ustawy o ochronie zabytków, zabytkiem jest nieruchomość oraz rzecz ruchoma, która jest dziełem człowieka lub jest związana z jego działalnością i stanowi świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a której zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na swoją wartość artystyczną, naukową lub historyczną. Formami ochrony prawnej zabytków są: wpis do rejestru zabytków, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego i ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W latach 1961-73 wartość danego zabytku w Polsce określała 5-stopniowa klasyfikacja, ale obecnie podział na klasy nie jest stosowany. Zasadniczo uważa się wszystkie zabytki za równie cenne, chociaż zabytki mające wyjątkową wartość Prezydent RP może uznać za pomnik historii, a spośród nich z kolei najbardziej wartościowe mogą ubiegać się o umieszczenie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
„Do rejestru zabytków sakralnych wpisano 38 obiektów architektonicznych województwa śląskiego i 17 województwa małopolskiego. Niektóre obiekty, pomimo że nie zostały objęte rejestrem zabytków, widnieją w wojewódzkiej ewidencji konserwatorskiej. Zgodnie ze wskazaniami biskupa sosnowieckiego zawartymi w Instrukcji dotyczącej obiektów zabytkowych i budownictwa kościelnego diecezji sosnowieckiej, wszystkie budowle i ich elementy, dzieła sztuki oraz przedmioty wyposażenia powstałe przed 1939 r., nawet jeżeli nie zostały wpisane jeszcze do rejestru przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, należy traktować jako zabytkowe i otoczyć opieką” - wyjaśnia ks. Tomasz Zmarzły, sekretarz Diecezjalnej Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych.
„Wpis do rejestru zabytków nakłada na administratorów pewne obowiązki, np. udostępnienie zabytku służbom konserwatorskim w celu dokonania odpowiednich badań. Ale też daje możliwość o ubieganie się o dotacje na niezbędne prace remontowe, tak by utrzymać zabytek w jak najlepszym stanie. I tak księża proboszczowie, bo oni zarządzają kościołami, mogą ubiegać się o dotacje z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Urzędu Marszałkowskiego, Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego lub dotacje unijne” - mówi Katarzyna Dobrzańska, konserwator sztuki, która zajmuje się odnawianiem kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.
Najstarszymi budowlami sakralnymi w naszej diecezji są średniowieczne kościoły. Z okresu romańskiego zachowały się świątynie w Siewierzu i Gieble. Kościół św. Jana Chrzciciela w Siewierzu zachował się bez większych przekształceń, kościół św. Jakuba Ap. Starszego w Gieble - o cechach barokowych - zatracił swój pierwotny charakter w wyniku rozbudowy w XX wieku. Nieco późniejsze, bo z XIII i XIV wieku są świątynie: Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Mikołaja w Sławkowie, św. Andrzeja w Olkuszu, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy oraz Świętej Trójcy w Będzinie. Gotycki kościół św. Katarzyny w Wolbromiu został przebudowany w okresie baroku. Podobną historię ma kościół św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, przebudowany w późniejszych epokach, m.in. według projektu Stefana Szyllera w 1922 r.
Wartym uwagi tematem są zabytkowe obiekty drewniane. Wśród zachowanych należy wymienić kościoły: Matki Bożej Częstochowskiej w Mostku z 1571 r., św. Marka w Rodakach z ok. 1601 r., Niepokalanego Poczęcia NMP w Wolbromiu z 1638 r., św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej z 1655 r., św. Wawrzyńca w Bobrownikach z 1669 r., św. Marcina w Porębie Dzierżnej z 1766 r. oraz św. Mikołaja i św. Wawrzyńca w Dłużcu z 1768 r. Spośród nich obiekty z Wolbromia, Dłużca, Poręby Dzierżnej, Uliny Wielkiej i Rodak współtworzą Szlak architektury drewnianej województwa małopolskiego, a świątynia z Bobrownik - województwa śląskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież ogłosił kanonizację bł. Carlo Acutisa

2024-11-20 10:19

carloacutis.com

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty ogłosił, że w przyszłym roku, w Dniu Dzieci i Młodzieży w kontekście Jubileuszu (30 maja do 1 czerwca), dokona kanonizacji błogosławionego Karola Acutisa.

Więcej ...

Pierwszy akt oskarżenia ws. Funduszu Sprawiedliwości wobec 9 osób już w najbliższych tygodniach

2024-11-21 09:44
ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości, planuje skierować pierwszy akt oskarżenia wobec 9 osób, m.in. ks. Michała Olszewskiego i b. urzędniczek MS. To dopiero początek - mówił PAP szef zespołu śledczego prok. Piotr Woźniak. Akt oskarżenia zapewne będzie na przełomie grudnia i stycznia.

Więcej ...

Ołdrzychowice Kłodzkie. Biskupie słowa wsparcia

2024-11-21 22:17
Bp Adam i ks. proboszcz Stefan wraz z wiernymi z Piotrowic Górnych

archiwum parafii

Bp Adam i ks. proboszcz Stefan wraz z wiernymi z Piotrowic Górnych

Wizyta pasterska bp. Adama Bałabucha była dla lokalnej wspólnoty okazją do umocnienia wiary, wsparcia duchowego i pocieszenia po trudnych doświadczeniach związanych z niedawną powodzią.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

Wiara

Jaka jest moja relacja z Bogiem?

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...