Reklama

Katolickie przedszkole w Kutnie

Niedziela łowicka 20/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszej diecezji działają 2 przedszkola katolickie, prowadzone przez Siostry Pasjonistki św. Pawła od Krzyża. Jak o tym informowaliśmy naszych Czytelników, w lutym biskup łowicki Alojzy Orszulik dokonał poświęcenia Przedszkola Integracyjnego, prowadzonego przez Siostry w Sochaczewie, pod patronatem Caritas Diecezji Łowickiej. Ale nie jest to bynajmniej pierwsze przedszkole katolickie Sióstr Pasjonistek, lecz już drugie. Dlatego tym razem odwiedziliśmy przedszkole w Kutnie, działające kilka miesięcy dłużej. Z dyrektor Przedszkola - s. Dorotą Janiszewską rozmawia Izabela Sałek.

IZABELA SAŁEK: - Siostro, proszę opowiedzieć o początkach Waszego przedszkola, pierwszego przedszkola katolickiego Sióstr Pasjonistek w diecezji łowickiej.

S. DOROTA JANISZEWSKA: - Przedszkole Niepubliczne Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża w Kutnie, imieniem Dzieciątka Jezus, zostało powołane do istnienia 1 września 2001 r. Zaprosił nas do Kutna dziekan - ks. Stanisław Pisarek, który bardzo dużo zrobił, żeby przedszkole w ogóle mogło powstać. Użyczył nam pomieszczeń w budynku parafialnym przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego. Potem starania o utrzymanie przedszkola przejęło nasze zgromadzenie, jako organ prowadzący. Ale cały czas doświadczamy dużej życzliwości ze strony Księdza Dziekana i pomocy w zaspokajaniu naszych potrzeb, pozyskiwaniu sponsorów itd. W tym ostatnim pomagają nam zresztą bardzo i rodzice dzieci. Chcę podkreślić, że mamy naprawdę bardzo dobrą współpracę z rodzicami.

- Siostry Pasjonistki często są katechetkami, nauczycielkami, teraz także, jak widać, przedszkolankami. Skąd to zainteresowanie wychowaniem dzieci i młodzieży w Waszym zgromadzeniu?

- Nasze zgromadzenie powstało we Florencji, w 1815 r. Jego założycielką była hrabina Maria Magdalena Frescobaldi Capponi - kobieta świecka, żona i matka. Po utracie trzech córek postanowiła dać swoją matczyną miłość tym wszystkim, którzy jej być może nigdy nie zaznali. Swoje życie i majątek poświęciła zagubionym moralnie dziewczętom, pragnęła odbudować w nich zagubioną godność kobiety i dziecka Bożego. Zajęła się także wychowaniem dzieci i młodzieży, aby zapobiec ich upadkowi moralnemu i pomóc im odnaleźć sens życia w Chrystusie. W swojej posłudze czerpała wzór i siłę z Chrystusa Ukrzyżowanego, gdyż była przekonana, że jedynie Jego miłość i niezgłębione Miłosierdzie może uleczyć poranione grzechem serca i odbudować to, co po ludzku wydaje się już stracone.

Tak, jak w przypadku naszej Założycielki, także życie Sióstr Pasjonistek zakorzenione jest w Męce Chrystusa, która - jak mówił św. Paweł od Krzyża, XVIII-wieczny mistyk i założyciel Zgromadzenia Pasjonistów i Pasjonistek klauzurowych - jest najwspanialszym i największym dziełem miłości Boga do człowieka.

Naszą misją jest wychowanie tak w zakresie prewencji, jak i resocjalizacji. Kontynuując misję Magdaleny, pragniemy nieść miłość Chrystusa zwłaszcza młodemu pokoleniu.

- Siostry są jeszcze bardzo młode. Podczas poświęcenia przedszkola w Sochaczewie Biskup Łowicki podkreślał, że średnia wieku w Waszym zgromadzeniu wynosi około 26 lat!

- No cóż, rzeczywiście. W Polsce jesteśmy dopiero od 1990 r. i obecnie mamy 6 wspólnot: w Siedlcach - dom prowincjalny i formacyjny, oraz w Przasnyszu, Mogielnicy i aż 3 domy w diecezji łowickiej: w Rawie Mazowieckiej, Sochaczewie i w Kutnie. W przedszkolu są zatrudnione 3 siostry, oprócz mnie s. Anna i s. Katarzyna, która pracuje głównie w kuchni. Podjęłyśmy pracę wśród najmłodszych, prowadząc przedszkole, bo pragniemy przyczyniać się do wychowywania tych młodych ludzi w duchu wartości chrześcijańskich.

- Ile dzieci uczęszcza do przedszkola?

- Zapisanych jest 29, w wieku od 3 do 5 lat. Są to dzieci z różnych parafii kutnowskich, choć większość z parafii św. Wawrzyńca, na terenie której istnieje nasze przedszkole. Mamy dwa oddziały, młodszy i starszy, ale często pracujemy razem. Rozdzielamy się, gdy przychodzą dzieci nowe i bardzo małe.

- Na jakich zasadach funkcjonuje przedszkole?

- Pracę wychowawczo-dydaktyczną prowadzimy zgodnie z podstawą programową, opracowaną przez MEN. Pracujemy na podstawie programu "Świat przedszkola" oraz korzystamy z programów uzupełniających. Zadania przedszkola realizujemy w duchu wartości katolickich. Staramy się uwrażliwiać dzieci na miłość Boga, objawioną w Męce Chrystusa, na Jego dobroć, przebaczenie i miłosierdzie. Poprzez różnego rodzaju zajęcia i świadectwo życia pragniemy pomóc dzieciom odkryć siebie, drugiego człowieka i otaczający świat jako dar od Boga. Troszczymy się o psychofizyczny i duchowy rozwój dziecka stosownie do jego wieku i możliwości. Jako że jest to przedszkole katolickie, oprócz przypisanych godzin katechezy wplatamy akcenty religijne w codzienne zajęcia dydaktyczne, ruchowe, muzyczne czy też plastyczne. Pragniemy w ten sposób kształtować w dzieciach postawę życia chrześcijańskiego, gdzie modlitwa i wartości chrześcijańskie nie stanową odrębnego rozdziału z życiu człowieka, ale przeplatają się z codziennymi zajęciami i zwykłymi obowiązkami.

- A jak wyglądają zajęcia z dziećmi, nauka i zabawa? Czy coś je wyróżnia w porównaniu z innymi przedszkolami?

- W zajęciach dydaktycznych wśród różnych form nauczania dużą wagę przywiązujemy do bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością poznawaną. Stąd, jeśli to tylko możliwe, organizujemy wycieczki, których celem jest kształtowanie osobowości dziecka i odkrywanie swojego miejsca w otaczającym go świecie. Dla przykładu: jeśli poznajemy coś odnośnie do robienia chleba, to idziemy do piekarni. Uczymy się o zdrowiu - idziemy do lekarza, o pociągach - na dworzec kolejowy. Rozmawiamy z kolejarzami, strażakami. Nie są to dalekie wycieczki, tylko po okolicy, ale chodzi o to, żeby dzieci miały kontakt z ludźmi, wykonującymi różne zajęcia.

- Wspomniała Siostra o dobrej współpracy z rodzicami. Na czym ona polega?

- Współpraca jest znakomita. Rodzice bardzo się angażują, wychodzą z własnymi inicjatywami, za co my, siostry, jesteśmy im wdzięczne i bardzo zadowolone. Na przykład w czasie karnawału rodzice sami przygotowali przedstawienie dla dzieci. Napisali scenariusz, uszyli stroje i wystąpili jako aktorzy w bajce o Czerwonym Kapturku. Biorą też czynny udział w naszych wspólnych zajęciach, co pozwala na większą integrację także między rodzicami i dziećmi. Cieszymy się, że spotkałyśmy tu w Kutnie takich rodziców!

- Rodzice pomagają Siostrom także w pozyskiwaniu finansów...

- Owszem. Nasze przedszkole jest jednostką niepubliczną i otrzymujemy dotację w wysokości 75% środków, przeznaczanych na inne przedszkola miejskie. Otrzymaliśmy tę dotację dopiero od stycznia tego roku. Przedszkole korzysta też z opłat rodziców i pomocy życzliwych ludzi, którym jesteśmy bardzo wdzięczne. Mamy nadzieję, że nadal nie zabraknie tych, którzy z hojnym sercem, na różne sposoby, przyjdą nam z pomocą. Ufamy, że skoro Bóg powołał do istnienia to dzieło, to z pewnością nie oszczędzi swojej łaski, a każdy gest życzliwości ze strony innych oraz wszelki trud i wysiłek nie pójdą na marne, lecz wydadzą obfite owoce w życiu tych młodych ludzi, dla dobra społeczeństwa i na większą chwałę Boga.

- Jakie są powakacyjne plany Sióstr?

- Od września 2002 r. planujemy oprócz prowadzenia przedszkola, także otwarcie zerówki. Dołączy do nas jeszcze jedna siostra, uruchomimy i wyposażymy kolejną salę dla dzieci. Na szczęście są tu dobre warunki lokalowe. Zapisy dzieci do naszego przedszkola, jak i do zerówki, trwają. Szczegółowe informacje można uzyskać na miejscu lub pod numerem telefonu - 254-69-25.

O tym, czy warto zapisać dziecko do Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek św. Pawła od Krzyża w Kutnie najlepiej przekonują same przedszkolaki. Roześmiana 6-letnia Agnieszka wykrzykuje z werwą: "Tu mi się bardziej podoba, bo jest mniej dzieci, siostra tak na nas nie krzyczy i wszystko jest fajniejsze niż w poprzednim przedszkolu, nawet zabawki!".

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Organy katedralne do remontu!

2024-04-29 08:42

mat. pras

Zapraszamy do obejrzenia specjalnego odcinka "Organistów po godzinach" poświęcony długo wyczekiwanemu remontowi największych organów w Polsce, które znajdują się w Archikatedrze Wrocławskiej!

Więcej ...

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09
W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

Po raz kolejny z Paradyża wyruszyła piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego