Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 45/1999

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Pan Stefan Cebulski z Chorzowa użyczył swojego, wydanego przed wojną we Lwowie, śpiewnika harcerskiego Czuwaj! W nim wśród wielu pięknych piosenek znalazłem Pieśń harcerzy-ochotników z 1920 r.. I słowa prawdy: "Praojców śladem szliśmy w tropy, nie dali ziemi, skąd nasz ród! Nie żadna ´pomoc Europy´, lecz my sprawili Wisły Cud".
Ta pieśń zawarta jest także w wydanym w 1994 r., unikalnym w naszym czasie, śpiewniku, ofiarowanym mi przez jego współautora, Adama Rolińskiego z Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w Krakowie, w Bibliotece Jagiellońskiej (aleja Mickiewicza 22, tel./fax 63-30-407). Śpiewnik zawierający poezję i pieśni z lat 1918-22 nosi tytuł Pokój z Sowietami spiszem bagnetami. Piosenka tytułowa znalazła się wcześniej w - wydanym w stanie wojennym przez Adama Rolińskiego i Przemysława Turka - śpiewniku Byleś, Polsko, wolną była. Zamieściłem ją pod tytułem Cud nad Wisłą, czyli polska młócka w "niedzielnym" kąciku zapomnianej piosenki. Adam Roliński zwraca się z apelem do Rodaków w kraju i za granicą o nadsyłanie (wypożyczanie lub ofiarowanie) do Centrum Czynu Niepodległościowego wszelkiego rodzaju dokumentów z lat walki o niepodległość Polski - od pierwszych powstań po czasy najnowsze. Gorąco dziękuję Panom Stefanowi Cebulskiemu i Adamowi Rolińskiemu, a także wszystkim Czytelnikom przysyłającym cenne teksty, za pomoc w ocalaniu od zapomnienia ukrytych pod sercem polskich pieśni, w których jest przecież dusza narodu.
Dlaczego teraz, u progu Święta Niepodległości, przed rocznicą 11 listopada 1918 r., zamieszczam pieśń przypominającą Cud nad Wisłą 1920 r., mówiącą o polskich zmaganiach z rosyjskim, sowieckim imperializmem? Niedawno od przedstawicieli najwyższych władz rosyjskich dowiedzieliśmy się, że agresja Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. nie była agresją... W 1945 r. w Norymberdze odbył się proces zbrodniarzy hitlerowskich. Procesu w Moskwie - zbrodniarzy sowieckich - nie było, nie ma i... nie będzie? W rocznicę Zmartwychwstania Polski w 1918 r. pomódlmy się za walczący w obronie swej niepodległości naród czeczeński.


Serdecznie zapraszam w imieniu swoim i dyrektora Muzeum Częstochowskiego - Andrzeja Zembika na XV Wieczór wspólnego śpiewania zapomnianych, ukrytych pod sercem piosenek do Ratusza-Muzeum przy pl. Biegańskiego w środę 10 listopada o godz. 17.00, w przeddzień Święta Niepodległości. Wstęp wolny. Tytuł Wieczoru - ... Tam gdzie Polski Zmartwychwstanie!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz harcerzy-ochotników z 1920 r.


marsz
słowa: Stefan Łoś
melodia: O. Emski

Poszliśmy w bój, gdy Polska zwała,
pobudkę grał nam Złoty Róg.
I pierzchła Moskwy wnet nawała,
do zwycięstw nas prowadził Bóg!


Krew swą my, harcerze,
daliśmy w ofierze.
Światu rzucili w twarz:
"Nad Wisłą my trzymamy straż!".


Praojców śladem szliśmy w tropy,
nie dali ziemi, skąd nasz ród!
Nie żadna "pomoc Europy",
lecz my sprawili Wisły Cud!


Krew swą...

A w nas harcerskie serce bije,
więc pójdziem naprzód, nigdy wstecz.
Zginiem z okrzykiem: "Niechaj żyje!",
bo Polska to jest wielka rzecz!


Krew swą...

Podziel się:

Oceń:

1999-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Adobe Stock

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem Matki Bożej z Lourdes (2-10 lutego) lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Brutalnie zamordowana Aleksandra Gabrysiak w drodze na ołtarze

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

Diecezja Elbląska

Służebnica Boża Aleksandra Gabrysiak

W sobotę 26 października 2024 w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbyło się uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego zamordowanej brutalnie w 1993 r. lek. med. Aleksandry Gabrysiak. Oficjalną część poprzedziła Msza święta sprawowana według formularza o Duchu Świętym. Przewodniczył jej biskup elbląski Jacek Jezierski, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał nauczanie Kościoła na temat świętości.

Więcej ...

Dr Marek Michalak: prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka

2025-02-06 16:58

Adobe Stock

"Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka" - mówi dr Marek Michalak. W rozmowie z KAI opowiada o I Międzynarodowym Szczycie nt. Praw Dziecka, który odbył się w Watykanie. Były Rzecznik Praw Dziecka był jedynym przedstawicielem Polski oraz wygłosił prelekcję na temat prawa dziecka do czasu wolnego i wypoczynku. "To nie jest kwestia dobrej woli dorosłych, którzy łaskawie uznają prawa dziecka, ale coś, co istnieje tu i teraz. Prawa dziecka są absolutnie niedyskutowalne i muszą być bezwzględnie przestrzegane" - podkreśla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?